اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه

قانون جدید اقامت توریستی ترکیه

قانون جدید اقامت توریستی ترکیه

اخذ اقامت ترکیه مطابق با سال 2020

مطابق با جدید ترین قوانین اخذ اقامت ترکیه توسط اتباع خارجی این مطلب گردآوری شده است. بسیاری از افراد از ما می پرسند که قانون جدید اقامت توریستی ترکیه چیست؟ که آیا دیگر نمی توان این نوع اقامت را تمدید کرد؟ راه دیگری برای تمدید اقامت کوتاه مدت ترکیه وجود ندارد؟ شیوع ویروس کووید 19 چه تاثیری بر اخذ اقامت توریستی و تمدید آن گذاشته است؟ در این مطلب ما به توضیح تمامی این موارد پرداخته ایم و پرسش های شما را پاسخ داده ایم.

اخذ اقامت ترکیه مطابق با سال 2020
اخذ اقامت ترکیه

قانون جدید اقامت توریستی ترکیه

مطابق با قانون اقامت توریستی ترکیه 2020 مصوب جدید در خصوص تمدید اقامت توریستی در ترکیه، دیگر امکان تمدید اقامت توریستی ترکیه پس از یک سال وجود ندارد.

پیش از بررسی قانون جدید اقامت توریستی ترکیه بگذارید به شرح این بپردازیم که اصلا اقامت توریستی به چه نوع اقامتی اطلاق می شود؟ اقامت توریستی همان اقامت کوتاه مدت است؟

شرایط تمدید اقامت توریستی ترکیه 2021

طبق جدیدترین اخبار از جانب دولت ترکیه، به دلیل شرایط حاکم بر ترکیه ناشی از ویروس کووید 19، افرادی که در سال 2020 اقامت توریستی ترکیه را دریافت کرده بودند، می توانند اقامت خود را برای سال 2021 تمدید کنند. به چه صورت؟ به موارد زیر توجه کنید:

 • حداقل 1 ماه پیش از اتمام مدت زمان مجوز اقامتتان اقدام کنید.
 • بیمه نامه خود را دقیقا از زمانی بگیرید که مجوزتان به اتمام می رسد تا یک سال آینده اش. فرزندان زیر 10 سال به بیمه نامه احتیاجی ندارند اما برای دیگر اعضای خانواده بیمه نامه اجباری است.
 • پس از آنکه فرم راندوو را تکمیل و ارسال کردید منتظر ایمیل از طرف اداره مهاجرت ترکیه باشید. در ایمیلی که برایتان اسال می شود تاریخ ارسال مدارکتان به اداره مهاجرت داده می شود، به محض دریافت ایمیل مدارک خود را ارسال کنید.
 • در فرم بخشی است که در آن مدت زمان اقامتی که می خواهید را ذکر می کنید، در این بخش فقط یکسال بنویسید وگرنه با درخواستتان موافقت نخواهد شد.

اقامت توریستی ترکیه چیست؟

اقامت توریستی یا همان اقامت کوتاه مدت یکی از انواع اقامت در کشور ترکیه است که به مدت یک سال اعتبار دارد. مهاجران بسیاری هستند که با رفتن به کشور ترکیه با اجاره خانه، تحصیل و … توانسته اند این نوع اقامت را دریافت کنند و به مدت یک سال در خاک ترکیه زندگی کنند و سپس مجوزشان را تمدید کنند.

برای دریافت هر نوع اقامتی در ترکیه لازم است که شرایط و مدارکی فراهم باشند و برای تمدید اقامت نیز به همین ترتیب است. تا پیش از سال 2020 شرایط دریافت اقامت و تمدید آن ساده تر شده بودند، بسیاری از افراد هم از فرصت استفاده کرده و اقامت توریستی خود را به دائم تبدیل کرده بودند. اما با شروع سال 2020 و همچنین همه گیری بیماری کرونا سبب شد شرایط تغییر کرده و قوانین جدیدی به تصویب برسند.

اعتبار اقامت توریستی ترکیه

شما می توانید هر 6 ماه، 90 روز یا سه ماه را در خاک ترکیه بدون دریافت ویزا بگذرانید. اما برای اقامت حتی یک روز بیشتر از این 90 روز بایستی مجوز اقامت داشته باشید. بدون مجوز شما هیچگونه فعالیت تحصیلی، تجاری و … نمی توانید در این کشور انجام دهید.

برای دریافت اقامت ترکیه راه های فراوانی وجود دارند که خرید ملک در ترکیه و یا اجاره خانه یکی از آن ها هستند. مدت زمان اقامت کوتاه مدت ترکیه یک سال است و پس از این زمان برای اقامت بیشتر، بایستی تمدید شود.

