اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه

چگونه شهروند ترکیه شویم؟

چگونه شهروند ترکیه شویم؟

شهروندی ترکیه

تابعیت و یا شهروندی ترکیه از جمله مواردی است که اگر به دنبال مهاجرت، سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه باشید، باید به دنبال آن نیز باشید و البته اطلاعات جامعی نیز از آن داشته باشید. مزیت اخذ شهروندی ترکیه چیست؟ و چگونه شهروند ترکیه شویم؟

در رابطه با شهروندی ترکیه در ابتدا باید بگوییم که این کشور دارای نظام حقوق جامعی است که بر اساس آن اخذ شهروندی ترکیه بر پایه قانون خون است و نه خاک. یعنی چنانچه پدر و یا مادری (فرقی نمی کند کدام) شهروند ترک باشد، فرزند او نیز شهروندی ترکیه را دریافت می کند. قانون خاک به مهاجرت و بزرگ شدن در خاک ترکیه اشاره می کند. در هر صورت برای اینکه بتوانید تابعیت یا شهروندی ترکیه را دریافت کنید باید حائز شرایط مقرر شده باشید و از راه های مختلفی برای اخذ آن اقدام کنید.

افراد با تابعیت ترکیه
تابعیت ترکیه

چگونه شهروند ترکیه شویم؟

از راه های مختلفی می توان شهروندی ترکیه را دریافت کرد و پاسخ به سوال چگونه شهروند ترکیه شویم با یک پاسخ ساده و تک کلمه ای امکان پذیر نیست. ابتدا بگذارید به این مسئله بپردایم که چه افرادی می توانند تابعیت ترکیه را دریافت کنند:

 • افرادی که پدر یا مادرشان تبعه ترکیه است.
 • افرادی که از راه های قانونی برای دریافت شهروندی ترکیه اقدام می کنند.
 • افراد زیر 18 سال که توسط شهروندان ترک به فرزندخواندگی گرفته می شوند.
 • کودکانی که در کشور ترکیه متولد می شوند و پدر و مادرشان تبعه کشور دیگری نیست.

افرادی که به سبب طی کردن قوانین و مراحلی قصد دریافت تابعیت ترکیه را دارند چه مراحل و پروسه هایی را باید طی کنند؟ در ادامه به این موضوع اشاره کرده ایم.

راه های اخذ شهروندی ترکیه

از جمله راه های اخذ شهروندی ترکیه تولد، سرمایه گذاری، ازدواج، ثبت شرکت و خرید ملک در ترکیه هستند که هر یک را به تفصیل شرح خواهیم داد.

 1. تابعیت ترکیه از طریق تولد
  فرزندی که از پدر یا مادر ترک متولد شود، می تواند تابعیت ترکیه را دریافت کند، مطابق با همان قانون خون که پیشتر ذکر کردیم.
 2. تابعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری
  سرمایه گذاری با املاکی به ارزش 250 هزار دلار آمریکا، می تواند برای شما شهروندی ترکیه را به ارمغان بیاورد.
 3. تابعیت ترکیه از طریق ازدواج
  با شهروند ترک (فرقی نمی کند دختر یا پسر) ازدواج کنید و شهروندی این کشور را از آن خود کنید.
 4. تابعیت ترکیه از طریق خرید خانه
  خانه ای به ارزش 250000 دلار آمریکا بخرید، تا سه سال آن را نفروشید، تابعیت ترکیه را دریافت کنید.
 5. تابعیت ترکیه از طریق ثبت شرکت
  با ثبت شرکت در ترکیه و استخدام حداقل 5 شهروند ترک، و نگه داشتن آن ها تا 5 سال، می توان برای اخذ شهروندی ترکیه اقدام کرد.
تابعیت ترکیه با ازدواج
راه های اخذ شهروندی ترکیه

 شهروندی ترکیه با خرید خانه

طبیعتا دریافت تابعیت ترکیه با خرید خانه از راحت ترین و سریع ترین روش ها محسوب می شود که حتی ویزا گرفتن برای آن نسبت به دریافت مجوز از طریق ازدواج یا کار هم آسان تر است.

