اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه

نمونه قرارداد خرید ملک در ترکیه

نمونه قرارداد خرید ملک در ترکیه

چند سالی است که کشور ترکیه در مقابل خرید ملک در این کشور به خریدار پاسپورت این کشور را اهدا میکند. به همین دلیل بسیاری از افراد با هدف گرفتن پاسپورت ترکیه اقدام به خرید ملک و سرمایه گذاری در این کشور کرده اند. در این بین افرادی سود جو از این فرصت استفاده کرده اند و از افرادی که قصد خرید ملک در ترکیه را دارند مخصوصا ایرانی ها سو استفاده کیکنند و با روش های جعلی اقدام به خرید ملک برای این افراد میکنند اما در واقع قصد این افراد کلاه برداری است.

پس لازم است اگر قصد ملک در کشور ترکیه را دارید از مجموعه ای معتبر و با تجربه کمک بگیرید. گلدن کی یکی از بهترین سایت ها در این زمینه است.

قرارداد خرید ملک در ترکیه

قرارداد خرید ملک در ترکیه، برگه ای است که تعهد فروش ملک به خریدار را تضمین می کند اما با این قرارداد نمی توانید خود را مالک رسمی ملکتان بدانید، زیرا تنها پیش نویسی از سند مالکیت در ترکیه محسوب می شود. چنانچه قصد خرید ملک در ترکیه را دارید، باید از تمامی مفاد قرارداد و سند مالکی که در انتها بهتان داده می شود اطلاعات کاملی داشته باشید. نمونه قرارداد خرید ملک در ترکیه حاوی بخش های مختلفی است که در این مطلب به بررسی آن ها و تمامی مواردی که مرتبط با آن ها هستند پرداخته ایم.

فرآیند کلی خرید خانه در ترکیه

اگر در حال حاضر در ایران ساکن هستید، با پروازی به ترکیه می روید. با مراجعه به املاکی احتمالا از قبل می شناسید، خانه های مختلفی را می بینید. در نهایت که یک خانه را پسندیدید، به اداره مربوط به تعیین قیمت املاک و مستغلات شهرداری ترکیه مراجعه می کنید.

در ترکیه همانند ایران نیست که قیمت خانه ها و املاک چیز مشخصی نباشد، در این ادارات مربوطه قیمت هر متر مربع ملک محاسبه می شود و قیمتی نهایی و منصفانه ارائه می شود. ارزش واقعی هر ملک را در ترکیه به چه صورت تعیین می کنند؟ با توجه به ارزش سه ملکی مشابه ملک مورد نظر شما، در همان محله، ارزش ملک شما مشخص می شود. از قیمت سه ملک دیگر میانگینی تهیه می کنند تا قیمت پایه ملک مورد نظر را بیابند.

حال با مشخص شدن قیمت ملکتان، بایستی دو برگه از شهرداری تحویل بگیرید:

 1. سندی که قیمت نهایی و تعیین شده ملک در آن درج شده است.
 2. سندی که نشان دهد ملک بدهی مالیتاتی ندارد.

پس از اینکه ملک توسط شهرداری تایید شود، به بنگاه معاملاتی مراجعه می کنید تا قرارداد خرید ملک در ترکیه را تنظیم کنید.

نکته: در برخی موارد حتی به قرارداد خرید ملک نیز نیازی نیست و از همان اول سند مالکیت (سند تاپو) تنظیم می کنند.

