اخذ اقامت از طریق خرید خانه در ترکیه را با گلدن کی تجربه کنید

قوانین خرید ملک در ترکیه

قوانین خرید ملک در ترکیه

راهنمای خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه تحت قانون شماره 2644 سال 2012، که همچنین به عنوان قانون ثبت زمین شناخته می شود، شرایط خرید هر نوع املاک و مستغلاتی را شامل می شود: املاک مسکونی، املاک تجاری، زمین کشاورزی یا هر نوع زمین دیگر. سرمایه گذاران خارجی که به دنبال خرید املاک و مستغلات در ترکیه هستند، تحت محدودیت های خاصی قرار دارند که می توانند در سفارتخانه ها یا کنسولگری های ترکیه در کشورهای خود با این محدودیت ها و قوانین خرید ملک در ترکیه مواجه شوند.

یافتن ملک مناسب در ترکیه

ترکیه کشوری بزرگ با شهر ها و مناطق متعددی است که می توان در هر یک ملک مناسبی را یافت. مطابق با قوانین خرید ملک در ترکیه شهروندان خارجی می توانند ملک یا زمینی را خریداری کنند که بتوانند در آن خانه بسازند، در حالی که سرمایه گذاران خارجی بسته به نوع فعالیت آینده شان، انتخاب های مختلفی دارند.

لازم به ذکر است خارجیانی که قصد خرید املاک و مستغلات با هدف شروع ساخت و ساز در آن ها را دارند، باید پروژه ساختمان را دو سال قبل از شروع ساخت و ساز ارسال کنند. این پروژه بسته به هدف ساختمان سازی، برای تصویب به یکی از وزارتخانه های ترکیه ارسال خواهد شد.

یافتن ملک مناسب در ترکیه
ملک مناسب خرید در ترکیه

مراحل خرید ملک و خانه در ترکیه

پیش تر دو مرحله برای خرید املاک و مستغلات در ترکیه ذکر شد: مرحله اول یافتن ملک مورد نظر و سپس انجام مراحل احتیاط لازم. در مرحله بعد، باید وکیلی را در ترکیه استخدام کنید که قرارداد خرید و فروش را از طرف خریدار انجام دهد و مذاکره های لازم را بکند.

لازم به ذکر است که پیش از خرید خانه بایستی یک ودیعه 10٪ تا 25٪ از قیمت ملک را به حساب بانکی واریز شود. سپس می توان توافق نهایی را امضا کرد. قبل از اینکه ملک به نام شخص خریدار شود، باید درخواست اولیه ای توسط صاحبان قدیمی و جدید ارائه شود. آخرین مرحله برای قوانین خرید ملک در ترکیه برای مالک جدید است که درخواست خود را به همراه سایر اسناد با ثبت زمین ثبت كند تا املاك منتقل شود و سند با نام وی نیز صادر شود.

نکاتی در رابطه با خرید املاک در ترکیه

به سرمایه گذاران خارجی که قصد خرید ملک در ترکیه را دارند، توصیه می شود مراحل زیر را انجام دهند تا مطمئن شوند که انتخاب درستی انجام داده اند:

 • سعی کنید پیش از خرید ملک، از ترکیه و املاک موجود دیدن بفرمایید.
 • گزینه های خود را با توجه به قیمت املاک با یک نماینده املاک و مستغلات، مانند املاک گلدن کی در میان بگذارید.
 • یک وکیل ترک استخدام کنید تا ملک را از نظر وجود هرگونه مانعی بررسی کند، خصوصاً در رابطه با املاک تجاری.
 • خارجی ها می توانند با دادن وکالت به وکیل از راه دور املاک را خریداری کنند.
 • سرمایه گذاران خارجی که قصد خرید زمین در ترکیه را دارند باید بدانند که بیش از 30 هکتار زمین نمی توانند خریداری کنند.
 • هنگام خرید ملک در ترکیه، افراد خارجی باید دارای بیمه نامه (همچنین به عنوان بیمه Dask شناخته می شوند) باشند.
 • مالیات بر املاک و مستغلات هنگام خرید ملک در ترکیه، 4.4٪ از ارزش کل معامله تعیین شده است.
 • هزینه های دیگر مربوط به خرید ملک، هزینه ثبت نام و اسناد رسمی است که می تواند حدود 1٪ از معاملات را در بر گیرد.
نکات خرید املاک در ترکیه
خرید املاک در ترکیه

