اخذ اقامت از طریق خرید خانه در ترکیه را با گلدن کی تجربه کنید

غذاهای ترکیه

غذا های ترکیه

در این مطلب قصد داریم به معرفی انواع غذاهای ترکی بپردازیم و شما را با دنیای غذاهای سنتی و محلی این کشور زیبا آشنا سازیم.

اگر در حال خواندن این مطلب هستید، یا قصد سفر به این کشور را دارید، یا می خواهید جهت خرید خانه در ترکیه به این کشور مهاجرت کنید و یا می خواهید خود در خانه به درست کردن این غذا ها مشغول شوید؛ شاید هم فقط قصد افزایش اطلاعات عمومی در خصوص غذاهای لذیذ و خوشمزه ترکیه را دارید.

سوالات متداول غذای ترکی

  • آیا غذاهای ترکیه تند هستند؟

این موضوع کاملا بستگی به ناحیه ای از ترکیه که شما ویزیت می کنید بستگی دارد.اما به طور کل، خیر غذاهای ترکی چندان تند نیستند. در طبخ آن ها از ادویه ها و حتی فلفل ترکی مخصوصی استفاده می شود، اما باز هم می گوییم، آنچنان تند نیست.

  • قیمت غذاها در ترکیه چقدر است؟

قیمت انواع غذا در ترکیه کاملا متنوع و متفاوت است، هم با توجه به نوع غذا و هم با توجه به محله و رستورانی که در آن غذا را میل می کنید. اما در کل یک وعده غذا در ترکیه در حدود 31 لیر خرج دارد. هزینه صبحانه از ناهار و شام کمتر است.

  • بهترین غذای ترکیه کدام است؟

ترکیه به کباب هایش معروف است و قطعا دونر های مخصوصشان باید یکی از گزینه هایتان باشد. اما در کل غذا های ترکیه ای دارای تنوع بالایی هستند و هر کدام خوشمزگی خاص خود را دارند.

معروف ترین غذاهای ترکیه

ترکیه به غذا های خوشمزه و با تنوع بالایش معروف است که البته همین موضوع دلیل بسیاری از افراد جهت رفتن به این کشور است. هر شهر ترکیه خوراک محلی مخصوص به خود را دارد اما برخی از آن ها از رجه معروفیت و محبوبیت بیشتری برخوردار هستند که در این مطلب به آن ها اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

کباب مخصوص ترکیه

حتما با افراد زیادی برخورد کرده اید که می گویند قصدشان از سفر به ترکیه، چشیدن کباب های خوشمزه شان است. در کل ترکیه به غذاهای گوشتی اش معروف است و البته همین کبابی که ما در ایران مصرف می کنیم هم برگرفته از دونر کباب و یا کباب ترکیه ای است.

طرز تهیه آن مشابه با طرز تهیه کباب در ایران است، با پیاز و فلفل به صورت ساندویچی و یا پرسی سرو می شود. نکته جالب دیگری که وجود دارد: حتما با نام های بوراک و نصرت آشنا هستید؛ این دو با دستور العمل های پخت کباب بی نظیرشان در ترکیه ساکن هستند و منتظر پذیرایی  از مسافران و مهاجران هستند.

کباب ترکی
کباب

لاهماجون

لاهماجون، غذای ترکی دیگری که تحت عنوان پیتزای ترکی نیز شناخته می شود. موادی که در تهیه این خوراک مورد استفاده قرار می گیرند به قرار زیر است:

  • گوشت چرخ کرده
  • سبزیجات
  • پیاز
  • گوجه
  • جعفری
  • ادویه: آویشن، فلفل، دارچین، زردچوبه

انواع مخلفی از این غذا موجود هستند، در برخی انواع آن از انار و مغزیجات نیز استفاده می کنند.

پیده ترکی

پیده غذای ترکی دیگری که شباهت بسیاری با لاهماجون دارد. در این شباهت که اگر به رستورانی در ترکیه مراجعه می کنید و پیتزای ترکی سفارش می دهید، باید مشخض کنید که دقیقا لاهماجون می خواهید و یا پیده؟

پیده را مشابه با پیتزاهای مدرنی که در ایران هم سرو می شوند، درست می کنند. خمیر را به حالت قایق در می آورند و درون آن را با مخلفات مورد نظر پر می کنند.

کوفته

حتما با شنیدن نام کوفته، ظاهر و طعم کوفته تبریزی های خودمان برایتان تداعی می شود، کوفته هایی با طعم بی نظیر و به شکل گرد. در ترکیه تفاوتی که در کوفته هایشان دیده می شود، اشکال متفاوتشان است. آن ها گوشت چرخ کرده بره، گوسفند و یا گاو را با پیاز، و نان و ادویه جات مختلف ورز می دهند و به اشکال بیضی، رولی یا همان دایره ای در می آورند و درستشان می کنند. برخی این کوفته ها را با برنج مصرف می کنند.

کومپیر ترکی

از جمله غذاهای محبوب ترکیه که به عنوان غذای خیابانی و نوعی میان وعدههم محسوب می شود، کومپیر (kumpir) است. همانطور که می دانید با سیب زمینی غذاهای لذیذ فوق العاده ای می توان درست کرد که ترکیه ای ها هم از این موضوع استفاده کرده و کومپیر را درست کرده اند.

