• خرید ملک و اقامت ترکیه، کلیدی برای آینده

اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه

اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه
به دلیل نزدیکی فرهنگی ایران و ترکیه و شباهت‌ های اقلیمی این دو کشور، می ‌توان گفت که بازار بین ‌المللی و فعال ترکیه، سکونت، تحصیل و کار، این کشور را به گزینه ‌ای منطقی و مناسب برای بسیاری از ایرانیان تبدیل کرده است.

کشور ترکیه

ترکیه کشوری است که در همسایگی ما قرار دارد و سال هاست که به عنوان یکی از مقاصد گردشگری مورد علاقه توریست های ایرانی به حساب می آید. هر سال توریست های بسیار زیادی به شهرهای توریستی ترکیه سفر می کنند و از گذراندن تعطیلات خود لذت می برند. استانبول، آنتالیا، آلانیا، ازمیر و….مناطقی هستند که هر ساله پذیرای گردشگران از اقصی نقاط جهان می باشند.

سرمایه گذاری در ترکیه

در سال های اخیر اقتصاد رو به رشد ترکیه موجب شده است تا گردشگران خارجی علاوه بر اقامت توریستی در این کشور، نسبت به سرمایه گذاری در ترکیه، خرید ملک در ترکیه و سرمایه گذاری در بخش املاک و گردشگری و ساخت و ساز نیز اقدام کنند. هتل های متعددی در پی سرمایه گذاری خارجیان در اقصی نقاط ترکیه ساخته شده و همچنین مجتمع های مسکونی متعدد و بسیار لوکسی احداث شده و جمعیت خارجی بسیاری در سال های اخیر از طریق اجاره و خرید آپارتمان در ترکیه نسبت به اخذ اقامت این کشور اقدام کرده اند و در ترکیه زندگی می کنند.
سرمایه گذاری در ترکیه
اقامت ترکیه

مزایای اخذ اقامت ترکیه

نحوه اخذ اقامت توریستی ترکیه از ابتدای سال 2020 میلادی دچار تغییراتی شده است. بر این اساس، اتباع خارجی به مدت یک سال اجازه اقامت توریستی در ترکیه را خواهند داشت. البته شهروندان اتحادیه اروپا، جمهوری خلق چین، فدراسیون روسیه و کشورهای عضو سازمان همکاری توسعه اقتصادی مانند ژاپن، کانادا، آمریکا و… از این قانون مستثنی خواهند بود. شهروندان ایرانی نیز بعد از یک سال اقامت توریستی در ترکیه امکان تمدید اقامت خود را نداشته و باید حداقل یک سال از زمان به پایان رسیدن این نوع اقامت گذشته باشد تا بتوانند مجددا برای اخذ آن اقدام نمایند. بنابراین افرادی که از اقامت توریستی برای حضور در کشور ترکیه استفاده می‌ کنند بعد از پایان یافتن مدت اقامت خود باید روش ‌های دیگری را برای اخذ اقامت پیدا کنند. از جمله این روش ‌ها می ‌توان به خرید ملک در این کشور و اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه اشاره داشت.

اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه

در قانون جدید ترکیه برای کسانی که خواهان اقامت از طریق سرمایه گذاری و خرید ملک هستن نسبت به قوانین قبل آسان تر شده است و ارزش ملک از یک میلیون دلار به ۲۵۰ هزار دلار کاهش یافته است. شما  بعد از خرید ملک و پس از تکمیل مدارک ذیل با مراجعه به اداره ثبت اسناد رسمی کشور ترکیه (نوتر) ملک معامله شده و فرآیند انتقال کامل می شود. در ادامه متقاضی می بایست به اداره مهاجرت کشور ترکیه مراجعه نموده نوبت دریافت نماید و پس از حضور در این اداره به سوالات مصاحبه پاسخ دهد. بعد از گذشت یک ماه کارت اقامت یکساله کشور ترکیه برای فرد ارسال خواهد شد. که شما باید هر سال آن را تمدید کنید و بعد از گذشت ۵ سال بدون شرط می توانید پاسپورت ترکیه یا شهروندی ترکیه را دریافت کنید.
خرید ملک در ترکیه
خرید ملک

