اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه

واقعیت خرید ملک در ترکیه

واقعیت خرید ملک در ترکیه

واقعیت خرید ملک در ترکیه چیست؟

واقعا واقعیت خرید ملک در ترکیه چیست؟ آیا وعده هایی که از جنب دولت ترکیه دریافت می کنیم در خصوص خرید ملک و اخذ اقامت دروغین هستند؟ آیا خرید خانه در ترکیه درست است؟ برای سرمایه گذاری ترکیه کشور خوبی است یا بهتر است به کشور دیگری فکر کنیم؟ آیا ممکن است با سرمایه گذاری در ترکیه سرمایه را از دست بدهیم؟ واقعیت خرید ملک در ترکیه چیست؟ این ها سوالات و نگرانی هایی هستند که متقاضیان خرید ملک در ترکیه و سرمایه گذاری در این کشور با آن ها رو به رو هستند. واقعیت امر چیست؟ برای خرید خانه در کشوری خارجی مانند ترکیه ریسک کنیم یا نه؟ این مطلب جهت بررسی این موضوع با توجه به به روزترین اطلاعات و قوانین ترکیه گردآوری شده است، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

حقیقت خرید ملک در ترکیه

شاید اگر چند سال پیش در حدود سال های 1393 یا 1394 این سوال را از ما می پرسیدید در پاسخ می گفتیم که احتمال عدم موفقیت در دریافت اقامت و تابعیت ترکیه وجود دارد و شاید حتی به شما پیشنهاد می کردیم که این ریسک را نپذیرید؛ اما در حال حاضر اینطور نیست.

بسیاری از این افراد به این خاطر نگران هستند که مجددا با واقعه ای که در دهه 80 میلادی در دبی رخ داد مواجه شوند و تمام سرمایه خود را از دست بدهند. اگر واقعه ای که در دبی رخ داد را نمی دانید باید بگوییم که در سال های 1380  تا 1387 بود که دبی به دلیل توسعه اقتصادی بسیار شدیدش هدف شرکت های ساختمانی آمریکایی و برخی اروپایی برای ساخت آسمان خراش ها و برج های شکیل قرار گرفت. در همان زمان بود که تبلیغات در زمینه خرید خانه در دبی توسط آژانس های املاک حاضر در ترکیه با مدیریت ایرانیان شدت گرفت.

تصور زندگی در امارات با تبلیغات جذابی که صورت می گرفت برای ایرانیان به هدف و رویایی تبدیل شده بود که با وجود وکلا و مشاورین املاک دست یافتنی به نظر می رسید اما در اواخر سال 1387 بود که آمریکا با بحران اقتصادی بزرگی مواجه شد که نتیجه آن ورشکستگی بانک هایی که برای مسکن تسهیلات اعطا می کردند. بسیاری از ایرانیان واحد هایی را در این آسمان خراش ها پیش خرید کرده بودند اما در طی سقوط اقتصاد آمریکا، شرکت های ساختمان ساز دیگر از عهده ساخت آسمان ها خراش ها بر نمی آمدند و آن ها را نیمه کاره رها و به کشورشان بازگشتند؛ همین موضوع سبب هدر رفت سرمایه عده بسیار زیادی از ایرانیان شد.

پس از شکست دبی در جذب ایرانیان به خرید ملک، ترکیه وارد عمل شد؛ دقیقا در سال هایی که ترکیه در شروع رشد اقتصادی اش بود و تلاش می کرد که در اتحادیه اروپا عضو شود. این کشور برای عضویت در اتحادیه اروپا باید بخشی از املاک و اراضی خود را به اتباع خارجی می فروخت؛ کی بهتر از ایرانی ها! پس وعده های مختلفی داده شد و ایرانیان را به خرید ملک در ترکیه تشویق کردند.

