اخذ اقامت از طریق خرید خانه در ترکیه را با گلدن کی تجربه کنید

مهاجرت به ترکیه از طریق کار

مهاجرت به ترکیه از طریق کار

مهاجرت به ترکیه از طریق کار

از جمله روش های مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت این کشور، مهاجرت به ترکیه از طریق کار است. مهاجرت کاری به ترکیه چه شرایطی دارد؟ برای دریافت ویزای کار ترکیه چه مدارکی موردنیاز است؟ بهترین مشاغل برای کار در ترکیه کدامند؟ سوالات در این زمینه بسیار هستند، ما در این مطلب تلاش کرده ایم تا پاسخ به بیشتر این سوال ها را پوشش دهیم و هرآنچه نیاز است از مهاجرت به ترکیه از طریق کار و اخذ اقامت این کشور بدانید را در اختیارتان قرار دهیم.

شرایط عمومی کشور ترکیه

از لحاظ موقعیت جغرافیایی کشور ترکیه در شمال غرب آسیا قرار دارد که از سمت شرق با کشور های ارمنستان و ایران، از سمت غرب با دو دریای بزرگ مرمره و اژه، از سمت جنوب شرقی با عراق و سوریه و از سمت شمال با دریای سیاه همسایه است. در رابطه با شرایط کلی ترکیه باید بگوییم که دارای 82 میلیون جمعیت، زبان رسمی ترکی، دین اسلام که اکثرا با مذهب سنی هستند، پایتخت آنکارا اما بزرگترین شهر این کشور استانبول است. واحد پول این کشور لیر (try) است.

اگر بخواهیم مقایسه کنیم از گذشته تا کنون متقاضیان مهاجرت به ترکیه افزایش یافته اند، به خصوص بخش زیادی از این متقاضیان شهروندان ایرانی هستند که کشور ترکیه را به دلیل نزدیکی اش به ایران، نزدیکی دین و فرهنگشان با شهروندان ایرانی و نیاز نداشتن به ویزا برای رفت و آمد به این کشور برگزیده اند. یکی از محبوب ترین شیوه های مهاجرت به ترکیه از طریق کار است که ما به تفصیل در رابطه با آن در این مقاله توضیح داده ایم.

جمعیت کشور ترکیه
شرایط عمومی کشور ترکیه

مهاجرت کاری به ترکیه و نرخ بیکاری

از جمله عواملی که پیش از مهاجرت به کشور ترکیه از طریق کار باید مدنظر قرار دهید، نرخ بیکاری این کشور است. توجه کنید هر چه این نرخ پایین تر باشد، نشان دهنده وضعیت اقتصادی بهتر کشور است و بدین معنا است که کشور مذکور دارای نیروی کار آزاد کمتری بوده و نیازمند نیروی کار بین المللی بیشتری است. در این هنگام اغلب با درخواست اتباع خارجی برای کار موافقت می شود.

با توجه به نمودار ها و بررسی های صورت گرفته، نرخ بیکاری در کشور ترکیه چندان پایین نیست و این کشور دارای نیروی جوان و کاری زیادی است. اینطور نیست که حالا دیگر شانسی برای مهاجرت کاری به ترکیه و اخذ ویزای کاری این کشور نداشته باشید، منتهی باید رزومه کاری قوی و شرایط کلی مناسبی داشته باشید.

مهاجرت کاری به ترکیه و ویزای کاری

مهاجرت به ترکیه از طریق کار از پرطرفدار ترین روش ها محسوب می شود که بسیاری از ایرانیان را بر آن داشته به دنبال اخ ویزای کاری این کشور باشند. دو حالت برای دریافت ویزای کاری ترکیه وجود دارد:

 • ویزای کار موقت
  اعتبار این ویزا همانند مجوز اقامت موقت یک سال است و زمانی صادر می شود که درخواست کار برای محل کاری با حرفه مشخص درخواست شود. پس از اتمام این یکسال، در صورتی که کارفرما و کارمند با هم توافق داشته باشند، کارمند می تواند ویزای کاری اش را برای همان کار، به مدت 3 سال دیگر تمدید کند. پس از این سه سال نیز، با همین شرایط می توان مجوز کار را تا 6 سال دیگر تمدید کرد. مطابق با قوانین کشور ترکیه، پس از گذشت 5 سال و زندگی دائمی در این کشور (بدون رفت و آمد به خارج از ترکیه) همراهان شخص نیز می توانند ویزای کاری ترکیه را دریافت کنند.
 • ویزای کار دائمی
  ویزای کار دائمی یعنی فرد به صورت نامحدود میتواند در کشور ترکیه کار کند، یعنی به نوعی فرد توانسته به اقامت دائم ترکیه دست یابد. در صورتی می توان ویزای کار دائمی ترکیه را دریافت کرد که فرد به مدت 6 تا 8 سال به صورت دائمی و بدون وقفه در کشور ترکیه اقامت داشته و زندگی کرده باشد. نکته: چنانچه از جانب دولت ترکیه تشخیص داده شود که فردی برای امنیت عمومی و نظم کشور تهدیدی محسوب شود، از ورود او به مرز های ترکیه در حدود 5 تا 10 سال ممنوعیت به عمل می آید.
ویزای کاری
مهاجرت کاری به ترکیه و ویزای کاری

درخواست اخذ ویزای کار ترکیه

افرادی که می خواهند برای اخذ ویزای کار ترکیه درخواست دهند بایستی به کنسولگری این کشور در کشور محل اقامتشان مراجعه کنند. افرادی هم که دارای مجوز اقامت هستند می توانند در خود کشور ترکیه به اداره کار و امنیت اجتماعی مراجعه کرده و مستقیما فرم درخواست ویزای کار ترکیه را پر کنند.

فرایند اخذ ویزای کار ترکیه در صورت کامل بودن اسناد و مدارک متقاضی، در حدود 30 روز به طول می انجامد و پس از این مدت از طریق تماس تلفنی و یا ارسال ایمیل، به فرد اطلاعات لازم داده می شود. همچنین اتباع خارجی که قصد مهاجرت به ترکیه از طریق کار را دارند، برای ارائه درخواست خود به صورت الکترونیکی باید از شماره شناسایی ملی وکیلی که در ترکیه اقامت  دارد استفاده کنید.

مدارک موردنیاز اخذ ویزای کار ترکیه

لازمه مهاجرت به ترکیه از طریق کار، اخذ ویزای کار است. هر نوع ویزایی برای درخواست احتیاج به مدارکی دارد که بعضا مشابه و بعضا متفاوت هستند. شما می توانید مارک دقیق نوع ویزای کار درخواستی خود را در سایت مربوطه بخوانید اما در زیر ما برایتان مدارک مشابه که برای انواع ویزای کار  ترکیه مورد نیاز هستند را آورده ایم:

 1. مدارک هویتی و شناسایی فرد
 2. رزومه کاری متقاضی ویزای کار
 3. اصل و کپی پاسپورت
 4. بیمه نامه معتبر
 5. اثبات تمکن مالی برای گذراندن سال اول زندگی در ترکیه
 6. اثبات عدم سوء پیشینه کیفری متقاضی
 7. تکمیل فرم درخواست ویزای کار ترکیه
 8. داشتن پیشنهاد کار از کارفرمایی معتبر در ترکیه
مدارک اخذ ویزای کار ترکیه
مدارک موردنیاز اخذ ویزای کار ترکیه

مهاجرت کاری به ترکیه و ویزای همراه متقاضی

افرادی که به فکر مهاجرت به ترکیه از طریق کار هستند یا مجرد هستند و به تنهایی مهاجرت می کنند و یا خانواده دارند و قصد دارند که آن ها را هم با خود ببرند؛ اما نکته ای که وجود دارد این است که فرد متقاضی نمی تواند در همان سال اول ورودش به ترکیه و دریافت اقامت کاری برای ویزای خانواده خود درخواست دهد. متقاضی در صورتی می تواند ویزای همراه برای همسر و فرزند زیر 18 سال خود بگیرد که ویزای کاری دریافت کرده، یکسال در کشور ترکیه اقامت داشته باشد و پس از این مدت موفق به اخذ کارت آبی ترکیه شود این کارت مختص مهاجران بین المللی است و پس از یک سال اقامت در ترکیه می توان برای آن درخواست داد.