اقامت ترکیه بدون دریافت شهروندی

اقامت دائم با خرید ملک کمتر از ۲۵۰ هزار دلار هم ممکن است، اما اگر ملک شما کمتر از ۲۵۰ هزار دلار ارزش گذاری شود شما تنها بعد از گذشت ۵ سال می توانید دریافت اقامت دائم ترکیه را بگیرید ولی امکان دریافت پاسپورت ترکیه یا شهروندی برای شما وجود ندارد.  قبلا میزان ارزش ملک بالا بود (یک میلیون دلار) و  مدت زمان دریافت حق شهروندی کم (۳ ساله) بود که الان این قضیه برعکس شده است. متاسفانه در سال های گذشته تفسیر غلط این قانون باعث کلاهبرداری ها و زیان های مالی گسترده ای برای ایرانیان گردیده است.

سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک در ترکیه

قیمت زمین و ملک در ترکیه در قیاس با وضعیت تورم و قیمت املاک در ایران از وضعیت بهتری برخوردار بوده و مناسب‌ تر است. با توجه به استقبال روزافزون گردشگران و دانشجویان بین‌ المللی برای حضور در ترکیه، بدون شک در کنار هتل‌ های این کشور، آپارتمان‌ ها و خانه ‌های خریداری ‌شده توسط سرمایه‌ گذاران ایرانی، گزینه خوبی برای اجاره و کسب درآمد مناسب از این طریق خواهد بود. حتی در حال حاضر برخی از ملک ‌ها در ترکیه با گارانتی اجاره به فروش می‌رسند.

دریافت پاسپورت ترکیه

کشور ترکیه به عنوان یکی از برترین مقاصد توریستی دنیا همواره مورد توجه گردشگران ایرانی بوده است. اگر می‌خواهید بدون محدودیت تجارت کنید، ارتباط خود را با دنیا حفظ کنید و پاسپورتی معتبر با حداقل هزینه برای خود و خانواده ‌تان تهیه کنید، ما در گروه گلدن کی به شما پیشنهاد می کنیم از طریق خرید ملک در ترکیه اقدام کنید.  طبق قانونی که در ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۸ تصویب شده است با خرید ملک با ارزش حداقل ۲۵۰ هزار دلار زن و شوهر و تمامی فرزندان زیر ۱۸ سال می توانند بدون هیچ قید و شرطی پاسپورت دریافت کنند. جهت دریافت پاسپورت تنها کافیست ارزش ملکی که خریداری می کنید حداقل ۲۵۰ هزار دلار باشد اما باید توجه کنید که ملاک تصمیم گیری گزارش رسمی ارزیابی ملک است. مدت زمان اخذ اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه و دریافت پاسپورت بین ۴۵ روز تا سه ماه بعد از خرید ملک و دریافت سند می باشد.
دریافت پاسپورت ترکیه
پاسپورت ترکیه

روال دریافت پاسپورت ترکیه و حقوق شهروندی

زمانی که شما موفق به خرید ملک قانونی در ترکیه به ارزش حداقل 250 هزار دلار آمریکا شوید، باید به اداره ثبت زمین و املاک این کشور (Tapu) رفته و درخواست تقاضای حقوق شهروندی ترکیه را ارائه دهید. پس از آماده ‌سازی و ارائه مدارک و فرم درخواست به Tapu، آن‌ ها گزارش ارزیابی مدارک و اسناد انتقال وجه بانکی خرید ملک شما را مورد بررسی قرار می‌ دهند. اداره Tapu پس از گذشت 3 تا 7 روز کاری و بررسی مدارک، نامه تاییدیه حق شهروندی ترکیه را به متقاضی ارائه می‌ دهد. سپس فرد باید با در دست داشتن این نامه به دفتر مهاجرت ترکیه مراجعه کرده و برای مجوز اقامت درخواست دهد. با دریافت مجوز اقامت و تاییدیه حق شهروندی، فرد بایستی برای نهایی‌ سازی درخواست خود به اداره کل جمعیت و شهروندی ترکیه مراجعه نماید. لازم به ذکر است که پس از گذراندن پروسه درخواست سازمان Tapu، همه مراحل در دفتر مخصوص اطلاعات شهروندی Citizenship Information Office مستقر در استانبول و آنکارا دنبال می‌ شود و پروسه دریافت حق شهروندی این کشور تا حداکثر 30 روز کاری به اتمام می‌ رسد. کارشناسان مجموعه گلدن کی از صفر تا صد خرید ملک، دریافت سند، انتقال وجه و دریافت پاسپورت در کنار شما هستند.

