اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه

تفاوت اقامت دائم با شهروندی ترکیه

تفاوت اقامت دائم با شهروندی ترکیه در چیست؟

تفاوت اقامت دائم با شهروندی ترکیه

این مطلب برای افرادی آماده شده که همچنان پی به تفاوت اقامت دائم با شهروندی ترکیه نبرده اند و همچنان تصورشان بر این است که این دو مشابه هم بوده و تفاوتی با هم ندارند. به عنوان چکیده ای از مطلب باید این طور ذکر کنیم که تفاوت اقامت دائم و شهروندی ترکیه برای مهاجران، در حق و حقوقشان در این کشور است. در ادامه مطلب به تمامی نکات در رابطه با این موضوع اشاره کرده ایم.

چند سالی است که قوانین اخذ اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه یا هر روش دیگری، اخذ تابعیت یا شهروندی تغییر یافته اند، از طرفی ساده تر شده اند. دلیل این امر نیز به سبب علاقه مندی بیشتر شهروندان کشور های اروپایی و عربی مانند انگلستان، عربستان، استرالیا، کشور ایران و … به مهاجرت به این کشور و دریافت اقامت دائم آن است. منتها بهتر است پیش از اقدام به مهاجرت، ابتدا اطلاعات لازم در خصوص شرایط گرفتن اقامت دائم، اخذ شهروندی ترکیه، شرایط کار با اقامت توریستی و یا حتی تحصیل در این کشور اطلاعات لازم را کسب کرده باشید.

مهاجرت به ترکیه
ترکیه

اقامت ترکیه

اقامت در ترکیه، از نگاه قانون، به رابطه حقوقی بین فرد و کشور مربوط می شود، یعنی اقامتگاه شخص محل اقامت قانونی اش در کشور مورد نظر است. چنانچه به ترکیه مهاجرت کنید و اقامت این کشور را دریافت کنید، در کارت ملی تان اقامتگاهتان به صورت کد پستی ذکر خواهد شد.

در کل اقامت در ترکیه دارای انواع مختلفی شامل اقامت تخصیلی، کاری و … می شود که ما در این مطلب تمرکزمان بر دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید ملک یا اجاره مک می باشد. چنانچه فردی قصد داشته باشد بیش از 90 روز در ترکیه بماند، بایستی برای دریافت اقامت اقدام کند زیرا در غیر این صورت حضورش در کشور غیرقانونی تلقی خواهد شد.

حال چنانچه فرد در ترکیه ملکی اجاره کرده باشد، می تواند اقامت توریستی یا اقامت یکساله ترکیه را اخذ کند که از آن جهت یکساله نامیده می شود که پس از یکسال باید تمدید گردد. از شرایط اقامت توریستی در این حد بگوییم که اجازه کار نخواهید داشت و بیش از 180 روز از ترکیه نباید خارج بمانید، زیرا در این صورت اقامت توریستیتان باطل خواهد شد.

پس از اقدام به اجاره ملک در ترکیه، باید با مراجعه به ادارات مربوطه فرمی تحت عنوان راندوو را پر کرده و سپس کیملیک کارت (کارت اقامت) خود را دریافت کنید. در صورت نبود هیچ مشکلی می توانید برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود نیز اقامت توریستی دریافت کنید.

شهروندی ترکیه

شهروندی ترکیه در ساده ترین زبان ممکن یعنی فرقی با یک شهروند ترک نداشته باشید، حقوقتان از جانب دولت تضمین شده و کاملا مشخص است، می توانید گذرنامه و تابعیت دریافت کنید حتی می توانید رای نیز بدهید.