نکته: خرید خانه در ترکیه کار سختی نیست و تنها به یک مشاور املاک کاربلد احتیاج دارد، اما به این موضوع توجه کنید که خرید خانه تنها در صورتی شهروندی برایتان به ارمغان می آورد که ارزشش 250 هزار دلار باشد و نه کمتر. با خرید خانه ای با ارزش کمتر، می توانید اقامت ترکیه را دریافت کنید. اقامت توریستی ترکیه که به مدت 1 سال اعتبار دارد. پس از 3 تا 5 سال هم تنها می توانید نوع اقامتتان را به حالت دائم یا طولانی مدت تغییر دهید، نمی توانید تابعیت ترکیه را دریافت کنید.

اخذ اقامت دائم ترکیه

اقامت دائم با شهروندی ترکیه متفاوت است، این دو را با هم اشتباه نگیرید. با اقامت دائم ترکیه شما می توانید بدون نیاز به مجوز اقامت و به صورت همیشگی در خاک این کشور زندگی کنید، اما همچنان یک تبعه خارجی محسوب می شوید و از حقوق شهروندان ترک برخوردار نخواهید بود.

مطابق با قانون جدید اقامت توریستی ترکیه امکان تمدید اقامت یکساله ترکیه برداشته شده است و به همین سبب افراد روی به اقامت دائم آورده اند. شما می توانید با زندگی به مدت 3 سال در ترکیه، با اجاره خانه یا خرید خانه، اقامت کوتاه مدت خود را تبدیل به اقامت دائم کنید.

مطمئن ترین راه برای دریافت اقامت دائم ترکیه خرید ملک در ترکیه است. از گلدن کی در سریع ترین حالت ممکن ملک بخرید و اقامت خود و خانواده تان را دریافت کنید.

کارت کیملیک ترکیه
اخذ اقامت دائم ترکیه

شهروندی ترکیه با ازدواج

می توان شهروندی ترکیه را با ازدواج دریافت کرد، اما نکاتی در رابطه با آن وجود دارد که پیش از اقدام به انجام این کار بهتر است از آن ها آگاه باشید. ازدواج با یک شهروند ترک باید به صورت دائم باشد و نه موقت؛ همچنین باید به صورت حقیقی بوده و تا حداقل 3 سال نیز دوام داشته باشد. پس از گذشت این سه سال می توانید برای دریافت شهروندی ترکیه اقدام کنید. از نکات دیگر نیز باید ذکر کنیم که این ازدواج نباید آسیب رسان به اشخاصی و یا ارگان هایی باشد و در امنیت ترکیه خللی ایجاد نکند.

از دیگر راه های دریافت تابعیت ترکیه خدمترسانی به این کشور در زمینه های فرهنگی، هنر، ورزشی و … است.

شهروندی ترکیه با ثبت شرکت

فقط با خرید ملک نیست که می توانید اقامت و شهروندی ترکیه را دریافت کنید. شما می توانید برای سرمایه گذری و یا درآمدزیی به این کشور مهاجرت کنید. یکی از راه های دریافت شهروندی ترکیه، ثبت شرکت یا ایجاد کسب و کار است. با راه اندازی کسب و کار در ترکیه و استخدام شهروندان ترک به مدت 5 سال، می توانید برای دریافت شهروندی ترکیه درخواست دهید.

شهروندی ترکیه با سرمایه گذاری

طبیعتا سرمایه ای که می گذارید باید وجه زیادی باشد تا بتوانید با آن درخواست اخذ تابعیت ترکیه را بدهید. برای دریافت شهروندی ترکیه با سرمایه گذاری چه مراحلی را باید طی کرد؟

 1. ابتدا باید حساب بانکی باز کنید، حساب باید به نام سرمایه گذار باز شود.
 2. یکی از طرق مختلف سرمایه گذاری را پیش بگیرید؛ راه هایی اعم از خرید ملک، سپرده نقدی، خرید سهام و اوراق قرضه
 3. اقامت ترکیه را دریافت کنید؛ بدون مجوز اقامت نمی توانید برای دریافت شهروندی درخواست دهید.
 4. درخواست اخذ شهروندی بدهید؛ بلافاصله پس از دریافت اقامت، می توانید برای اخذ شهروندی ترکیه درخواست بدهید. به این موضوع نیز توجه بفرمایید که نیازی نیست در طی انجام این مرحله در ترکیه حضور داشته باشید.
تابعیت ترکیه با سرمایه گذاری
شهروندی ترکیه با سرمایه گذاری
مدارک مورد نیاز برای دریافت شهروندی ترکیه با سرمایه گذاری
 • فرم درخواست
 • مدارک مربوط به کشور مبدا مانند اصل پاسپورت، شناسنامه و …
 • 4 قطعه عکس برای هر یک از اعضای خانواده
 • مجوز اقامت دائم و یا توریستی
 • اسناد و مدارک شناسایی مربوط به هر یک از اعضای خانواده؛ در صورت متاهل بودن سند ازدواج
 • کارت کیملیک و آدرس محل اقامت در ترکیه (در صورتی که افراد همسر و یا فرزندان شهروند ترک هستند)
 • فیش های پرداخت هزینه های جانبی
 • گذارش ارزش ملک
 • سند ملک خریداری شده در ترکیه

