اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه

رکورد خرید ملک در ترکیه توسط خارجی ها

رکورد خرید ملک در ترکیه توسط خارجی ها

رکورد خرید ملک در ترکیه توسط خارجی ‌ها زده شد! ترکیه به سبب میلیون ها توریست سالانه خود شناخته شده است، این کشور از جمله کشور هایی است که زیبایی بی نظیری دارند. بسیاری از این توریست ها به ترکیه جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مسکن و خرید ملک مراجعه می کنند.

رکورد خرید خانه و ملک در ترکیه توسط خارجی ها

براساس داده های ارائه شده از تحقیقات صورت گرفته، میزان فروش خانه در ترکیه به خارجی ها، از مرداد سال 2014 تا 2019 به 137 هزار و 869 نفر افزایش یافته است. براساس داده های TURKSTAT، تعداد خانه های فروخته شده در آنتالیا، در سال های اخیر افزایش یافته و سهم 5.5٪ با فروش 626 خانه را دارا می باشد.

در سال 2019، شهروندان روسی بیشترین تعداد واحد های مسکونی را در آنتالیا خریداری کردند. به ویژه رشد فزاینده ساخت و ساز صنایع گوناگون توسط خارجی ها در کشور ترکیه، یکی از علل افزایش تقاضای روزافزون خارجی ها برای خرید خانه در ترکیه است.

افراد خارجی می توانند با ثبت نام طولانی در فواصل زمانی معین، اجازه اقامت در ترکیه را دریافت کنند. با این وجود، گرفتن این اجازه برای اقامت خانواده و همچنین دریافت مجوز به جهت اقامت فعلی نیز امکان پذیر است. شما همچنین می توانید تحصیل کودکان خارجی را در این کشور مشاهده بفرمایید. براساس داده های وزارت امور داخله، از سپتامبر سال 2018، بیش از 250 نفر، عمدتا اهل خاورمیانه، درخواست تابعیت ترکیه داده اند.

رکورد خرید خانه در استانبول ترکیه
خرید ملک در ترکیه

افزایش بی سابقه خرید خانه در استانبول

اولین مقصد و اولین شهر برای زندگی در ترکیه، استانبول است که اتباع خارجی را هر روز بیشتر از قبل به سمت خود جذب می کند. هرچند مطابق با اخبار به دست آمده از خبرگذاری های اختصاصی ترکیه، ترکیه در 1 سال گذشته، 2.69 درصد افزایش قیمت فروش مسکن داشته است که به طور کل، افزایش 8.73 درصدی طی 4 سال را نشان می دهد.

استقبال خرید خانه در استانبول توسط اتباع خارجی در سال جدید به حدی بوده است که در ماه فوریه در حدود 4 هزار و 5 واحد مسکونی به فروش رسیدند. خرید ملک در ترکیه، مطابق با فوریه سال گذشته 1440 خانه و فوریه امسال، 1987 باب خانه است.

همچنین دو ماه اول سال جاری، فروش 7 هزار و 912 واحد توسط خارجی ها به چشم می خورد که اگر این مقدار را با مقدار خرید خانه در سال گذشته، مقایسه کنیم، با افزایشی حدودا 22 درصدی مواجه می شویم. بخواهیم جزئی تر به فروش خانه در استانبول و شهر به شهر بپردازیم، آماری مطابق با موارد زیر به دست می آید:

  • 3 هزار و 682 واحد مسکونی در استانبول
  • 1567 واحد در آنتالیا
  • 500 واحد در آنکارا
  • 278 واحد در بورسا
  • 260 واحد در یالووا

این آمار در کل برای اتباع خارجی است. ایرانیان بعد از عرب ها از بزرگترین دسته خریداران خانه در ترکیه، در سال 2019 و 2020 بوده اند. در ماه فوریه فقط ایرانیان به تنهایی 721 باب خانه در ترکیه، عمدتا در استانبول، را خریداری کرده اند.

اجاره یا فروش املاک ترکیه

چندین روش برای اجاره دادن و یا فروش املاک در ترکیه لازم به اجرا هستند. بنابراین چطور می توان در ترکیه خانه خرید؟

معاملات مربوط به كسب املاك و مجوزهاي اقامت خارجی ها در كشور ترکیه مشمول مقررات و محدوديت هاي قانوني خاصی است. خرید خانه در ترکیه به منظور دریافت اقامت دائمی، اقدامی است که برخی خریداران خانه در این کشور انجام می دهند، اما مسئله اینجاست که برای خرید خانه در ترکیه نیازی به اخذ اقامت نیست.

