اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه

مالیات خرید ملک در ترکیه

مالیات در کشور ترکیه به چه صورت است

هر کشوری از افزایش جذب سرمایه خارجی و رونق و توسعه داخلی اش خرسند خواهد شد، و ترکیه نیز از این قائده مستثنی نیست. البته به دلیل مزیت هایی که کشور ترکیه نسبت به دیگر کشور ها مانند انگلستان دارد، اعم از ارزش کم تر لیر در مقایسه با دیگر ارز ها، عموم مردم نیز تمایل به مهاجرت به این کشور و اخذ اقامت آن از طریق خرید ملک در ترکیه را دارند.

خرید ملک در ترکیه این فایده را برای آن ها در بر دارد که در هزینه هایشان به میزان قابل توجهی صرفه جویی می شود. قوانین و مقرراتی برای خرید ملک در ترکیه وضع شده اند که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم.

قانون خرید ملک در ترکیه

در ابتدا و در گذشته برای اخذ شهروندی و اقامت ترکیه، فرد می بایست ملکی به ارزش حداقل 1 میلیون دلار را خریداری می کرد. اما طبق گزارشات در سال های اخیر ترکیه این رقم را به 250,000 دلار کاهش داده است.

به عبارتی در صورتی که شما خانه ای به ارزش 250,000 دلار در ترکیه خریداری بفرمایید و آن را به مدت سه سال حفظ کنید می توانید شهروندی ترکیه را دریافت کنید.

نکته: به این موضوع توجه کنید که با خرید ملکی با ارزش کمتر از 250 هزار دلار، می توانید اقامت ترکیه را دریافت بفرمایید اما شهروند ترکیه محسوب نمی شوید.

در قانون ترکیه، مهاجران کشور های به خصوصی مانند ایران، هند، عراق و … در صورت تمایل به خرید خانه ابتدا باید از وزارت کشور ترکیه اجازه بگیرند.

قوانین وضع شده برای خرید ملک در ترکیه
قانون خرید ملک در ترکیه

مالیات در کشور ترکیه

از جمله اولین مواردی که پس از تصمیم گیری در رابطه با مهاجرت به ترکیه باید در نظر بگیرید بحث هزینه ها و همچنین مالیات در این کشور است.

یکی از عواملی که به شدت بر روی اقتصاد ترکیه تاثیر گذار است و همچنین خود ترکیه نیز به جدیت آن را پیگیری می کند، موضوع مالیات است. انواع مختلف مالیات اعم از مالیات بر در آمد، مالیات خرید ملک در ترکیه و … وجود دارند که در ادامه در رابطه با هر یک توضیحاتی را ارائه می دهیم.

انواع مالیات

 • مالیات بر درآمد
 • مالیات بر هزینه
 • مالیات بر ارزش افزوده
 • مالیت بانکی و بیمه
 • مالیات بر دارایی
 • مالیات بر حق تمبر
 • مالیات ارث
 • مالیات خرید ملک (اموال غیر منقول)
 • مالیات فروش ملک
انواع مالیات ترکیه
انواع مالیات

مالیات بر درآمد

مالیات بر درآمدی که از اجازه خانه به دست می آید مانند مالیات بر سود سرمایه است. افرادی که در ترکیه دارای ملک هستند و از اجاره آن ها درآمد کسب می کنند، با اعمال معافیت سالانه، مشمول پرداخت مالیات به میزان 15 درصد و درصورت بیشتر بودن درآمد از 40000 لیر، 35 درصد هستند.

مالیات بر دارایی

سرمایه گذاری که از فروش و اجاره ملک خود در ترکیه درآمد کسب می کند، مالیات بر دارایی باید بپردازد. فرقی نمی کند که این سرمایه گذار مقیم ترکیه باشد و یا نباشد. نرخ این مالیات از 15 درصد تا 30 درصد است. مالیات بر دارایی به دو دسته تقسیم می شود:

 • دریافت مالیات از سود حاصل از فروش ملک
 • دریافت مالیات از درآمد حاصل از ملک مانند درآمد اجاره ملک
مالیات بر دارایی با پول ترکیه
مالیات بر دارایی یعنی چه

مالیات بر حق تمبر

شخص هنگامی موظف به پرداخت مالیات بر حق تمبر است که فرآیند تغییر مالکیت ملک انجام داده باشد. میزان این مالیات 4/4% از مقدار اعلام شده ملک است که این مقدار از هر دو طرف (فروشنده ملک و خریدار آن) به طور مساوی به بنگاه معاملاتی پرداخت می شود.