کارت کیملیک ترکیه

مجوز اقامت در ترکیه در قالب کارتی است که تحت عنوان کارت کیملیک ترکیه نامیده می شود؛ به عبارتی این کیملیک کارت همان مجوز اقامت ترکیه است. نکاتی که در رابطه با این کارت وجود دارند این هستند که با این کارت شما مقیم کشور ترکیه محسوب می شود و امتیازاتی برای شما در بر خواهد داشت. با کیملیک کارت ترکیه شهروند این کشور محسوب نمی شوید و نمی توانید با استفاده از آن برای دریافت پاسپورت اقدام کنید. همچنین با این کارت کار هم نمی توانید بکنید. برای کار در ترکیه باید مجوز کار دریافت کنید. در ادامه توضیح داده ایم.

کارت اقامت ترکیه
کارت کیملیک ترکیه

روش های گرفتن اقامت توریستی ترکیه

همانطور که گفتیم افرادی که قصد دارند بیشتر از 90 روز در ترکیه بمانند باید برای اخذ مجوز اقامت توریستی ترکیه اقدام کنند؛ در صورتی که شرایط و مدارک لازم که از جانب دولت ترکیه تعیین شده اند آماده باشند، مجوز این اقامت به شما تعلق خواهد گرفت. با استفاده از چه شرایطی و با چه روش هایی می توان اقامت توریستی کشور ترکیه را اخذ کرد؟ به موارد زیر توجه بفرمایید:

 • اجباری بودن ماندن در کشور ترکیه به دلایل تحصیلی و علمی
 • اجاره خانه ویلایی یا آپارتمانی
 • خرید ملک (با خرید املاک با ارزش بیش از 250 هزار دلار آمریکا می توانید درجا اقامت دائم ترکیه را دریافت کنید.)
 • ثبت شرکت و ایجاد شغل متناسب با قوانین وضع شده دولتی
 • ازدواج
 • شرکت در دوره های آموزشی مانند زبان های تخصصی

درست است که مطابق با قانون جدید اقامت توریستی ترکیه نمی توان پس از یک سال این اقامت را تمدید کرد اما چنانچه مدارک و شواهدی داشته باشید که نشان دهد صلاحیت و شرایط اقامت بیشتر در این کشور را دارید، می توانید اقامت کوتاه مدت خود را تمدید کنید. در ادامه در رابطه با این موضوع توضیح داده ایم.

آیا می توان با استفاده از اقامت توریستی کار کرد؟

بله اما با شرایط خاص. چنانچه توانسته اید مجوز اقامت کوتاه مدت این کشور را دریافت کنید، باید 6 ماه صبر کنید تا از زمان صدور مجوز اقامتتان گذشته باشد و سپس برای دریافت مجوز کار درخواست دهید. البته این موضوع هم قابل ذکر است که در صورتی با درخواست شما موافقت خواهد شد که توسط یک کارفرمای ترک استخدام شده باشید و هزینه بیمه تان نیز واریز شده باشد. در صورتی که این شرایط برایتان فراهم شد برای دریافت مجوز کار در ترکیه درخواست دهید.

مجوز کار در ترکیه
کار کردن در ترکیه با اقامت توریستی

قوانین اقامت توریستی ترکیه

تا پس از تصویب قانون اقامت توریستی ترکیه 2020 افراد می توانستند با سند مربوط به اجاره خانه خود اقامت توریستی ترکیه را دریافت کنند و پس از یک سال نیز با استفاده از همان سند اقامتشان را تمدید کنند؛ تا اینکه شرایط کرونایی و دیگر عوامل سبب شدند که دولت ترکیه این قانون جدیدی را وضع کند. به این صورت که با پایان اقامت توریستی فرد باید یک سال در خارج از خاک ترکیه بگذراند و پس از یک سال وقفه مجددا برای تمدید اقامت توریستی خود اقدام کند.

اما همچنان به افرادی که دارای شرایط خاصی هستند اجازه تمدید اقامت کوتاه مدت داده شده است؛ افرادی که علاوه بر اجاره خانه، مجوز کار، تحصیل و یا سرمایه گذاری در این کشور را دارند، می توانند برای تمدید اقامت خود اقدام کنند.

نکته: برای اینکه به مشکل بر نخورید و امور مربوط به تمدید اقامتتان با سرعت بیشتری انجام شود دو ماه مانده به اتمام مدت زمان اقامتتان برای گذراندن مراحل و فراهم آوردن مدارک مورد نیاز اقدام کنید. 

خطر اخذ اقامت توریستی ترکیه با اجاره نامه

روش اخذ اقامت یکساله ترکیه از طریق اجاره خانه از راحت ترین روش ها برای دریافت مجوز اقامت است، البته در کنار راحت ترین باید به بی ثبات ترین و پر رسیک ترین حالت آن نیز اشاره کرد. علت ریسک بالا و خطری که می گوییم ریجکت شدن و رد شدن درخواست اقامت متقاضی است. توصیه گلدن کی به افرادی که قصد اخذ اقامت ترکیه را دارند، خرید ملک در ترکیه است. دریافت اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه از بهترین، مطمئن ترین و امن ترین روش ها محسوب می شود.

