اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه

اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج

نحوه اخذ اقامت ترکیه با ازدواج

اخذ اقامت ترکیه

چندین راه به جهت اخذ اقامت ترکیه پیش روی اتباع خارجی قرار گرفته است که یکی از آن ها ازدواج است. بسیاری از افراد به جای اقدام به اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک، سرمایه گذاری و … ازدواج را برای دریافت اقامت بر می گزینند. منتها شرایط و نکاتی دارد که بهتر است پیش از اقدام به انجام این کار، از آن ها مطلع شوید. این مطلب راهنمای اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج است. با ما همراه باشید.

اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج

مطابق قانون 6458 در مورد خارجی ها و حمایت بین المللی (YUKK) مصوبه رئیس جمهور در تاریخ 10.04.2013 و منتشر شده در روزنامه رسمی شماره 28615 مورخ 11.04.2013، کلیه شهروندان غیر ترکی (ازدواج کرده با یک شهروند ترک) که می خواهند بیش از ویزای توریستی (بیش از 30 تا 90 روز) در ترکیه بمانند، می توانند مجوز اقامت دائم خانواده را که پس از 3 سال اعتبار می یابد، دریافت کنند.

چنانچه یک ایرانی با شهروندی ترک ازدواج کند، سند ازدواج بین المللی به آن ها تعلق می گیرد. مراحل ازدواج در ترکیه ساده است و به نوعی همانند ایرانیان به صورت سنتی و با عاقد انجام می پذیرد. همین سادگی ازدواج در ترکیه و البته مهم تر از آن اقامت دائمی که در پی آن برای فرد به ارمغان می آید، اتباع خارجی زیادی را علاقه مند به ازدواج با شهروندان ترک کرده است.

همانطور که پیش تر ذکر کردیم ازدواج در ترکیه و اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج شرایطی دارد که بایستی محیا باشند، به عنوان مثال در صورتی که زوجین به زبان ترکی تسلط نداشته باشند، یا عاقد به زبان فارسی تسلط نداشته باشد، یا یکی از زوجین شهروند ترک و ترک زبان نباشد، در زمان عقد باید مترجمی به زبان های عربی و ترکی حضور داشته باشد. عقد باید به زبان ترکی انجام پذیرد.

راهنمای اخذ اقامت ترکیه با ازدواج
ازدواج و دریافت اقامت ترکیه

نحوه اخذ اقامت ترکیه با ازدواج

از جمله راهکار های ساده جهت دریافت اقامت دائم ترکیه، به جای 250 هزار دلار هزینه کردن، ازدواج با شهروندی ترک است. هرچند به آن سادگی که فکر می کنید هم نیست، بلافاصله پس از عقد و ازدواج به شما مجوز اقامت تعلق نمی گیرد، بلکه پس از 3 سال، در صورتی که ازدواج واقعی بوده باشد (مسئولان مربوطه تحقیقات لازم جهت اطمینان حاصل کردن از صوری نبودن ازدواج را انجام می دهند) میتوانید مجوز اقامت دائم را دریافت کنید.

نکاتی که در ازدواج با شهروند ترک باید در نظر داشته باشید به قرار زیر هستند:

 • ازدواجی که منجر به دریافت اقامت می شود باید به صورت کاملا واقعی باشد و تا حد امکان مدارکی جهت اثبات صوری نبودن ازدواج ارائه شوند.
 • پیش از ازدواج با فرد مورد نظرتان اطمینان حاصل کنید که ملیت ترک دارد و پناهنده نیست.
 • نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که با ازدواج تا پیش از اتمام دوره 3 ساله تا 5 ساله، مجوز اقامتی به شما تعلق نمی گیرد. در صورتی که فرد مجوز اقامت نداشته باشد نمی تواند بیشتر از 90 روز در ترکیه بماند، پس یا باید از طریق اقامت توریستی که یک سال اعتبار دارد در ترکیه بماند و یا این سه سال را در خارج از ترکیه زندگی کند.
 • شخص به فرض ایرانی که قصد ازدواج با شهروند ترک را دارد باید برگه اثبات مجرد بودن خود را از کنسول گری کشورش در ترکیه دریافت کند.
 • در ترکیه، دختران و پسران تا پیش از رسیدن به سن 18 سال تحت کفالت پدر و مادر خود هستند و نمی توانند بدون رضایت آن ها ازدواج کنند.
 • ازدواج در ترکیه باید کاملا رسمی صورت پذیرد و ثبت شود تا بتوانید با آن مجوز اقامت دریافت کنید. (با ازدواج سوری و سفید و … خبری از مجوز اقامت دائم نخواهد بود.)
 • اگر شخص خارجی آقا باشد و بخواهد با خانمی مطلقه در ترکیه ازدواج کند، باید از زمان طلاقش 300 روز گذشته باشد.

