اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه

شرایط اجاره خانه در ترکیه

شرایط اجاره خانه در ترکیه

اجاره خانه در ترکیه

اگر جستجو کرده اید اجاره خانه در ترکیه یا استانبول، قطعا از مزایای رفتن به این کشور چه برای مهاجرت، کار، تحصیل و چه حتی برای اقامت موقت و مهاجرت از این کشور به کشور دیگری با خبر هستید. کشور ترکیه، کشوری سرسبز، دارای جاذبه های گردشگری فراوان، نزدیک به کشور ایران، سفر بدون نیاز به ویزا و کشوری با هزینه های مناسب است که توانسته به خوبی نظر ایرانیان و دیگر افراد در سایر کشور های جهان را به خود جلب کند.

چه زمانی روی به اجاره خانه در ترکیه می آوریم؟ بسیاری از افراد هستند که حتی در همین ایران هم هنگامی که به شهر های مختلف سفر می کنند به جای رفتن به هتل، خانه ای را اجاره می کنند تا هم هزینه هایشان را کاهش دهند و هم اوقات راحت تری را بگذرانند. در رابطه با ترکیه هم همینطور است، هزینه هتل های لوکس در شهر های مرکزی بسیار زیاد است که برخی ترجیح می دهند خانه ای را برای چند روز اجاره کنند.

و یا دانشجویانی که برای تحصیل به کشور ترکیه می روند و یا افراد با تبعه خارجی که در این کشور به دنبال کار هستند و توانایی خرید خانه در ترکیه را ندارند، به اجاره خانه فکر می کنند. حال شرایط اجاره خانه در ترکیه در سال 2020 به چه صورت است؟ به چه مقدار سرمایه برای اجاره ملک در ترکیه نیاز است؟ ادامه مطلب را بخوانید تا پاسخ تمامی پرسش هایتان را بیابید.

اجاره آپارتمان در ترکیه
اجاره خانه در ترکیه

شرایط اجاره خانه در ترکیه در سال 2020

ابتدا شرایط کلی اجاره خانه با آپارتمان در ترکیه را ذکر می کنیم و سپس به ذکر جزئیات خواهیم پرداخت. به موارد زیر توجه بفرمایید

 • هنگام اجاره خانه ای، قراردادی نوشته می شود که در آن زمانی را برای پرداخت مبلغ اجاره تعیین می کنند، اجاره حتما باید در زمان مقرر پرداخت شود که معمولا اول ماه است.
 • مدت زمان اجاره با توجه به متغیر هایی مانند مدت زمان اقامت، محله مورد نظر، اندازه سوئیت و امکانات آن و … متفاوت است. می توان اجاره را به صورت روزانه، هفتگی و یا ماهانه پرداخت کرد. به عنوان مثال، سوئیتی کوچک در محله تاکسیم استانبول، هزینه اجاره روزانه و یا هفتگی اش در حدود 100 تا 150 لیر می باشد.
 • مواردی هستند که صاحب ملک مجتمع های مسکونی در ترکیه، زمان بستن قرارداد حکم تخلیه را هم می گیرند تا بعدها در صورت بروز مشکلی با مستاجر بتواند او را بلند کند.
 • در ترکیه مانند ایران نیست که صاحب ملک هر چقدر بخواهد بر اجاره ملک بیافزاید، این موضوع کاملا قانونی طی می شود و معمولا در حدود 10 درصد مبلغ اجاره ملک است.
 • در صورتی که خانه را برای مدت طولانی در ترکیه اجاره کرده باشید، چنانچه قصد داشته باشید زودتر از موعد قرارداد را فسخ کنید بایستی 2 ماه زودتر به صاحب ملک اطلاع دهید، این قضیه به صورت عکس نیز صدق می کند؛ اگر این طور پیش نرود، مستاجر نمی تواند ودیعه اش را باز پس گیرد و صاحب ملک نیز نمی توانید بدون دلیل منطقی از مستاجر بخواهد منزل را تخلیه کند.
 • از دیگر شرایط اجاره ملک در ترکیه این را هم باید بگوییم که چنانچه خانه را به صورت رنگ شده تحویل گرفتید، به صورت رنگ شده باید پسش هم بدهید.

هزینه اجاره خانه در ترکیه

هزینه اجاره خانه در ترکیه کاملا متفاوت و متنوع است.