اجاره یا فروش املاک ترکیه
فروش املاک ترکیه

اطلاعات ضروری خرید مسکن در ترکیه

مطابق ماده 35 قانون ثبت اراضی شماره 2644، اصلاح شده توسط قانون شماره 6302 که در ماه مه به مرحله اجرا گذاشته شد، عمل تبادل امور (معامله بمثل) در دستیابی به املاک و مستغلات توسط اشخاص حقیقی خارجی در کشور ترکیه کنار گذاشته شده است.

خارجی ها محق خرید املاک غیر منقول مانند زمین در ترکیه هستند و می توانند دفتار، خانه و … به راحتی خریداری کنند. تنها زمانی که قصد ساخت و ساز در زمین هایشان را داشته باشند موظفند ابتدا به وزارت توسعه شهری اطلاع دهند.

اگرچه خارجی ها نمی توانند بیش از 30 هکتار زمین بخرند، و همچنین فروش املاک و مستغلات به خارجی ها در مناطق نظامی ممنوع است.

خارجی ها برای خرید ملک در ترکیه بایستی مدارکی از قبیل گذرنامه یا سند هویت همراه داشته باشند.

سوالات متداول خرید ملک در ترکیه

  • دلیل افزایش ناگهانی خرید ملک در ترکیه چیست؟

شرایط ویژه ای که این کشور جهت جذب سرمایه گذار و توریست های بیشتر در قوانین خرید ملکش ایجاد کرده است. این شرایط ویژه خرید املاک در ترکیه را ساده تر و امکان پذیر کرده است.

  • با چه مقدار هزینه می توان در ترکیه خانه خرید؟

پاسخ این سوال کاملا بستگی به این موضوع دارد که قصد داشته باشید در کدام شهر ترکیه و چه منطقه و ناحیه خانه خریداری کنید. در صورتی که مکان و شرایط ویژه ای مدنظرتان نیست، با حداقل 300 میلیون تومان هم می توانید در ترکیه خانه خریداری کنید.

  • برای سرمایه گذاری در ترکیه، خانه بخرم یا زمین؟

هر کدام اگر در شرایط و موقعیت خاص و ویژه ای باشند، می توانند برای شما سودآور باشند. به عنوان مثال اگر در برجی مطرح، واحدی خریداری کنید، قطعا پس از چند سال، با افزایش قیمت آن، می توانید سود خوبی از فروشش ببرید. برای خرید زمین محدودیت هایی موجود هستند که باز هم به خودتان بستگی دارد چه شرایطی را برای سرمایه گذاری پیش ببرید.

دلیل افزایش شدید خرید خانه در ترکیه چیست؟

جواب به این سوال خود به مقاله ای جداگانه و کامل احتیاج دارد اما در حد چند خط بخواهیم بگوییم از اصلی ترین دلایل می توان به 1: شرایط اقتصادی عالی این کشور و 2: شرایط نه چندان جالب کشور مبدا شخص مهاجر اشراه کرد.

ترکیه با رشد خوبی که در شرایط اقتصادی اش داشت و همچنین تغییری که در قوانین خرید ملک توسط اتباع خارجی ایجاد کرد، توانست سرمایه گذاران بسیاری را به سمت کشور خود هدایت کند. یکی از قوانینی که با تغییرش افراد بیشماری به این کشور برای زندگی و کار مهاجرت کردند کم کردن هزینه خرید ملک و اخذ اقامت توسط دولت ترکیه بود.

این رقم از میلیون ها تومان به 250 هزار دلار آمریکا کاهش یافت. به این معنا که با خرید ملکی به ارزش 250 هزار دلار می توانید اقامت دائمی ترکیه و پس از آن شهروندی و پاسپورت ترکیه را دریافت کنید.

افزایش خرید خانه در ترکیه
دلیل افزایش شدید خرید خانه در ترکیه چیست؟
سخن آخر

رکورد خرید ملک در ترکیه توسط خارجی ها با توجه به شرایط مناسب این کشور امری دور از ذهن و بعید نیست. شما هم می توانید جزء همین تعداد بیشمار مهاجرین به ترکیه باشید. وقت را از دست ندهید و با ما تماس بگیرید تا بهترین راه و بهترین ملک متناسب با شرایطتان را به شما معرفی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

مقایسه آگهی ها

مقایسه