اخذ اقامت از طریق خرید خانه در ترکیه را با گلدن کی تجربه کنید

هزینه زندگی در ترکیه به لیر

هزینه زندگی در ترکیه به لیر

از جمله دلایل مهمی که بسیاری از افراد به مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه روی می آورند، هزینه زندگی در ترکیه است که در مقایسه با ایران بسیار پایین تر و به صرفه تر است.

آمار بیکاری در این کشور بسیار پایین است، اجاره خانه و قیمت خرید خانه، همچنین هزینه تحصیل، همه و همه در ترکیه هزینه های مناسب و مقرون به صرفه ای دارند، به طوری که با اشتغال در این کشور، به راحتی هم می توانید به زندگی خود برسید و هم به تفریحاتتان. چند سوال مهم:

 • هزینه های زندگی در این کشور به چه صورت است؟

هزینه های زندگی در ترکیه به عوامل گوناگونی مانند هزینه مسکن، تحصیل، خورد و خوراک، پوشاک و … بستگی دارد که حال تمامی این ها با توجه به شهر مورد نظر شما و فعالیتی که در آن شهر می خواهید به کار بگیرید فرق می کند.

 • هزینه زندگی در تمامی شهر های ترکیه به یک میزان و ارزان است؟

طبیعتا خیر! شهری مانند استانبول که از گران ترین شهر های استانبول است، با شهر دیگری که حالت حاشیه ای تر دارد و از مرکز دور است، دارای هزینه های مسکن و … بیشتری خواهد بود.

 • با چه میزان سرمایه می توان در ترکیه خانه خرید و اقامت این کشور را دریافت کرد؟

با 250 هزار دلار آمریکا، می توانید در ترکیه خانه بخرید، و اقامت این کشور را از آن خود کنید. البته با هزینه کمتر هم می توانید اقامت دریافت کنید، اما اقامت موقت و نه دائم.

این مقاله به این جهت گردآوری شده تا اطلاعات جامع و کاملی در خصوص هزینه زندگی در ترکیه را در اختیار شما قرار داده و بتوانیم نگرشی جدید از این کشور را برایتان به وجود آوریم.

هزینه زندگی در ترکیه به لیر

نکته ای که وجود دارد این است که هزینه زندگی در ترکیه به لیر، دلار یا تومان، در برخی از شهر های ترکیه بیشتر از سایر و البته با توجه به نوع اقامت افراد و فعالیت هایی که در این کشور انجام می دهند متفاوت است. در کل زندگی در ترکیه چه هزینه هایی را شامل می شود:

 1. هزینه های مربوط به خانه و اقامت (حال چه اجاره خانه و چه خرید آن)
 2. هزینه های مربوط به تحصیل
 3. هزینه حمل و نقل
 4. هزینه خورد و خوراک
 5. هزینه آب و برق و گاز
 6. هزینه های مربوط به سفر
 7. هزینه خرید پوشاک و لوازم شخصی
 8. هزینه های درمان و پزشکی
میزان هزینه های زندگی در ترکیه
هزینه زندگی در ترکیه به لیر

مقایسه و بررسی هزینه زندگی در ترکیه با ایران

به این دلیل این مقایسه را انجام می دهیم که امروزه تعداد افرادی که از ایران به ترکیه سفر می کنند رو به افزایش بوده و روندی صعودی را طی می کند و افراد بیشماری به دنبال کسب اطلاعات دقیق در رابطه با هزینه ها پیش از اقدام به مهاجرت هستند.

اولین موردی که می توان به آن اشاره کرد، کاهش 18 تا 19 درصدی هزینه های زندگی در ترکیه نسبت به ایران است. همچنین هزینه های مربوط به اجاره خانه نیز در حدود 26.5 درصد کمتر از ایران است. شما به یک رستوران در ترکیه مراجعه کنید، تا 9 درصد هزینه کمتری صرف خواهید کرد. همچنین برای خرید مواد غذایی و خورد و خوراک نیز تا 25 درصد هزینه کمتری خرج می کنید.

در یک جا تنها هزینه ها در ترکیه بیشتر است و آن زمان خرید محلی است؛ که ناچار به پرداخت هزینه ای 70 درصد بیشتر از ایران خواهید بود.

هزینه مسکن در ترکیه

هزینه های مربوط به مسکن در این کشور به عواملی مانند موارد زیر بستگی دارد:

 • خانه نوساز است یا قدیمی؟
 • فاصله مسکن تا مرکز شهر چقدر است؟
 • دسترسی ملک به وسایل حمل و نقل عمومی چطور است؟
 • امکانات خانه به چه صورت است؟
 • دارای چند اتاق خواب است؟

به عنوان مثال، برای اجاره ملکی 100 متری، سه خوابه، با امکانات خوب، واقع در شهر های اصلی و نزیک به مرکز شهر به حدود 4000 لیر احتیاج است. حال ممکن است فرد به دنبال ملکی با مساحت کمتر و همچنین تعداد اتاقخواب های کمتر مثلا 1 خوب بگردد، شما همچنان می توانید چنین خانه ای با همان امکانات و شرایط رفاهی با هزینه ای کمتر در حدود 2000 لیر اجاره کنید.

هزینه در خارج شهر با مرکز شهر تفاوت دارد، به مثال زیر توجه کنید:

 • خانه در مرکز شهر، 1 خوابه 1400 لیر و خانه در خارج مرکز شهر، 1 خوابه 870 لیر
 • آپارتمان در مرکز شهر، 3 خوابه 2400 لیر و آپارتمان در خارج مرکز شهر، 3 خوابه 1500 لیر

پس هنگام خرید خانه ابتدا به این موضوع فکر کنید که هزینه مسکن تا چه اندازه برایتان اهمیت دارد و قادر به پرداخت آن هستید، و سپس نسبت به امکانات، مرکز شهر بودن و یا در حمه شهر بودن آن تصمیم بگیرید.