هزینه های اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه

هزینه اقامت ترکیه بر اساس پاسپورت و مدت زمان درخواست شما متغیر است زمانی که شما فرم اداره مهاجرت را پر می نمایید سیستم به شکل خودکار هزینه کارت اقامت شما را اعلام می کند: هزینه مالیات اقامت : ۳۰۶٫۹۰ لیر هزینه کارت اقامت : 63 لیر هزینه بیمه : از ۲۰۰ لیر تا ۷۵۰ لیر ( بستگی به سن مشتری دارد).
هزینه اقامت ترکیه
اقامت کشور ترکیه
اجازه خروج کسانی که درخواست اقامت دائم از طریق خرید ملک: کسانی که اقامت موقت یک ساله از طریق خرید ملک را کسب کرده اند در سال جمعا اجازه خروج یک ماه از ترکیه را دارند که حداکثر ۱۵ روز را در شش ماه اول سال، می توانند از کشور ترکیه خارج شوند و همچنین حداکثر ۱۵ روز در شش ماهه دوم سال، این امکان برایشان مهیا می شود و رعایت این شرط در پایان ۵ سال مورد ارزیابی قرار می گیرد و در دریافت حق شهروندی و پاسپورت ترکیه لحاظ می گردد.

مدت زمان اعتبار اقامت ترکیه

در حال حاضر شما با پاسپورت ایرانی می توانید ۹۰ روز در ترکیه اقامت داشته باشید و این بدین معنی است که شما اگر قصد اقامت بیشتر از ۹۰ روز در ترکیه را دارید باید کارت اقامت ترکیه را از اداره مهاجرت دریافت کنید. دولت ترکیه جهت تسهیل شرایط اقامتی و تشویق بیشتر اتباع کشورهای دیگر جهت سرمایه گذاری در ترکیه از سال ۲۰۱۳  اقدام به ارائه اقامت یکساله به خریداران ملک در ترکیه نمود که این زمان در سال ۲۰۱۷  به دو سال افزایش پیدا کرد. اعتبار اقامت ترکیه بر اساس شرایط و نوع اقامت متقاضی از ۶ ماه تا ۵ سال متغیر است. اقامت ۶ ماه ترکیه معمولا برای کارگران فصلی خارجی است که از طرف کارفرما درخواست می شود و پیش زمینه دریافت اجازه کار ترکیه می باشد. اقامت خریداران خانه در ترکیه به صورت ۲ ساله بوده و در پایان هر دوره تمدید می شود  و بعد از ۵ سال  قابل تبدیل به اقامت دائم می باشد.

خرید ملک در ترکیه جهت تعطیلات

توجه فرمایید که دریافت اقامت ترکیه برای افرادی مناسب است که قصد زندگی در ترکیه را دارند در صورتی که هدف شما از خرید ملک خانه ای جهت تعطیلات می باشد نیازی به هزینه اضافی ندارید با پاسپورت ایرانی میتوانید ۹۰ روز در ترکیه اقامت داشته باشید و در صورت لزوم می توانید با مراجعه به اداره مهاجرت این زمان را افزایش دهید.