اقامت دائم و شهروندی ترکیه

پیش از اینکه به بیان تفاوت های اقامت دائم و شهروندی ترکیه بپردازیم، بگذارید کمی از مزایای شهروندی ترکیه برایتان بگوییم. شما با داشتن تابعیت و شهروندی ترکیه، عضو اتحادیه اروپا، کشوری که در مجامع بین المللی حائز اهمیت است، هرجای دیگری که بروید می توانید از حق و حقوق خود دفاع کنید. اما متاسفانه در رابطه با ایران اینطور نیست، به سبب تمامی تحریم ها و مشکلاتی که با برخی کشور های بزرگ وجود دارند، شهروندان ایرانی در دیگر کشور از حقوق کمی برخوردار هستند. شما با داشتن شهروندی و پاسپورت ترکیه، می توانید به بیش از 80 کشور بدون نیاز به ویزا سفر کنید.

تفاوت های ما بین اقامت دائم کشور ترکیه با شهروندی به قرار زیر هستند:

  • با داشتن اقامت دائم در کشور ترکیه، شما تنها می توانید بدون نیاز به تمدید اقامت یا بدون نیاز به ویزا، در خاک این کشور سکونت داشته باشید و در انجام امور اداری، تحصیلی و تجاری با محدودیت هایی مواجه خواهید بود. اما با اخذ شهروندی ترکیه، شما همانند یک شهروند ترک به حساب می آیید و از تمامی حقوق او برخوردار خواهید بود. به عنوان مثال می توانید رای بدهید، فرزندانتان را به مدارس دولتی بفرستید، مجوز کار دریافت کنید و …
  • با شهروندی ترکیه، هیچ محدودیت زمانی با حضورتان در کشور وجود نخواهد داشت، نه مانند اقامت توریستی که باید تا 8 سال به صورت متوالی بدون خروج طولانی مدت از ترکیه، در این کشور حضور داشته باشید تا نهایتا بتوانید اقامت دائم را دریافت کنید.
  • برای اینکه بتوانید در کشور ترکیه کار کنید، باید مجوز کار دریافت کنید، شرکتی در این کشور ثبت کنید و یا شهروند ترکیه باشید. با داشتن اقامت دائم به تنها نمی توانید مجوز کار در ترکیه دریافت کنید.
اقامت دائم و شهروندی ترکیه چه تفاوتی دارد؟
اقامت دائم و شهروندی ترکیه

سوالات متداول تفاوت اقامت دائم با شهروندی ترکیه

بستگی دارد که بخواهید درجا اقامت دائم را دریافت کنید یا پس از چند سال. با 250 هزار دلار ملکی بخرید و اقامت را دریافت کنید. زیر این رقم، فرقی نمی کند چقدر، 8 سال پس از تمدید های متوالی می توانید اقامت دائم را دریافت کنید.

  • چقدر طول می کشه اقامت دائم یا شهروندی ترکیه رو بگیرم؟

اقامت دائم با شهروندی متفاوت است. با خرید ملکی به ارزش 250 هزار دلار آمریکا، صرف 2 تا 3 ماه اقامت دائم و همچنین شهروندی خود را دریافت می کنید.

  • با اقامت دائم ترکیه می تونم کار کنم؟

خیر. با اخذ شهروندی ترکیه می توانید ویزای کار دریافت کنید. با اقامت دائم تنها سکونت دائم خودتان در ترکیه را تضمین می کنید.

تابعیت مضاعف یا دوگانه

همانطور که از نام بر می آید شخصی که دارای تابعیت دوگانه است، یعنی در آن واحد تبعه دو کشور است. یعنی مانند شهروندان ایرانی که تابعیت کشور ترکیه را نیز دریافت کرده اند. این افراد دارای دو پاسپورت یا گذرنامه خواهند بود. قوانین مربوط به تابعیت دوگانه در کشور های مختلف، به گونه ای متفاوت است، در زیر به قوانین مربوط به تابعیت دوگانه در کشور ایران و ترکیه اشاره کرده ایم

قانون دوتابعیتی در ایران

با استناد به برخی اصول در قانون اساسی، هر فرد ایرانی حق این را دارد که تابعیت یک کشور دیگر را دریافت کند و هیچ شخصی نیز نمی توانید از او سلب تابعیت کند. در چه صورت این اتفاق می افتد؟ می توان شخصی تابعیت خود را تغییر دهد؟ بله. شهروندان ایرانی می توانند از تابعیت ایران خارج شده و تابعیت کشور دیگری را برگزینند منتها شرایطی دارد که در ادامه ذکر می شود. افراد دوتابعیتی در ایران حق کار کردن در پست های حساس دولتی و رده های بالای حکوتی را ندارند. همچنین دولت ایران تابعیت دوم این افراد را نیز به رسمیت نمی شناسد. برای ترک تابعیت ایران باید شرایط زیر را داشته باشید:

  1. شخص باید بالای 25 سال باشد.
  2. در صورت مرد بودن، کارت پایان خدمت داشته باشد.
  3. اموال غیرمنقول خود را نهایتا تا یک سال به کشور مدنظر منتقل کند.
  4. هیات وزرا بایستی به خروج تابعیت فرد رای دهند.
  5. و پس از خروج از تابعیت، تا حداکثر 3 ماه باید کشور را ترک کند.
قانون دوتابعیتی در ایران
دوتابعیتی در ایران

قانون دوتابعیتی در ترکیه

با توجه به قوانین شهروندی ترکیه، نظر دولت این کشور در رابطه با تابعیت مضاعف فرد به صورت زیر می باشد:

  1. چنانچه شهروند ترکیه باشید و قصد اخذ تابعیت کشور دیگری را داشته باشید، بایستی تمامی مدارک مربوطه را به اداره ثبت ترکیه ارائه دهید.
  2. افرادی که دارای تابعیت کشور ترکیه هستند به راحتی می توانند تابعیت کشور دیگری را کسب کنند.
  3. افرادی که قصد ترک تابعیت ترکیه و اخذ تابعیت کشور دیگری را دارند، باید درخواست خود را صورت کتبی به ارگان های مربوطه ارسال کنند.
قانون دوتابعیتی در ترکیه
دوتابعیتی در ترکیه

چطور می توانم اقامت دائم ترکیه و شهروندی این کشور را دریافت کنم؟

با خرید ملکی به ارزش 250 هزار دلار آمریکا، می توانید بلافاصله برای اخذ اقامت دائم و همچنین شهروندی این کشور اقدام کنید. پس از آن نیز می توانید پاسپورت و گذرنامه را دریافت کنید. اما اگر ملکی با ارزش کمتر خریداری کنید یا تنها به اجاره ملک بپردازید، با تمدید اقامت توریستی خود تا 8 سال می توانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید.

برای اخذ شهروندی ترکیه با ملک یا املاکی با ارزش 250 هزار در ترکیه داشته باشید. در گذشته این رقم 1 میلیون دلار بود و در حال حاضر در کمترین حالت خود است.

سخن آخر

تفاوت اقامت دائم با شهروندی ترکیه در این مطلب برای افرادی که هنوز این موضوع برایشان روشن نشده بود ذکر شد. چنانچه به دنبال اطلاعات بیشتری هستید با ما تماس بگیرید تا راهنمایی های لازمه را دریافت بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

یک دیدگاه در “تفاوت اقامت دائم با شهروندی ترکیه”

  • Mohadese

    شما برای دریافت شهروندی ترکیه هم مشاوره می دید؟

    پاسخ
    • ریحانه توانایی

      با سلام
      بله. ما در خصوص خرید خانه در ترکیه، اخذ اقامت و شهروندی، اخذ پاسپورت و … مشاوره تخصصی و رایگان ارائه می دهیم.

      پاسخ
  • علی

    یعنی ممکنه اقامت دائم و بگیریم نتونیم شهروندی ترکیرو هم بگیریم؟ برای اینکه حتما با خرید خونه بتونیم شهروندی هم بگیریم باید چیکار کنیم؟

    پاسخ
    • ریحانه توانایی

      بله. شما می توانید پس از چند سال اقامت در ترکیه با استفاده از مجوز کاری اقامت موقت خود را تبدیل به اقامت دائم کنید. به جهت اخذ شهروندی ترکیه با خرید خانه بایستی سرمایه ای به ارزش حداقل 250 هزار دلار آمریکا وارد این کشور کنید.

      پاسخ

مقایسه آگهی ها

مقایسه