هزینه مسکن در ترکیه
هزینه مسکن

هزینه رستوران رفتن در ترکیه به لیر

رستوران رفتن طبیعتا فعالیتی است که هر چند وقت آن را انجام خواهید داد، که البته این چند بار برای افراد علاقه مند به غذا بیشتر هم خواهد بود. به هر حال به ورود به کشوری جدید، بهتر است که اطلاعاتی از خورد و خوراکتان در رستوران های آن کشور به دست آورید.

اگر به رستورانی ارزان قیمت مراجعه کنید، در حدود 20 لیر و اگر به رستورانی شیک و باکلاس مراجعه کنید حداقل 40 لیر باید بپردازید. هزینه برخی خوراک در کشور ترکیه به لیر:

 1. آب معدنی: 1.35 لیر
 2. کوکا کولا: 3.83 لیر
 3. کاپوچینو: 10.23 لیر

در زیر نیز هزینه اقلام خوراکی مورد نیاز زندگی آورده شده است:

 • شیر 1 لیتری: 4.03 لیر
 • نان 500 گرمی: 2.33 لیر
 • برنج 1 کیلو گرم: 8.53 لیر
 • تخم مرغ 12 تایی: 9.51 لیر
 • پنیر محلی ترکیه 1 کیلوگرم: 31.18 لیر
 • سینه مرغ 1 کیلوگرم: 20.97 لیر
 • گوشت گاو  کیلوگرم: 61.43 لیر
 • سیب 1 کیلو: 5.16 لیر
 • پیاز و سیب زمینی هر کدام 1 کیلو: در حدود 8 لیر

هزینه حمل و نقل و مکالمه در ترکیه به لیر

هزینه حمل و نقل و وسایل عمومی در این کشور نسبتا ارزان است به این صورت که طی هر یک کیلومتر مسافت، 2 لیر بایستی پرداخت شود. اگر در خود شهر تاکسی دربست بگیرید، هزینه ای که باید پرداخت کنید در حدود 5 لیر است. نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که برخی تاکسیرانان با شناخت مهاجران و مسافران، قصد زیاد پول گرفتن از آن ها را خواهند داشت، مواطب باشید که در دام آن ها نیوفتید.

مطابق با تعرفه رسمی، هزینه هر دقیقه مکالمه با موبایل 0.70 لیر است که همانند ایران تعرفه ها و جشنواره های خاصی در کاهش آن تاثیر خواهند داشت.

هزینه تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل در این کشور به دو دسته تقسیم می شود: هزینه تحصیل دانشگاه برای دانشجویان، هزینه تحصیل در مدارس برای محصلان.

بدیهی است که هزینه های مربوط به دانشگاه و دانشجویان نسبت به هزینه تحصیلات در مدارس بیشتر است. حال هزینه های تحصیل در دانشگاه ها هم به دو دسته تقسیم می شود: دولتی، غیر دولتی. هزینه دانشگاه ها و مدارس دولتی ترکیه برای شهروندان ترکیه رایگان اما برای افراد با تابعیت خارجی دارای هزینه است.

مدارس و دانشگاه های خصوصی دارای هزینه بالاتر و گران تری هستند. توجه کنید که با خرید ملک در ترکیه به ارزش 250هزار دلار آمریکا، می تواندی اقامت و شهروندی این کشور را دریافت و از خدمات رایگان دانشگاه ها و مدارس دولتی این کشور بهره ببرید.

هزینه تحصیل در ترکیه
هزینه تحصیل

تورم تنها برای کشور ایران است؟

خیر! ترکیه هم با تورم درگیر بوده و در سال های 1994 و 1995 بدترین سال های اقتصادی خود را گذرانده است! پس از گذشت یک قرن، اقتصاد ترکیه نیز متحول شد و نرخ تورم کاهش چشمگیری داشت. با گذشت زمان، اقتصاد این کشور بهتر شده و در حدود سال 2004 نرخ تورم یک رقمی را دید. در حال حاضر این نرخ 12 درصد را نشان می دهد که به دلیل شیوع ویروس کرونا و تاثیر آن بر اقتصاد جهانی است.

میزان درآمد ماهیانه در ترکیه

نرخ بیکاری در کشور ترکیه در حدود 12 درصد است! این یک علامت هشدار برای کسانی است که بدون سرمایه، دانش کافی و دانستن زبان انگلیسی و یا ترکی استانبولی به جهت یافتن شغل مناسب و رویایی خود به این کشور مهاجرت می کنند.

افرادی که از دانشگاه های خوب ترکیه فارق التحصیل شده اند و یا افرادی که به زبان های انگلیسی و ترکی استانبولی تسلط کامل دارند می توانند شغل های خوبی با درامد مناسب پیدا کنند. در زیر به میانگین درآمد ماهیانه در ترکیه اشاره کرده ایم:

 • کم ترین میزان درآمد ماهیانه در ترکیه به لیر: 1080 لیر
 • میزان متوسط درآمد ماهیانه در ترکیه به لیر: 7830 لیر
 • بیشترین میزان درآمد ماهیانه در ترکیه به لیر: 35000 لیر

سخن آخر

زندگی در ترکیه با توجه به بهبود وضعیت اقتصادی و رشد صعودی خوب آن، زندگی در این کشور را برای مهاجران امکان پذیر و مطلوب کرده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر، با گروه املاک گلدن کی، تماس حاصل بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقایسه آگهی ها

مقایسه