مراحل دریافت اقامت ترکیه

ابتدا فرم آنلاین تقاضای اقامت ترکیه را از طریق سایت اداره مهاجرت پر نمایید، سپس سیستم روز و زمان ارائه مدارک را به شما اعلام می کند. در این صفحه شما زمان و مدارکی را که باید همراه داشته باشید را مشاهده می کنید. از این صفحه پرینت بگیرید و تا روز مصاحبه همراه خودتان داشته باشید. محل مصاحبه و ارائه مدارک اداره مهاجرت شهری است که ملک خریده اید. شما بعد از زمان مصاحبه می توانید تنها ۱۵ روز خارج از ترکیه باشید ولی بعد از دریافت اقامت ترکیه می توانید به مراتب ورود و خروج داشته باشید.
مراحل دریافت اقامت ترکیه
دریافت اقامت ترکیه

تفاوت اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه با اجاره ملک

بنابر قوانین جدید اداره مهاجرت ترکیه هیچ گونه اقامتی به افرادی که تقاضای اقامت از طریق اجاره ملک در ترکیه را دارند تعلق نمی گیرد و اقامت افرادی که در گذشته از طریق اجاره ملک کسب شده تمدید نمی شود. اقامت ترکیه از طریق خرید ملک در ترکیه ابتدا دو ساله سپس ۳ ساله تمدید می شود. پس از پایان ۵ سال می توانید درخواست برای اقامت دائم و یا پاسپورت ترکیه را بدهید. احتمال رد شدن اقامت سرمایه گذاری خرید ملک در ترکیه به هیچ عنوان وجود ندارد .
قوانین جدید اداره مهاجرتترکیه
بر طبق قوانین جدید اداره مهاجرت ترکیه که به زودی اجرایی خواهد شد، اقامت خانوادگی از طریق خرید ملک در ترکیه به ۳ سال افزایش خواهد یافت و تنها شرط دریافت اقامت ۳ ساله مدت زمان باقیمانده پاسپورت متقاضی است که باید ۳۶ ماه زمان تا پایان اعتبار داشته باشد. از سال ۲۰۱۷  قانون محدودیت خروج از ترکیه در سال برای متقاضان اقامت ترکیه با خرید خانه برداشته شده است .

خیر، لازم است بدانید که با اقامت حتی 5 ساله در کشور ترکیه نمی توانید شهروندی آن را دریافت کنید زیرا که دریافت شهروندی یا پاسپورت ترکیه در زمینه ملک، تنها از طریق رعایت قانون خرید ملک بالای 250 هزار دلار آمریکا حاصل می شود.

خیر، برای کسب اقامت ترکیه از طریق خرید خانه در ترکیه، اجباری در یادگیری زبان ترکیه وجود ندارد.

بله می توان با اجاره خانه، اقامت ترکیه را دریافت کرد. اما لازم است که اجاره نامه رسمی بوده و کدرهگیری داشته باشد.

 • خرید ملک در مناطق تعیین شده توسط دولت ترکیه حداقل به ارزش ۲۵۰ هزار دلار آمریکا
 • عدم واگذاری ملک به غیر به مدت ۳ سال پیاپی
 • تکمیل و ارائه فرم درخواست اقامت و تابعیت ترکیه از طریق خرید ملک
 • ارائه پاسپورت و سندی که وضعیت تابعیت سرمایه گذار را مشخص نماید
 • ارائه شهود و گواهی که وضعیت مدنی متقاضی را مشخص نماید
 • ارائه رسید به جهت پرداخت کامل مالیات و دیگر هزینه های اضافی به وزارت دارایی کشور ترکیه

تمام شهروندان اتحادیه اروپا به جز (بلژیک، قبرس، کشور چک و اسلواکی) ایالات متحده، کانادا و سایر کشورهای آسیایی و آمریکای لاتین می توانند آزادانه در ترکیه ملک خریداری نمایند. این امکان نیز برای شهروندان ایرانی وجود دارد که در ترکیه اقدام به خرید ملک یا اجاره خانه نمایند.

img

goldenkey

  نوشته های مشابه

  گرفتن پاسپورت ترکیه

  موضوع دیگری که برای بسیاری از افراد و به خصوص مهاجران...

  ادامه مطلب

  مالیات خرید ملک در ترکیه

  هر کشوری از افزایش جذب سرمایه خارجی و رونق و توسعه...

  ادامه مطلب

  فرآیند گرفتن اقامت ترکیه

   اقامت ترکیه امروزه به دلیل نزدیک تر شدن رابطه کشور...

  ادامه مطلب

  پیوستن به گفتگو