دریافت مجوز اقامت با اجاره نامه قطعی نیست و حتما هم باید سند اجاره به عنوان مدرک در دستتان باشد. برای دریافت مشاوره در رابطه با اخذ اقامت دائم ترکیه با ما تماس بگیرید.

ریجکت شدن درخواست مجوز اقامت ترکیه
ریسک ریجکت شدن درخواست اقامت با اجاره نامه

تمدید اقامت ترکیه در شرایط کرونا

در تاریخ 1/1/2020 قوانین جدید مربوط به تمدید اقامت ترکیه به تصویب رسیده و اعلام شدند. مطابق با قانون اقامت توریستی ترکیه 2020 اتباع خارجی تنها برای یک سال می تواند اقامت توریستی دریافت و در خاک ترکیه بمانند و پس از آن قادر به تمدیدش نخواهند بود مگر اینکه از روش های دیگری اقدام کند.

نکته: شرط اول اقدام برای تمدید اقامت توریستی ترکیه به هر روشی، داشتن ویزا است. اگر تاریخ ویزای شما گذشته باشد دیگر نمی توانید اقدام کنید. پیش از اتمام مدت زمان ویزا، حداقل دو ماه مانده به اتمامش، برای تمدید آن اقدام کنید.

مدارک لازم برای اقامت توریستی ترکیه

 1. فرم راندوو
  برای پر کردن این فرم به سایت اداره مهاجرت ترکیه مراجعه کنید. اطلاعات مربوط به فرم را با دقت پر کنید و چنانچه هر بخشی را نمی دانید از مشاوران مربوطه کمک بگیرید.
 2. اجاره نامه (در صورتی که از این طریق اقدام کرده اید.)
  باید اجاره نامه خانه خود در ترکیه را نوتر کنید. نوتر به دفتار ثبت اسناد رسمی در ترکیه گفته می شود؛ پاسپورت خود و اجاره نامه را ببرید و به تعداد اعضای خانواده تان اجاره نامه را نوتر کنید. هزینه نوتر کردن اجاره نامه 80 تا 100 لیر است.
 3. بیمه سلامت
  این مورد اجباری است و باید بیمه سلامتی خود را خریداری و در فرم راندوو وارد کنید.
 4. شماره مالیاتی
  این شماره یا کد را از اداره مالیات ترکیه باید دریافت کنید. تمامی پرداخت هایی که انجام می دهید در ترکیه تحت این کد مالیاتی خواهند بود.
 5. رسید پرداخت هزینه خاک ترکیه و کارت کیملیک
  برای زندگی در خاک ترکیه باید بهای آن را بپردازید، چنانچه زیر 18 سال هستید 40 دلار و بالای 18 سال 80 دلار باید بپردازید. هزینه کارت کیملیک نیز 120 دلار است.
 6. چهار قطعه عکس
مهر تایید مجوز اقامت در ترکیه
مدارک لازم برای اقامت توریستی ترکیه

هزینه اقامت توریستی یکساله ترکیه

تمامی مدارکی که در بالا ذکر کردیم هر یک هزینه های خاص خود را دارند. از هزینه خاک و صدور کارت اقامت گرفته تا هزینه بیمه سلامتی را باید پرداخت کنید. برخی هزینه ها به دلار و برخی به لیر حساب خواهند شد. به همین دلیل نمی توان یک رقم کلی برای هزینه اقامت توریستی یا یکساله ترکیه ذکر کرد.

ویدئو جاذبه های گردشگری ترکیه

در ویدئو زیر تماشا خواهید کرد که چرا بهتر است هر چه زودتر برای اخذ اقامت ترکیه اقدام کنید:

سوالات متداول قانون جدید اقامت توریستی ترکیه
 • برای پیگیری کارت اقامت ترکیه باید چه کار کنم؟
  45 روز پس از درخواست، کدی برای شما ارسال می شود که کد پستی مرسوله شما محسوب می شود؛ خودتان نیز حضوری می توانید با پاسپورتتان به اداره پس ترکیه مراجعه و کارت اقامتتان را دریافت کنید.
 • با خرید خانه هم ریسک رد شدن درخواست اقامت وجود دارد؟
  خیر. با خرید خانه در ترکیه به طور قطعی و تضمینی مجوز اقامت خود و خانواده تان را دریافت خواهید کرد.
 • اگر درخواست تمدید اقامت توریستی مان رد شود تا کی باید خاک ترکیه را رد کنیم؟
  به شما 10 روز فرصت داده می شود تا خاک کشور ترکیه را ترک کنید. هنگام خروج نیز جریمه اضافه اقامتتان را پرداخت خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

مقایسه آگهی ها

مقایسه