خرید خانه در ترکیه
فرآیند خرید خانه در ترکیه

 مفاد نمونه قرارداد خرید ملک در ترکیه

 1. طرفین معامله: در بخش اول قرارداد، اطلاعات مربوط به خریدار و فروشنده درج می شود. اطلاعاتی مانند نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه، شماره هویت، آدرس کامل هر دو طرف و …
 2. موضوع قرارداد: در این بخش اطلاعات مربوط به ملک مانند متراژ ملک و زمین، محل قرارگیری ملک، شهر، محله، منطقه، تعداد طبقات ملک و … درج می شود.
 3. بخش فروش ملک: در این بخش به مواردی مانند قیمت ملک و نحوه فروش آن پرداخته می شود. یعنی اگر ملک به صورت قسطی فروخته میشود، شرایط مربوطه ذکر می شود.
 4. انتقال عمل: ملک مورد نظر نباید هیپ بدهی مالیاتی و یا وام داشته باشد. مدارک مربوطه به همراه عکسی از ملک در این بخش درج می شوند.
 5. انتقال قرارداد: با توجه به نوع نمونه قرارداد خرید ملک در ترکیه که تنظیم می شود، اطلاعاتی که مبتنی بر رعایت مفاد قرارداد هستند در این بخش درج می شوند. همچنین اطلاعاتی که نشان دهنده عدم انتقال قرارداد به شخص ثالث است.
 6. فسخ قرارداد: این مورد برای زمانی است که خریدار به مفاد قرارداد متعهد نباشد؛ در این صورت فروشنده قرارداد را فسخ می کند.
 7. هزینه ثبت سند: این بخش از اهمیت بسیاری برخوردار است؛ در این قسمت هزینه هایی مانند عوارض و مالیات هایی که باید پرداخت شوند آورده شده تا یکی از طرفین پرداخت آن ها و پیگیریشان را برعهده بگیرد.
 8. حاشیه نویسی قرار خرید ملک: حاشیه نویسی برای درج اطلاعات اضافی (درصورت موجود) در رابطه با ملک، خانه، آپارتمان و زمین مورد نظر است.
 9. آدرس دو طرف معامله: در این بخش آدرس کامل و دقیق دو طرف معامله بایستی ذکر شود که بعدا برای ارسال مدارک و اسناد از همان آدرس ها استفاده شود.
 10. حل اختلاف: در این قسمت دادگاه هایی ذکر شده اند که می توان در صورت وجود مشکل بین فروشنده و خریدار به آن ها مراجعه کنند.
 11. امضا: و بخش نهایی قرارداد که مختص امضاهای طرفین و بستن قرارداد می باشد.

توجه: در این قرارداد ذکر شده است که چنانچه هر یک از طرفین به مفاد قرارداد عمل نکرده و متعهد نباشند، مطابق با قانون مجرم شناخته شده و بایستی خسارت فسخ قرارداد را پرداخت کند که هزینه آن معادل با 5 درصد ارزش کل ملک خواهد بود.

موارد ذکر شده مفاد نمونه قرارداد خرید ملک در ترکیه بودند که بایستی از آن ها آگاه می بودید. این قرارداد در اصل تحت عنوان قولنامه خرید و فروش املاک در ترکیه شناخته می شود. در ادامه در رابطه با سند مالکیت ترکیه ذکر خواهیم کرد که اصل مدرک و کاملا قانونی و رسمی است.

سند مالکیت ملک در ترکیه

حال لازم است که مالکیت ملک را رسمی کنید. برای این کار بایستی به اداره تاپو ترکیه مراجعه کنید تا سند ملکیت و یا همان سند تاپو را دریافت کنید.

تاپو یعنی چه؟ اداراتی تحت عنوان تاپو در تمامی شهر های ترکیه از جانب اداره ثبت اسناد املاک ترکیه تاسیس شده اند تا امر رسمی کردن قرارداد فروش ملک را بر عهده بگیرند و به این ترتیب کارها سهولت و سرعت بخشند. به همین دلیل است که فرایند خرید خانه در ترکیه به سرعت انجام می شود. اداره تاپو تنها مرجع رسمی برای ثبت اسناد از طرف دولت ترکیه است و این فرایند را هم برای شهروندان ترک و هم اتباع خارجی انجام می دهد.

تاپو در حقیقت قرارداد رسمی و قانونی است که رسمی بودن سند ملک را تایید می کند.