مالیات خرید ملک در ترکیه

مالیات خرید ملک در ترکیه از همان ابتدای خرید ملک برای افراد مهاجر و اتباع خارجی لحاظ می شود اما اشخاص ترک در چهار سال ابتدای خرید خانه از پرداخت مالیات معاف هستند.

پس از خرید خانه در ترکیه و دریافت سند مالکیت آن، در حدود 4 درصد از ارزش ملک (که از نرخ خرید خانه ارزان تر است.) باید به اداره مالیات پرداخت شود.

یک مالیات سالانه نیز داریم که با توجه به نوع ملک در سند ذکر می شود: املاک مسکونی 0.1%، املاک تجاری 0.4%، زمین های کشاورزی 0.2%

مالیات فروش ملک

با سودی که از فروش ملک خود در ترکیه به دست می آورید، حتی اگر خود در ترکیه اقامت ندارید، بایستی مالیات بپردازید. برای به دست آوردن این سود، مقداری که هنگام فروش ملک اعلام شده است را از مقدار اعلام شده آن هنگام خرید کسر کنید.

سود سرمایه شما باید حداقل به 6000 لیر برسد تا مشمول پرداخت مالیات شوید.

البته نکته دیگری که وجود دارد این است که در صورت دارا بودن حق مالکیت بیش از 5 سال، مالیات بر سود سرمایه به صفر می رسد.

مالیات ملک در ترکیه
مالیات بر فروش ملک

مشمولیت مالیات بر درآمد اتباع خارجی

این موضوع هم مانند موارد دیگر به وضعیت اقامت اتباع خارجی بستگی دارد. اگر تابع خارجی اقامت ترکیه را دریافت کرده باشد و یا اگر بیش از 6 ماه یک سال مالیاتی را در ترکیه زندگی می کند، مقیم ترکیه محسوب شده و مشمول پرداخت مالیات است.

البته این موضوع شامل افرادی می شود که با هدف مالیاتی، اقامت ترکیه را اخذ کرده باشند. به این ترتیب شخصی که تبعه خارجی دارد و با هدف مالیاتی مقیم ترکیه است بایستی مالیات بر در آمد جهانی خود را بپردازد.

اگر شخصی با هدف مالیاتی مقیم ترکیه نباشد، تنها در صورتی مالیات بر درآمد می پردازد که مشغول به تجارت در ترکیه باشد و یا از مالکیت بر اموال غیر منقولش در ترکیه درآمد کسب می کند.

در این شرایط نوع ارائه مالیات را، مالیات محدود شده می گویند. اکثرا ترک هایی که دارای خانه ای ویلایی در ترکیه هستند اما مقیم این کشور نیستند، در این دسته قرار دارند. این دسته افراد تنها از درآمدی که به سبب اجاره ملک خود به دست می آورند موظف به پرداخت مالیات هستند.

سخن آخر

جهت کسب مشاوره تخصصی در زمینه های مهاجرت و اخذ اقامت دائم ترکیه با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول مالیات خرید ملک در ترکیه

 • در چه صورت در ترکیه مشمول پرداخت مالیات می شویم؟
  شما در صورتی موظف به پرداخت مالیات در ترکیه خواهید بود که مقیم ترکیه باشید. در صورتی که مقیم این کشور نباشید تنها مشمول پرداخت مالیات بر درآمدهای حاصل در این کشور خواهید شد.
 • برای خرید ملک در ترکیه نیز باید مالیات پرداخت کرد؟
  بلی. اتباع خارجی برای خرید خانه در ترکیه در حدود 4 درصد از ارزش ملک را به عنوان مالیات باسیتی به اداره مربوطه در ترکیه پردخت کنند. شهروندان ترک تا 4 سال از پرداخت مالیات خرید ملک معاف هستند.
 • اتباع خارجی نیز مشمول پرداخت مالیات در کشور ترکیه می شوند؟
  درصورتی که با هدف مالیاتی مقیم این کشور باشند، بله؛ اما در غیر این صورت تنها در صورتی مالیات می پردازند که مشغول به تجارت در کشور ترکیه باشند؛ نوع مالیات پرداختی آن ها نیز مالیات بر درآمد خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

مقایسه آگهی ها

مقایسه