سیب زمینی را می پزند، سپس به نوعی که پوستش خراب نشود، داخل آن را خالی می کنند، با کره ترکیب می کنند، به داخل پوست باز می گردانند و مواد دیگری مانند ذرت، نخود فرنگی، کاهو، زیتون، سوسیس، انواع سس و … را به آن اضافه می کنند. این غذا را به صورت داغ باید سرو کرد.

کومپیر ترکیه
کومپیر

غذای ایمام بایلدی

از زمان های گذشته، به عبارتی از زمان عثمانی، این غذا تهیه و مصرف می شده است. ایمام بایلدی در حقیقت همان بادمجان شکم پر است که می توان آن را هم با گوشت و هم بدون گوشت تنها توسط پیاز، سیر، گوجه، جعفری و فلفل پر کرد.

نکته ای که در تهیه این غذا وجود دارد این است که بادمجان ها را بایستی با روغن زیتون سرخ کرد. زیتون و روغن آن از جمله موادی هستند که به وفور در آشپزی غذاهای ترکی مورد استفاده قرار می گیرند.

مانتی ترکی

مانتی، غذایی مدیترانه ای که به خوشمزه ترین غذای ترکیه هم بدل می شود. این غذا را می توان در اشکال و ظواهر گوناگونی تهیه کرد اما فرم معمول و رایج آن در ترکیه به این صورت است که تکه های خمیری کوچکی را با موادی مانند گوشت و دیگر مواد پر می کنند.

مانتی را می توان هم با گوشت، هم با مرغ و هم با بادمجان و دیگر خوراکی ها تهیه کرد. این خوراک شباهت هایی با غذای راویولی ایتالیا دارد که فقط استفاده زا ماست در تهیه شان باعث تفاوتشان شده است.

غذای ترکی و معروف بورک

اسم این غذا را حتما اگر سریال های ترکیه ای را نگاه می کنید، شنیده اید! و حتما دیده اید که با چه لذتی این غذا را میل می کنند. از معروف ترنی و محبوب ترین میان وعده ها و البته صبحانه های ترکی، بورک است.

بورک را به اشکال متنوعی می توان تهیه کردف اما دستورالعمل کلی آن به این شکل است که خمیر یوفکا را به شکل مورد نظر در آورده و درون آن را با مواد مختلفی مانند گوشت، پنیر، سبزیجات و … پر می کنید. بورک را باید همان لحظه که آماده می شود همراه با چایی و یا هر نوشیدنی دیگری میل کرد. این خوراک را در تمامی رستوران ها، کافه ها و حتی اغذیه فروش ها می توان با قیمتی مناسب پیدا کرد.

بورک ترکیه
بورک

دلمه

پس از کباب و کوفته، غذای ترکی دیگری که در ایران هم بسیار مصرف می شود، دلمه است. ترکیه ای ها دلمه ها را به صورت های دلمه فلفل و یا دلمه برگ مو تهیه می کنند. محتویات درون دلمه ها نیز متغیر و متناسب با ضائقه و سلیقه افراد است.

در ترکیه انواع دلمه صدفی را مشاهده می کنید که جز غذاهای دریایی شان محسوب می شود و بیشتر در شهر های استانبول و شهر های ساحلی به چشم می خورد.

چی کوفته یا کوفته خام

این کوفته با گوشت خام تهیه می شود. کوفته های کوچکی که با پیاز و بلغور و همچنین کاهو مصرف می شوند. برخلاف تصور برخی، این کوفته بسیار خوشمزه است و طرفداران خاص خود را دارد.

نخود پلو

نخود پلو، غذایی خوشمزه و لذیذ که بسیار ساده تهیه می شود. این غذا را در خیابان ها و رستوران ها می توان یافت. نخود پلو را به سادگی با استفاده از برنج، نخود و گاهی مرغ، به راحتی می توان تهیه کرد.

منمن

منمن یا menemen غذای ترکیه ای دیگری که همان املت ما نام دارد. برای تهیه آن ها ابتدا گوجه و سبزیجات موردنظر را سرخ و سپس تخم مرغ ها و ادویه های لازم را به آن می افزایند. به عنوان صبحانه، منمن ترکی انتخاب بی نظیری است.

رستوران های ترکیه

ترکیه و رستوران هایش! هر شهر ترکیه از انواع محلی گرفته تا انواع لوکس و مدرن مانند استانبول، حاوی رستوران های فراوانی است که می توانند هر شخصی را به سمت خود جذب کنند. در برخی مناطق با رستوران ها و کافه های رنگارنگی مواجه می شوید و در برخی دیگر با رستوران های لوکس و گران قیمت که هر کسی توان ورود به آن ها را ندارد.

نکته مثبت و خوب ترکیه در این است که رستوران هایی با کیفیت بالا برای تمامی اقشار وجود دارند که می توانند هم از نظر کیفیت غذا و هم از نظر هزینه مخاطبین خود را راضی نگه دارند.

رستوران های ترکیه
رستوران در ترکیه
سخن آخر

غذاهای ترکیه ای بسیار زیاد هستند و این لیست به مرور کامل تر خواهد شد. امیدواریم که از خواندن این مطلب لذت برده و تصمیم خود به سفر و مهاجرت به این کشور زیبا را قطعی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقایسه آگهی ها

مقایسه