مراحل ازدواج در ترکیه به قرار زیر هستند:

 • طرفین به کنسولگری کشور تبعه خارجی مراجعه می کنند.
 • این ازدواج باید از طرف وزارت امور خارجه کشور ترکیه تایید شود.
 • آزمایش های خون باید انجام شوند. (این آزمایش ها را می توان در بیمارستان های دولتی ترکیه به صورت رایگان انجام داد.)
 • مراجعه به دفتر ثبت سند رسمی، برای امضا فرم های مخصوص ازدواج. این فرم ها را شهرداری صادر می کند.
 • وقت قبلی برای انجام مراسم عقد در شهرداری تعیین می کنید.

قوانین اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج

از جمله قوانین اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. ترک ها هم همانند ایرانیان ازدواج هایشان را سنتی و بع عبارتی مذهبی برگزار می کنند. به این ترتیب که ابتدا ازدواج رسمی را در شهرداری انجام می دهند، سپس پیش شخصی مذهبی مانند امام جمعه یا جماعت (که امام نکاحی هم نامیده می شود) مراجعه می کنند تا مراسم خواندن صیغه و تعیین مهریه را انجام دهد.
 2. در مذهب حنفی تفاوت هایی با مذهب شیعه وجود دارد؛ در زمان ازدواج باید دو شاهد حضور داشته باشند ولی زمان طلاق عکس این قضیه است.
 3. ترکیه هم مانند ایران مراسم خاستگاری رسمی برای دختر انجام می شود؛ به این صورت که مرد با خانواده همراه با گل و شیرینی به خانه خانم مراجعه می کند و تشریفات خاستگاری را به انجام می رسانند.
 4. متاسفانه در ترکیه مردسالاری حاکم است و زنان عمدتا حق و حقوق خاصی ندارند، یعنی به طور قانونی به نفقه آن ها نیز بی توجهی می شود؛ زنان در ترکیه اکثرا خانه دار هستند و از لحاظ مالی از طریق همسرانشان تامین می شوند.
 5. نکته دیگری که وجود دارد در رابطه با مهریه زنان است. در ترکیه مسائل مرتبط با دین و مسائل حقوقی تا حدودی از هم جدا هستند. هنگام انجام ازدواج رسمی از لحاظ حقوقی لزومی به تعیین مهریه نیست، اما هنگام انجام شرعی فریضه عقد و ازدواج، مهریه، که بسیار کمتر از مهریه خانم ها در ایران است،  تعیین میشود.
 6. نکته دیگر در رابطه با جهیزیه است. بر خلاف ایران بیشتر بار تهیه جهیزیه برعهده مرد است و خانواده خانم تنها بخشی از آن را تهیه می کنند.
 7. در ترکیه هم مانند ایران سن ازدواج افزایش یافته است. در این کشور نیز همانند ایران از لحاظ مالی جوانان توانایی شروع یک زندگی جدید را ندارند.
قوانین اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج
اقامت ترکیه و ازدواج

مدارک موردنیاز برای ثبت ازدواج در ترکیه

چه مدارکی برای ثبت ازدواج در ترکیه لازم است؟ ازدواج رسمی را چه کسی انجام می دهد؟ شاهد ها باید چه افرادی باشند؟ چنانجه عازم ترکیه برای ازدواج هستید، مدارک زیر را همراه خود داشته باشید:

 • اصل پاسپورت
 • 4 قطعه عکس
 • چنانجه تابعیت ایرانی دارد، شناسنامه، در صورتی که ایرانی اصیل نیستید، گواهی تولد
 • برگه اثبات مجرد بودن فرد
 • گواهی اجازه پدر (برای دوشیزه های ایرانی)
 • گواهی سلامت طرفین
 • تمامی مدارک مورد نیاز بایستی دارای ترجمه ترکی باشند.

برگه اثبات مجرد بودن را شخص باید از کنسول گری کشورش در ترکیه دریافت کند؛ این برگه برای اطمینان حاصل کردن از عدم ازدواج سابق فرد، فوت همسر و … است. تنها شخصی باید برای دریافت این گواهی اقدام کند که صاحب شناسنامه است و قصد ازدواج دارد. این گواهی از اداره کل ثبت احوال امور خارجه در عرض یک روز صادر می شود. چنانچه قصد دارید شخص دیگری را برای دریافت این گواهی بفرستید، باید به او وکالتنامه کامل دهید.

ویدئو ازدواج در ترکیه

در ویدئو زیر می توانید نمونه کوچکی از رسوم ازدواج در ترکیه را مشاهده بفرمایید:

سوالات متداول اخذ اقامت ترکیه از طریق ازذواج

 • با ازدواج اقامت توریستی به فرد تعلق می گیره یا دائم؟

شما با ازدواج با شهروند ترک می توانید پس از 3 الی 5 سال، اقامت دائم یا طولانی مدت ترکیه را دریافت کنید.

 • جز ازدواج راه دیگه ای برای دریافت اقامت ترکیه وجود نداره؟

اخذ اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه از دیگر راه های دریافت اقامت توریستی و یا دائم ترکیه است.

 • ساده ترین راه دریافت اقامت ترکیه چیست؟

اگر بودجه تان به اندازه خرید ملک یا خانه در ترکیه می رسد، ساده ترین راه اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید خانه است، در غیر این صورت ازدواج نیز جز راه های ساده دریافت اقامت دائم ترکیه محسوب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

مقایسه آگهی ها

مقایسه