مراحل درخواست شهروندی ترکیه

در صورت که با خرید ملک در ترکیه و یا خرید خانه قصد اخذ شهروندی دارید، اولین مرحله خرید خانه ای به ارزش حداقل 250 هزار دلار آمریکا است. پس از خرید ملک، به اداره تاپو و کاداسترو مراجعه می کنید تا فرم درخواست شهروندی ترکیه را پر کنید.

در این ادارات ارزش ملک بررسی و تایید می شود. طی مدت زمانی در حدود 3 الی 5 روز نتیجه درخواستتان برایتان ارسال می شود. تنها قسمت درخواست شهروندی است که در اداره تاپو انجام می شود بقیه مراحل در شهر های استانبول و آنکارا در دفاتر اطلاعات شهروندی انجام می شوند. تا 30 روز درخواست شما طول می کشد. شما می توانید برای اخذ شهروندی همسر و فرزندان زیر 18 سال خود نیز درخواست شهروندی دهید.

مزایای شهروندی ترکیه

با شهروندی ترکیه شما از تمامی حقوق شهروندان واقعی ترک برخوردار خواهید بود. علاوه بر خودتان، خانواده تان هم می توانند شهروندی ترکیه را کسب کنند. در طی انجام پروسه اخذ شهروندی ترکیه لزومی به حضورتان در کشور ترکیه نیست. شما می توانید تابعیت سابق خود را حفظ کنید.

اخذ پاسپورت ترکیه

با اخذ شهروندی ترکیه، می توانید پاسپورت ترکیه را هم دریافت کنید. شما با پاسپورت ترکیه می توانید به 102 کشور بدون نیاز به اخذ ویزا سفر کنید؛ طبق قوانین جدید و تصمیماتی که در اتحادیه اروپا گرفته شده، 26 کشور اروپایی دیگر هم قرار است که به این 102 کشور افزوده شوند.

گذرنامه ترکیه
اخذ پاسپورت ترکیه

ویدئو کشور ترکیه

سوالات متداول چگونه شهروند ترکیه شویم؟

 • برای اخذ شهروندی ترکیه با خرید ملک، می توان چند ملک با ارزش کلی 250 هزار دلار خریداری کرد؟
  مهم ارزش ملک و یا املاک است که حداقل 250 هزار دلار باشد. شما می توانید چندین ملک بخرید و تمامی آن ها را در یک روز به ثبت برسانید و جهت دریافت تابعیت ترکیه اقدام کنید.
 • با اخذ شهروندی ترکیه، باید تابعیت سابق خود را ترک کنیم؟
  خیر. هیچ احتیاجی به انجام این کار نیست، شما می توانید تابعیت ترکیه را به دست آورید و تابعیت سابق خود را نیز حفظ کنید.
 • من هنوز سربازی نرفتم، می تونم تابعیت ترکیرو بگیرم؟
  چنانچه بالای 18 سال و دارای دو تابعیت هستید، باید دوره سربازی خود را در یکی از کشور ها گذرانده باشید. اگر هنوز به 18 سال نرسیده اید، می توانید شهروندی ترکیه را اخذ کنید و پس از رسیدن به سن 18 سال، سربازی خود را در کشور ترکیه بگذرانید.
 • برای فرزند معلول بالای 18 سال خود نیز می توانم تابعیت ترکیه را دریافت کنم؟
  چنانچه مدرکی از پزشکی معتبر داشته باشید که ثابت کند فرزندتان نیاز به مراقبت دائم پدر و مادر دارد، برای او هم می توانید تابعیت ترکیه را دریافت کنید.
 • با اخذ شهروندی ترکیه، می توانم در این کشور کار کنم؟
  بله. با دریافت مجوز اقامت و شهروندی می توانید مجوز کار هم دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقایسه آگهی ها

مقایسه