اخذ اقامت از طریق خرید خانه در ترکیه را با گلدن کی تجربه کنید

کار در ترکیه

کار در ترکیه

کار در ترکیه

کشور ترکیه در زمینه ی ایجاد اشتغال و کار از جمله کشورهایی است که بیشترین میزان استخدام را دارد. با توجه به این که اکثر شرکت های بزرگ در شهر استانبول ترکیه قرار دارند به همین سبب فرصت های شغلی که می توانید در استانبول ترکیه داشته باشید به مراتب بیشتر از سایر شهرهای ترکیه است. البته باید در نظر داشته باشید هزینه های زندگی در شهر استانبول نیز به مراتب از دیگر شهرهای ترکیه بالاتر می باشد. جهت دریافت اجازه اقامت در ترکیه شما نیازمند اجازه کار در کشور ترکیه می باشید .متخصصین و مشاورین گروه گلدن کی آماده ی همراهی شما در کلیه امور کار و خرید ملک در ترکیه می باشند.

شرایط کار در ترکیه

یکی از مهم ترین الویت ها برای استخدام در کشور ترکیه، تسلط به زبان ترکی می باشد. اکثر شرکت ها و کارفرمایان ترکی از شما می خواهند که به زبان ترکی استانبولی برای صحبت کردن و ارتباط، تسلط داشته باشید. با یادگیری زبان کارهایی به مراتب بهتر و با حقوق بالاتر کسب می کنید. در غیر این صورت بالاجبار باید زمان زیادی را در کارهای سخت تر و با دستمزد کمتر شاغل شوید تا زبان ترکی را به مرور زمان بیاموزید.

کار در کشور ترکیه
کار در ترکیه

در ترکیه تقریبا ۴۵ ساعت در هفته کار می کنند. روزهای دوشنبه تا جمعه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۷ مشغول به کار هستند. کارمندان معمولا ۱۴ روز در سال قادر به رفتن به تعطیلات با حقوق می باشند و این میزان نسبت به ساعت های کاری فرد افزایش می یابد.

انواع مجوز کار در ترکیه

افرادی که برای اخذ اقامت ترکیه از طریق کار اقدام می کنند باید ابتدا از کارفرمای حقیقی یا حقوقی در این کشور دعوتنامه شغلی دریافت نموده و همچنین مجوز کار کردن در این کشور را نیز داشته باشند. مجوز کار در ترکیه ۴ نوع می باشد که عبارت است از:

مجوز کار موقت در ترکیه

این مجوز را فقط از طرف کارفرما یا از طریق موسسات واسطه می توان دریافت کرد. این بدان معناست که یک کارمند خارجی نمی تواند خود، درخواست اجازه موقت کار کند. در درخواست اولیه حداکثر یک سال اجازه کار معتبر صادر می شود. بعد از اولین دوره یک ساله، متقاضی می تواند درخواست تمدید پروانه کار را بدهد. اگر درخواست تمدید مجوز کار مثبت ارزیابی شود، متقاضی می تواند برای اولین درخواست تمدید تا ۲ سال مجوز کار بگیرد و حداکثر ۳ سال برای برنامه تمدید بعدی. بنابراین، می توان حداکثر 1، ۲، ۳ و مجموعا ۶ سال را با اجازه کار موقت کار کرد.

مجوز کار موقت در ترکیه
کار موقت در ترکیه

مجوز کار دائم ترکیه

افرادی که اجازه ی اقامت طولانی مدت در ترکیه دارند یا افرادی که حداقل هشت سال اجازه کار قانونی داشته اند، می توانند درخواست اجازه کار دائم دهند. برخورداری اجازه کار دائمی، تمام مزایای اجازه اقامت طولانی مدت ترکیه را در اختیار شما قرار می دهد. بر این اساس، افرادی که دارای پروانه کار دائمی هستند، تقریبا از تمام حقوق شهروندی که برای شهروندان ترکیه اعطا می شود، برخوردار می شوند.

مجوز کار مستقل ترکیه

مجوزهای مستقل کار برای افرادی صادر می شود که حداقل ۵ سال به طور مداوم در ترکیه زندگی می کنند، رشد اقتصادی ایجاد می کند و تأثیر مثبتی در اشتغال دارد.

مجوز کار ویژه ترکیه ( کارت فیروزه )

علاوه بر مجوزهای کاری ذکر شده، نوع خاصی از مجوز کار وجود دارد که به آن کارت فیروزه ای گفته می شود. کارت فیروزه ای به خارجی هایی که دارای تحصیلات کافی، تجربه شغلی و سهم در فن آوری، اشتغال و اقتصاد ترکیه هستند، اعطا می شود. کارت فیروزه ای تمام مزایای جواز کار دائمی را برای دارنده آن فراهم می نماید. در نتیجه، افرادی که دارای کارت فیروزه ای هستند می توانند تقریبا از کلیه حقوقی که برای شهروندان ترکیه اعم از تأمین اجتماعی، پرداخت بیکاری و غیره اعطا می شود بهره مند شوند.

دستمزدها در ترکیه

بر اساس آخرین بازنگری در قانون کار کشور ترکیه حداقل دستمزدها برای اتباع خارجی که در شغل های زیر مشغول به کار می باشند به شرح زیر می باشد:

میزان حداقل دستمزد برای اتباع خارجی که با اجازه کار در ترکیه مشغول به کار هستند و در امور مربوط به خانه ( به مانند پرستار، خدمتکار و …) کار می کنند، مبلغ ۲۵۵۸۰۰ لیر ترکیه  و آن هایی که در امور مربوط به گردشگری و تشریفات و مربوط به آن مشغول به کار هستند، مبلغ ۲۵۵۸ لیر ترکیه و کسانی که در امور مربوط به فروشندگی، بازاریابی و … کار می کنند، مبلغ ۳۸۳۷ لیر ترکیه و در امور مربوط به تخصص خاص کار می کنند مانند معلمان، پزشکان و … مبلغ ۷۶۷۴ لیر ترکیه و آن هایی که در امور مربوط به مهندسی، اداری و معماری کار می کنند، مبلغ ۱۰۲۳۲ لیر ترکیه می باشد.

دستمزد کارها در ترکیه
دستمزدها در ترکیه

البته لازم به ذکر است که در ترکیه دستمزدها در وسط سال بر اساس نرخ تورم موجود در ترکیه بازنگری می گردند و بر اساس تورم موجود ممکن است حقوق کارکنان نیز افزایش پیدا کند. بر اساس این قانون به هیچ عنوان کارگران و کارمندان به دلیل تورم متضرر نمی شوند. البته که دولت به تنهایی در مورد حداقل دستمزدها و یا افزایش دستمزدها در ترکیه تصمیم نمی گیرد بلکه هر شش ماه یکبار با نمایندگان سندیکاهای کارگری و کارمندی جلسه ی مشترک گذاشته و در این باره به تصمیمات مشخص و توافق می رسند.

دیدگاهتان را بنویسید

مقایسه آگهی ها

مقایسه