سند مالکیت ترکیه
سند مالکیت ملک در ترکیه

سند تاپو خرید ملک در ترکیه

این سند به صورت تک برگ است و در دو رنگ آبی و صورتی ارائه می شود:

 • چنانچه ملکی که خریداری کرده اید مسکونی باشد، سند تاپو صورتی خواهد بود.
 • چنانچه ملکی که خریداری کرده اید زمین باشد، سند تاپو آبی خواهد بود.

چه مواردی در سند تاپو ذکر می شوند:

 1. مشخصات کامل ملک
 2. مشخصات مالک
 3. نوع استفاده از ملک
 4. علت فروش ملک
 5. گواهی پایان ساخت ساختمان (در صورتی که ملک مورد نظر زمین باشد)
 6. مشخصات مالک سابق

نکته: سند تاپو باید عکس دارد باشد و توسط رئیس اداره تاپو مهر و امضا شود.

انتقال سند ملک

پس از انجام تمامی مراحل، انتقال سند از فروشنده به خریدار انجام می شود. برای اینکار باید تمامی مدارک کامل باشند، ملک از جانب شهرداری تایید شده باشد و هزینه های لازم پرداخت شده باشند. سپس فرایند صدور سند تاپو انجام می شود که در حدود 1 الی 2 هفته زمان می برد.

سند خرید ملک در ترکیه
انتقال سند ملک

مدارک لازم انتقال سند مالکیت در ترکیه

 • یک قطعه عکس از فروشنده
 • دو قطعه عکس از خریدار
 • اصل پاسپورت خریدار به همراه نسخه ترجمه شده آن به ترکی
 • سند ثبت ملک در اداره بیمه زلزله ملک
 • برگه مربوط به تسویه حساب مالیات-عوارض از شهرداری
 • همراه داشتن یک مترجم رسمی مورد تایید اداره تاپو
 • در صورت وکالت دادن به وکیل (تاییدیه وکالتنامه از مراجع قضائی)

قیمت انتقال سند مالکیت در ترکیه

قیمت انتقال سند ملک و مالکیت در ترکیه شامل چه هزینه هایی می شود؟ هزینه های پرداخت شارژ ساختمان، عوارض شهرداری، اخذ انشعابات، هزینه پایان کار ساختمان. هزینه انتقال سند که به اندازه 4 درصد از ارزش کل ساختمان است بین طرفین تقسیم می شود که یعنی 2 درصد آن بر عهده فروشنده می باشد، باقی هزینه ها را خریدار باید متحمل شود.

 • هزیه پیش پرداخت ملک به اداره تاپو از جانب خریدار: 19 هزار لیر
 • پرداخت هزینه های ساختمان به اداره تاپو از جانب مالک: 382 تا 1582 لیر
 • پرداخت هزینه پایان کار ساختمان (ملک های نوساز): شروع از 3 هزار لیر
 • پرداخت هزینه اخذ انشعابات از جانب خریدار: 400 تا 600 لیر
انتقال سند مالکیت
قیمت انتقال سند مالکیت در ترکیه

قوانین مربوط به پرداخت مالیات در ترکیه

انواع مختلف مالیات در ترکیه موجود هستند. از جمله آن ها می توان مالیات بر اموال غیرمنقول را نام برد. تمامی افرادی که در ترکیه مشغول خرید و فروش اموال غیر منقول هستند (چه شهروند ترک و چه اتباع خارجی) مشمول پرداخت این نوع مالیات هستند.

هنگام خرید ملک در ترکیه، چه مالیاتی باید پرداخت شود؟

مالیات حق تمبر: 4 درصد از ارزش کل ملک به عنوان حق تمبر از جانب خریدار و فروشنده باید به اداره مالیات پرداخت شود، این هزینه بین طرفین تقسیم می شود. مبلغ های این چنینی با توجه به منطقه ای که ملک در آن واقع است تعیین می شوند.

مالیات بر درآمد حاصل از اجاره ملک: متناسب با ارزش ملک، 15 تا 35 درصد از ارزش کل ملک بایستی به اداره مالیاتی پرداخت شود. این هزینه را مالک پرداخت می کند.