پروژه های ساختمانی دبی و ترکیه
حقیت خرید ملک در ترکیه

افراد سودجو فراوانی در این میان بودند که از اعتماد ایرانیان سوء استفاده و سرمایه آن ها را برداشته و فرار می کردند. هرچند این موضوع همین حالا هم وجود دارد و شما باید حتما به آژانس های املاک معتبر و دارای مجوز برای خرید خانه در ترکیه مراجعه کنید. اما این داستان برای چندین سال گذشته است. با عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا و همچنان سیر رشد اقتصادی اش، شرایطش برای جذب اتباع خارجی به خصوص از کشور همجوار و همسایه اش ایران، مطلوب شد و بسیاری از افراد نیز با خرید ملک در این کشور صاحب مجوز اقامت دائم ترکیه شدند.

واقعیت خرید ملک در ترکیه و اخذ اقامت

واقعیت خرید ملک در ترکیه این است که شما خانه می خرید و اقامت دریافت می کنید؛ این را ما نمی گوییم، افرادی می گویند که خانه خریده اند و توانسته اند مجوز اقامت خود را دریافت کنند. شما نیز از این قائده مستثنی نیستید.

شرایط مختلفی برای خرید ملک در ترکیه برقرار است که با پیروی و رعایت آن ها می توانید به اقامت و در نهایت تابعیت ترکیه دست یابید. این نکته را توجه کنید که این پروسه، پروسه راحت و سریعی نیست؛ شما برای خرید ملک در ترکیه و اخذ اقامت موقت یا دائم ترکیه به دو چیز احتیاج دارید: سرمایه و صبر.

با سرمایه کافی و زیاد می توانید به صورت درجا خانه ای خریداری کرده و اقامت را در مدت زمانی کوتاه پس از آن دریافت کنید. از سرمایه کافی منظور چیزی در حد 250 هزار دلار آمریکا است. با داشتن سرمایه ای در این حد می توانید هم اقامت، هم تابعیت و هم پاسپورت ترکیه را اخذ بفرمایید.

اما با خرید خانه ای کمتر از این قیمت می توانید تنها اقامت موقت این کشور را دریافت کنید. اقامت موقت یعنی تنها تا 1 سال اعتبار دارد. در گذشته امکان تمدید این مجوز اقامت وجود داشت، اما اکنون طی تصویب قوانین جدید سال 2020 ترکیه، دیگر امکان تمدید اقامت موقت وجود ندارد شما باید پس از یک سال از اتمام اعتبار آن مجددا برای دریافت اقامت موقت اقدام کنید؛ هرچند می توانید از روش های دیگر برای دریافت مجوز اقامت اقدام کنید تا پس از این یکسال بتوانید همچنان در ترکیه بمانید.

اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک
واقعیت خرید ملک در ترکیه و اخذ اقامت

واقعیت اجاره خانه در ترکیه و اخذ اقامت

آیا می توان با اجاره خانه در ترکیه اقامت دریافت کرد؟ این موضوع حقیقت دارد؟ نمی توان صد در صد گفت بله یا خیر. شما ممکن است که با اجاره ملک بتوانید اقامت دریافت کنید و ممکن است نتوانید. این موضوع بستگی به نظر مقامات و ادارات دولتی ترکیه دارد؛ بودند افرادی که از این طریق توانسته اند اقامت توریستی ترکیه را دریافت کنید، فقط توجه کنید که لازمه آن داشتن سند اجاره نامه ملک است.

کلاهبرداری اقامت ترکیه

این کلاهبرداری، همان داستان دریافت اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه پس از اتمام داستان دبی و سرمایه های از دست رفته مردم است. اما توجه کنید این کلاهبرداری از طریق برخی آژانس های املاک دروغین و جعلی همچنان در جریان است. اگر توجه کنید تبلیغات فراوانی چه در شبکه های ماهواره ای و چه از طرق دیگر سعی در نشان دادن قیمت بسیار مناسب خرید خانه در ترکیه و راحتی اخذ اقامت دارند؛ به این تبلیغات اعتماد نکنید! درست است که قیمت خرید خانه در ترکیه نسبت به ایران ارزان تر است اما آنقدر ارزان که در تبلیغات می گویند نیست.