قوانین خرید ملک در ترکیه چیست

در ادامه به قوانین خرید ملک در ترکیه اشاره کرده ایم. خارجی ها می توانند زمین و ملک را به نام خود در ترکیه خریداری کنند مشروط بر اینکه املاک در شهرها واقع شده باشند (به عنوان مثال باید شهرداری در منطقه ای که ملک در آن است وجود داشته باشد و ملک باید در محدوده آن شهرداری یا بخش واقع شده باشد)، نه در روستاها یا مناطق روستایی و همچنین خارج از مناطق نظامی واقع شده باشد.

برای به نام زدن یک ملک، باید برنامه ای به اداره ثبت اسناد و املاک محلی که ملک در آن واقع شده ارسال شود. پس از انجام جستجوها و بررسی های لازم موارد ذکر شده، انتقال عنوان یا نام سند توسط اداره ثبت احوال انجام می شود. در هنگام معامله، مدارک ثبت شده یا اسناد مربوط به انتقال هزینه کامل خرید خانه به ترکیه، باید به اداره ثبت اسناد ارائه شود. همچنین یک درصد عوارض (به عنوان مثال مالیات) هم برای خریدار و هم برای فروشنده در حین انجام معامله داده و وصول می شود (توجه: اکنون این مقدار 1.5٪ است).

مالیات بر املاک سالانه نیز وجود دارد که توسط شهرداری ها (به عنوان مثال دولت های محلی) با نرخ 0.3 درصد برای ساختمانهای خصوصی گرفته می شود. املاک تازه ساخت به مدت 5 سال از پرداخت مالیات سالانه معاف هستند. همه املاک برای اهداف مالیاتی هر پنج سال یکبار مجددا ارزیابی می شوند. ممکن است دارایی به دست آمده مجدداً فروخته شود یا اجاره داده شود و عواید آن به خارج از ترکیه منتقل شود. هنگام خرید ملکی برای اهداف تجاری، مقررات مختلفی اعمال می شود.

شرایط خرید ملک در ترکیه

ترکیه با داشتن خط ساحلی بی نظیر و آب و هوای مدیترانه ای که تابش آفتاب را در تمام طول سال ارائه می دهد، به یک مقصد تعطیلات محبوب تبدیل شده است. خرید ملک در ترکیه اکنون با توجه به این واقعیت که ترکیه در آستانه عضویت در اتحادیه اروپا است و یکی از بازارهای نوظهور با رشد سریع در جهان محسوب می شود، به عنوان یک سرمایه گذاری خوب در آینده تلقی می شود.

در اینجا اطلاعات ضروری اما کلی در مورد مسیر مالکیت یک ملک در ترکیه مطابق قوانین ترکیه (ماده 35 قانون اساسی ترکیه) و اینکه ممکن است در طی فرایند چه مشکلاتی ایجاد شود آورده شده است. خرید خانه و ملک در ترکیه می تواند در عین سادگی، موضوعی پیچیده و نیازمند تخصصات لازم باشد. این موضوع را فراموش نکنید که اطلاعات ذکر شده به مانند اطلاعات عمومی برای شما می مانند و بهتر است پیش از اقدام با مشاورین املاک گلدن کی گفتگویی داشته باشید.

شرایط خرید ملک در ترکیه
خرید ملک در ترکیه

قانون املاک ترکیه

مالکیت در ماده 35 قانون اساسی ترکیه تعریف شده است. در این ماده قید شده که هر کس مستحق مالکیت است و این حقوق فقط با سایر مقررات قانونی قابل محدود شدن است. این محدودیت ها ممکن است شامل، به عنوان مثال: طرح های منطقه ای، محدودیت های اعمال شده برای خارجی ها و … باشد.