عوامل موثر در تعیین قیمت و هزینه اجاره ملک در ترکیه

 1. شهر
  به عنوان مثال، شهری مانند استانبول دارای خانه هایی گران و نوساز است که طبیعتا فکر را به این سمت می برد که اجاره خانه هم در این شهر باید گران باشد، اما اینطور نیست! اتفاقا هزینه اجاره خانه در ترکیه یا مثلا شهر استانبول ترکیه نسبت به ایران کمتر است و چیزی در حدود 1000 لیر است. خانه هایی که به صورت مبله اجاره داده می شوند، دارای مبلغ بالاتری برای اجاره هستند.
 2. محله
 3. متراژ خانه
 4. کدام طبقه آپارتمان
 5. امکانات و تسهیلات
 6. مدت زمان اجاره ملک
 7. مبله یا خالی بودن خانه
 8. در کوچه و خیابان اصلی بودن ملک

توجه: این موضوع هم هست که برای اقامت موقت در ترکیه قصد داشته باشید در بخش آسیایی و یا اروپایی بمانید، نسبت به این دو، مناطق اروپایی در بین گردشگران طرفدار بیشتری دارند اما مناطق آسیایی هم به سبب نزدیکی فرهنگی ایران و ترکیه، بین مهاجران ایرانی محبوبیت زیادی دارند.

اجاره خانه در استانبول
اجاره خانه در ترکیه

چگونه در ترکیه خانه اجاره کنیم؟

شما در ترکیه یا خانه را اجاره می کنید و یا آن را می خرید! حالت وسط که در ایران تحت عنوان رهن کامل نامیده می شود، وجود ندارد.شما به چند صورت می توانید در ترکیه خانه اجاره کنید:

انواع اجاره ملک در ترکیه

 • اجاره خانه در ترکیه چند روزه
 • اجاره خانه در استانبول برای دو هفته
 • اجاره ملک در ترکیه برای یک ماه
 • اجاره خانه یا آپارتمان در ترکیه برای 3 ماه
 • اجاره ملک در ترکیه یکساله

هر چه مدت زمان کمتر باشد، هزینه اجاره بیشتر خواهد بود. نکته دیگری هم که وجود دارد این است که به جای پول پیش از عبارت

ی تحت عنوان ودیعه یا دپوزیت استفاده می شود که به صورت 1 ماهه یا دو ماهه (در صورت مبله بودن خانه) تعیین شده و پس از این مدت هنگام تخلیه به شخص اجاره کننده بازگردانده می شود.

دو روش اجاره خانه در ترکیه

 1. مراجعه به آژانس املاک
  یکی از راه های اجاره آپارتمان در ترکیه مراجعه به املاک های گوناگون موجود در مناطق مختلف ترکیه است. هر املاک، در محدوده آژانس خودش تعدادی خانه و آپارتمان در نظر خواهد داشت که نشانتان می دهند. در صورتی که خانه ای را بپسندید، این موضوع را در نظر بگیرید که بنا بر قوانین، باید در حدود 12 درصد اجاره ملک را به عنوان کمیسیون به آژانس پرداخت کنید. هرچند این نکته هم قابل ذکر است که برای اجاره خانه در استانبول در کوتاه مدت نیازی به پرداخت هزینه به آژانس املاک نمی باشد.
 2. اجاره خانه از مالک به صورت مستقیم
  به دلیل هزینه هایی که باید به آژانس املاک پرداخت شود، معمولا صاحبان ملک برای اجاره خانه شان خودشان اقدام می کنند، به خصوص در زمان هایی که فصل گردشگردی است. شما می توانید اعلانات مربوط به اجاره املاک در ترکیه را در روزنامه های محلی بیابید.
اجاره مستقیم ملک از مالک
روش های اجاره ملک در ترکیه

اجاره ملک مشترک

چند نفر با هم می توانند جهت اجاره ملک در ترکیه اقدام کنند. معمولا دانشجویانی که برای تحصیل به ترکیه می روند این کار را می کنند تا در هزینه هایشان صرفه جویی کنند. منتها نکاتی که در این رابطه وجود دارند این هستند که قرارداد اجاره ملک به اسم یک نفر خواهد بود و همان یک نفر می تواند با استفاده از قرارداد اجاره خانه در ترکیه یک ساله اش مجوز اقامت بگیرد.

در صورتی که ارتباط فامیلی بین اشخاص وجود داشته باشد، مانند اعضای خانواده می توان مجوز اقامت را برای دیگر افراد نیز تهیه کرد.

مناطق مناسب اجاره ملک در ترکیه

اینکه چه منطقه ای مناسب اقامت و اجاره ملک باشد بر اساس علایق و شرایط خاص هر شخص فرق می کند. برخی شهر های مرکزی و شلوغ را دوست دارند و برخی ترجیح می دهند در مناطق حاشیه ای تر و خلوت تر ساکن شوند.

منطقه ای مانند بشیکتاش استانبول دارای هزینه اجاره خانه ای د حدود 3000 لیر خواهد بود. از شهر های مناسب ترکیه جهت اجاره آپارتمان و خانه می توان به باکیرکوی، ببک، بی اوغلو، کدیکوی، وادی استانبول، سلطان احمد و … اشاره کرد.