محدودیت های خریداران ملک در ترکیه با تابعیت خارجی
 • این افراد می توانند ملک و اراضی ترکیه تا 30 هکتار را خریداری بفرمایند.
 • اتباع خارجی نمی توانند در مناطق نظامی و امنیتی ترکیه، زمین یا ملک خریداری و یا اجاره کنند.
 • در هر ناحیه ای از شهر، می توان 10 درصد از اراضی و املاک را خریداری کرد.
 • می توانند بدون وجود هیچ محدودیتی از مالکین و موسسات مالی ترکیه، خرید اعتباری انجام دهند.

قوانین خرید ملک در ترکیه

در تاریخ 18 ماه مه سال 2012 خرید املاک و مستغلات در ترکیه برای اتباع خارجی آزاد گردید. پیش از خرید ملک در ترکیه باید اطمینان یابید که اجازه خرید ملک در این کشور را دارید. برای اینکار یا باید به سفارت کشور ترکیه در کشورتان مراجعه کنید و یا مستقیما با سازمان ثبت و نقشه برداری اراضی و املاک کشور ترکیه تماس بگیرید.

از قوانینی که برای اتباع خارجی به جهت خرید خانه در ترکیه وضع شده، ممنوعیت خرید خانه در محدوده مناطق نظامی کشور ترکیه و برخی روستا ها است. چنانچه اتباع خارجی قصد خرید زمین در کشور ترکیه را داشته باشند تنها تا 30 هکتار می توانند زمین خریداری کرده و همچنین تا دو سال فرصد دارند ساخت و ساز را رد زمینشان آغاز کنند.

با اخذ اقامت موقت کشور ترکیه از طریق خرید خانه، شما یکسال اجازه زندگی در این کشور را خواهید داشت، اما برای بیش از این مدت زمان، باید نوع مجوز اقامتتان را تغییر دهید در غیر این صورت باید به سرعت خاک ترکیه را ترک کنید.

سوالات قرارداد خرید ملک در ترکیه

 • برای بستن قرارداد خرید ملک در ترکیه احتیاج به حضور شخص خریدار هم هست؟
  در صورتی که مالکیت خود را به وکیل داده باشد خیر، اما در غیر این صورت، بله، حضور دو طرفین معامله برای بستن قرارداد اجباری ست.
 • قرارداد خرید خانه مهم تر است یا سند تاپو؟
  سند تاپو، سندی رسمی و قانونی است و نسبت به قرارداد مهم تر است. برخی حتی قرارداد هم نمی نویسند و مستقیم به سراغ سند تاپو می روند.
 • پس از نوشتن قرارداد و امضا، چه مدت انتقال سند به طول می انجامد؟
  در حدود 1 الی دو هفته، طول می کشد. در کل فرایند خرید ملک در ترکیه بسیار سریع است و در صورتی که تمامی مدارک کامل باشند، معطلی ندارد.

در آگوست سال 2018 قوانین خرید ملک در ترکیه تغییر کردند. تا پیش از آن شما برای آنکه بتوانید با خرید ملک در ترکیه اقامت، تابعیت و شهروندی بگیرید باید 1 میلیون دلار هزینه می کردید، تازه این قیمت بدون هزینه های جانبی است. اما اکنون با تنها 250 هزار دلار آمریکا می توانید شهروند ترکیه شوید و پاسپورت این کشور فوق العاده را بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

یک دیدگاه در “نمونه قرارداد خرید ملک در ترکیه”

 • a

  محدودیت ها همین ها هستند که فرمودید؟ بیشتر از این نیست؟ اگر همین ها باشد من مشکلی برای اقامت از طریق خرید ملک ندارم

  پاسخ
  • ریحانه توانایی

   بله. خرید ملک در ترکیه با محدودیت زیادی مواجه نیست و در صورت رعایت برخی موارد می توانید به راحتی و بدون هیچ مشکلی ملک مورد نظرتان را خریداری بفرمایید.

   پاسخ

مقایسه آگهی ها

مقایسه