مقررات مربوط به مالکیت در قانون مدنی ترکیه، ماده 633 شرح داده شده است. این ماده اساساً نحوه کسب مالکیت را توضیح می دهد. برای خرید ملک توسط شخص خارجی، ثبت زمین از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

ثبت و تحویل ملک

در بیشتر کشورهای اروپایی خریدار و فروشنده نزد دفاتر اسناد رسمی مراجعه می کنند تا املاکی را به نام مالک جدید بکنند. سردفتر رسمی مسئول حل و فصل صحیح این روش است. سردفتر همچنین مسئول تحویل ملک است که غالباً به صورت “سند انتقال” و ثبت در ملک انجام می شود.

بر خلاف این پروسه، ثبت نام املاک در ترکیه توسط دفاتر اسناد رسمی انجام نمی شود بلکه توسط مقام اداره ثبت املاک انجام می شود. از نظر قانونی اجباری است که هر دو طرف (فروشنده و خریدار) برای انجام پروسه حضور داشته باشند. می توان به وکیلی در ترکیه وکالت داد این امور را از جانب شما به انجام برساند.

تحویل سند انتقال نیازی به مداخله دفاتر اسناد رسمی در ترکیه ندارد. تنها شرط قابل اجرا در مورد تحویل این است که می توان آن را به صورت کتبی انجام داد. پس از ثبت و تحویل، دفتر ثبت املاک، سند مالکیت را صادر می کند، که “Tapu” نامیده می شود. مالکیت فقط در صورتی داده می شود که ساختمان، اگر در حال ساخت باشد، تکمیل شده و کل مبلغ آن پرداخت شده باشد.

به طور عمده هیچ محدودیتی از نظر قانونی در مورد کسب مالکیت املاک توسط خارجی ها وجود ندارد. با این حال، قانون خرید مل در مناطق روستایی و مناطق ممنوع و امنیتی نظامی نقش مهمی دارند.

محدودیت های عمده قانونی ذکر شده در بالا ممکن است به نوبه خود تغییر کند یا حتی (تا حدی) توسط قانون جدیدتر که ارتباط نزدیکی با ارتقا موقعیت اقتصادی ترکیه یا تنظیم مقررات و قوانین مربوط به اتحادیه اروپا یا تبلیغات گردشگری برای خارجی ها و … دارد، لغو شود.

ثبت و تحویل ملک
ثبت و تحویل ملک به خریدار

سوالات متداول قوانین خرید ملک در ترکیه

 • آیا می توانم با خرید ملک در ترکیه شهروندی این کشور را به دست آورم؟

جهت کسب شهروندی ترکیه بایستی ملک خریداری شده تان دارای ارزشی به اندازه 250 هزار دلار باشد که البته این ملک را تا 3 سال باید نگه داشته و نفروشید. همچنین با خرید املاکی با هزینه کمتر هم می توانید شهروند ترکیه شوید، تنها بایستی 5 سال بدون وقفه در کشور حضور داشته باشید.

 • به ایرانی ها راحت ملک می فروشن؟

بله. محدودیت هایی موجود هستند اما در خرید املاکی که در شهر ها واقع هستند، نه در روستا ها و مناطق نظامی، بدون هیچ محدودیتی ایرانیان نیز می توانند املاک خریداری بفرمایند.

 • آیا با خرید ملک، می توانم در ترکیه کار کنم؟

خرید ملک در ترکیه به تنهایی نمی تواند مقدمات کار کردن شما در این کشور را فراهم آورد. کار کردن در ترکیه نیاز به ویزای کار دارد که پروسه ای جداگانه را بایستی برای آن طی کرد.

سخن آخر

در این مقاله قوانین خرید ملک در ترکیه به طور کلی ذکر شدند. خرید خانه، ملک یا زمین در ترکیه دارای شرایط و قوانین خاصی هستند که با پیروی از آن ها می توان پروسه خرید را به راحتی و بدون هیچ مشکلی طی کرد. همچنین شما می توانید جهت دریافت اطلاعات بیشتر و تکمیلی با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقایسه آگهی ها

مقایسه