اقامت در ترکیه با اجاره خانه

بگذارید یک بار برای همیشه (تا زمانی که قوانین جدیدی وضع شوند) این موضوع را برایتان روشن کنیم. اگر برای چند روز، یک ماه، دو ماه یا حتی سه ماه به ترکیه سفر می کنید به اخذ اقامت احتیاجی ندارد؛ زیرا شما می توانید تا 3 ماه بدون مجوز اقامت در خاک ترکیه بمانید.

چنانچه خانه ای را برای یک سال اجاره کنید، و اجاره نامه رسمی و محضری داشته باشید، می توانید اقامت یک ساله دریافت کنید.(اجاره نامه محضری اجباری است و از این رو این را می گوییم که بسیاری از خانه ها و آپارتمان ها شرایط گرفتن اجاره نامه محضری را ندارند.)

هنگام اخذ اقامت در ترکیه با اجاره خانه حتما باید آدرس محل اقامتتان را بدهید تا ثبت شود، در صورت تغییر آدرس، در اسرع وقت باید به اداره مهاجرت مراجعه و آدرس جدیدتان را ثبت کنید.

توجه کنید پس از یک سال نمی توانید مجوز اقامتتان را تمدید کنید. باید یک سال از آخرین روز مجوز بگذرد تا بتوانید برای دریافت مجوز اقامت یک ساله دیگری اقدام کنید و یا از روش های دیگر اخذ اقامت مانند اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه، سرمایه گذاری، ثبت شرکت و … استفاده کنید.

اخذ اقامت با اجاره ملک
افامت از طریق اجاره ملک

مدارک لازم برای اخذ اقامت با اجاره خانه در ترکیه

 • قرارداد محضری اجاره ملک که مدت زمانش حداقل یک سال باشد و به نام شخص اجاره کننده
 • تاییدیه اجاره نامه از دفترخانه
 • اصل و کپی گذرنامه
 • 4 قطعه عکس برای مجوز اقامت
 • شماره مالیاتی
 • بیمه سلامت یک ساله
 • فیش های واریزی هزینه های جانبی

پس از بستن قرارداد اجاره ملک، قبوض آب و برق و گاز با استفاده از مجوز اقامت یا همان کارت کیملیک بایستی به نام شخصی که ملک را اجاره کرده تغییر یابد تا زین پس مسئولیت بدهی های مربوطه با او باشد.

مشاهده موارد مناسب برای اجاره خانه در ترکیه

 

مزایای اجاره ملک در ترکیه

 1. اولین و واضح ترین دلیل کاهش قابل توجه هزینه های مصرفی است.
 2. می توانید در مناطق بهتر ترکیه سکونت گزینید و دسترسی بهتری به امکانات مختلف داشته باشید.
 3. امنیت ترکیه برای اجاره ملک بسیار بالا و خوب است.
 4. می توانید خانه ای مبله اجاره کنید.
 5. از امکانات مجتمعی که اجاره کرده اید می توانید استفاده کنید.
 6. اکثر مجتمع های مسکونی بزرگ و آپارتمان ها دارای نگهبانی 24 ساعته در 7 روز هفته هستند.
 7. می توانید مدت زمان قرارداد را تا هر وقت که بخواهید افزایش دهید.
 8. می توانید هم خانه های آپارتمانی و هم ویلایی را برای اجاره انتخاب کنید.
سوالات متداول اجاره ملک در ترکیه
 • آیا با اجاره ملک در ترکیه می توان مجوز کار گرفت؟
  بله. منتها شرایط به خصوصی دارد. برای اینکه بتوانید مجوز کار بگیرید، باید مجوز اقامت داشته باشید، 6 ماه از مدت زمان اقامتتان در ترکیه گذشته باشد، در جایی استخدام شده باشید و برایتان بیمه رد شده باشد، سپس می توانید برای دریافت مجوز کار اقدام کنید.
 • می توان به مدت 2 روز در ترکیه خانه اجاره کرد؟
  شما برای یک روز هم می توانید خانه اجاره کنید. درکل خانه ها و واحد های آپارتمانی در ترکیه هستند که به همین منظور اجاره داده می شوند.
 • تا چند وقت بدون مجوز اقامت می توان در ترکیه ماند؟
  تا 90 روز یعنی سه ماه شما می توانید در خاک ترکیه، بدون داشتن مجوز بمانید. برای بیشتر از آن باید حتما مجوز اقامت دریافت کنید مگر اینکه شرایط به خصوصی داشته باشید که از نظر دولت ترکیه قابل قبول و موجه باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

مقایسه آگهی ها

مقایسه