بسیاری از آژانس های املاک و شرکت ها واسطه چه در داخل ایران و چه در خارج از ایران به شیوه های مختلف سعی در کلاهبرداری دارند؛ به عنوان مثال برخی آژانس های املاک خارجی در ترکیه سعی در فروش املاکی به اتباع خارجی دارند که مشکلات مالیاتی و … دارند و به نوعی می خواهند از دست املاک دردسر سازشان خلاصی یابند. برخی نیز سرمایه را از شما گرفته و دیگر پیدایشان نخواهد شد. حتما به آژانس املاکی مراجعه کنید که دارای مجوز فروش املاک و مستغلات در ترکیه باشد، به شرکت های واسطه اطمینان نکنید.

کلاهبرداری اقامت ترکیه
سوءاستفاده از خریداران ملک در ترکیه

قوانین ملکی در ترکیه

چه قوانینی برای خرید ملک در ترکیه وضع شده اند؟ محدودیت های خرید ملک در ترکیه توسط اتباع خارجی چه هستند؟ در زیر به این موارد اشاره کرده ایم:

 • شما تنها تا 30 هکتار از زمین های ترکیه را می توانید خریداری کنید.
 • نمی توانید خانه های روستایی واقع در روستاهای ترکیه را بخرید مگر نواحی که از جانب دولت به جهت خرید توسط اتباع خارجی مجاز اعلام شده باشد.
 • چنانچه زمینی خریداری کنید باید تا نهایتا 2 سال شروع به ساخت و ساز کنید.
 •  شما نمی توانید در نزدیکی مناطق نظامی ترکیه املاک خریداری کنید.

مشکلات خرید ملک در ترکیه

مشکلات خرید خانه در ترکیه شامل همان کلاهبرداری های احتمالی، لزوم مراجعه به ترکیه برای بازدید از املاک، چنانچه ملکی را اجاره کرده باشید و پس از یکسال مجوز اقامتتان کنسل شده باشد، مشکلات مربوط به بازگشت به ایران و همچنان پرداخت اجاره خانه ترکیه و … مواردی از این قبیل می توانند برای شما مشکلاتی را ایجاد کنند. اگر از همان ابتدا قدم هایتان را محکم و صحیح بردارید با چنین مشکلاتی مواجه نخواهید شد؛ جهت دریافت مشاوره رایگان و تخصصی در خصوص خرید ملک در ترکیه با ما تماس بگیرید.

توافق در خرید ملک در ترکیه
خرید خانه در ترکیه

سوالات متداول واقعیت خرید ملک در ترکیه

 1. آیا خرید ملک در ترکیه و اخذ اقامت از طریق آن واقعیت دارد؟
  بله. شما می توانید خانه ای را در ترکیه خریداری بفرمایید و به این ترتیب اقامت موقت و یا دائم ترکیه را به دست آورید.
 2. با خرید خانه ارزان در ترکیه می توانیم اقامت بگیریم؟
  بله. منتهی اقامتی که دریافت می کنید از نوع کوتاه مدت است و شما تنها یکسال می توانید از آن استفاده کنید. پس از یکسال اعتبار مجوز اقامت اتمام یافته و باید تمدید شود. در سال 2020 امکان تمدید مجوز اقامت یکساله وجود ندارد.
 3. ایرانیان اجازه خرید زمین در ترکیه را دارند؟
  بله. ایرانیان می توانند تا 30 هکتار از زمین های ترکیه را خریداری کنند؛ تا 2 سال باید در این زمین ساخت و ساز را آغاز کنند و همچنین زمین موردنظر نباید در نزدیکی مناطق نظامی ترکیه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

مقایسه آگهی ها

مقایسه