پس از دریافت این کارت آبی فرد می تواند برای اخذ ویزای همراه درخواست خود را به دولت کشور ترکیه ارائه دهد. فرزند زیر 18 سال فرد متقاضی نیز می تواند با استفاده از همین ویزای همراه و بدون هیچ مجوز دیگری در مدارس این کشور مشغول به تحصیل شود.

مشاغل مورد نیاز برای مهاجرت به ترکیه سال 2020

پیش از مهاجرت به ترکیه از طریق کار باید بدانید مشاغل موردنیاز این کشور در سال جاری چه هستند. دولت ترکیه هر ساله مشاغل موردنیازش را برای اتباع خارجی و مهاجران بین المللی به صورت عمومی منتشر می کند تا بتوانند با توجه به آن درخواست ویزای کار دهند.

کار در ترکیه برای خانم ها

در زیر شماری از مشاغل موردنیاز در ترکیه برای خانم ها را آورده ایم:

 1. خیاطی
 2. منشی گری
 3. گارسونی
 4. بازیگری
 5. مهماندار کشتی
 6. فروشندگی
 7. آرایشگری
 8. حسابدار
 9. بسته بندی پوشاک
مشاغل موردنیاز در ترکیه برای خانم ها
کار در ترکیه برای خانم ها
کار در ترکیه برای آقایان

در زیر شماری از مشاغل موردنیاز برای آقایان را آورده ایم:

 1. بسته بندی پوشاک
 2. آشپزی و کار در آشپزخانه
 3. کار در رستوران
 4. جوشکاری
 5. نجاری
 6. کفاشی
 7. خیاطی
 8. کار در ساختمان
 9. کاشی کاری
 10. نقاش

میزان حقوق مشاغل مورد نیاز برای مهاجرت به ترکیه

طبیعتا اگر قصد مهاجرت به ترکیه از طریق کار را دارید، یا این روش نسبت به روش های دیگر برایتان راحت تر بوده و یا به دنبال کاری با حقوق و درآمد بیشتر بوده اید. پس پیش از مهاجرت کاری به کشوری باید ابتدا از میزان حقوق و درآمد در آن کشور اطلاع داشته باشید. شما باید بتوانید با میزان حقوق دریافتی تان خرج زندگی خود در این کشور را درآورید. مقاله هزینه زندگی در ترکیه به لیر را مطالعه بفرمایید. میزان حقوق مشاغل موردنیاز برای مهاجرت در ترکیه به میزان تخصص فرد در آن و همچنین سابقه او بستگی دارد. در کل حقوق مشاغلی که به تخصص بالا احتیاج دارند مانند پزشکی، دندانپزشکی و … در ترکیه زیاد هستند، اما مشاغل معمولی و کارمندی حقوق زیادی ندارند. در زیر بخشی از مشاغل با میزان درآمدشان در ترکیه را ذکر کرده ایم:

 • حقوق یک برنامه نویس در ترکیه: 18000 دلار
 • حقوق یک مهندس نرم افزار در ترکیه: 23000 دلار
 • حقوق یک مهندس عمران در ترکیه: 21000 دلار
 • حقوق یک مهندس مکانیک در ترکیه: 24000 دلار
 • حقوق یک مدیر پروژه در ترکیه: 40000 دلار
 • حقوق مدیریت بازاریابی در ترکیه: 42000 دلار
 • حقوق یک گارسون در ترکیه: 15000 دلار
حقوق و درآمد کار در ترکیه
میزان حقوق مشاغل مورد نیاز برای مهاجرت به ترکیه

نحوه کاریابی در کشور ترکیه

چطور شغل موردنظر خود را در ترکیه بیابیم؟ بستگی به شغلی دارید که در پی اش هستید. در ترکیه موسسات کاریابی متعددی هستند که می توانید برای درخواست کار به آن ها مراجعه کنید منتهی این موسسات برای افرادی کارآمد هستند که دارای تخصص بوده و در کاری ماهرند برای کارهایی مانند کار در رستوران، تولیدی ها و یا کارواش ها احتیاجی به مراجعه به این موسسات نیست؛ متقاضیان این کار ها کافیست به مغازه ها و رستوران های موردنظرشان در استانبول یا هر شهر دیگری مراجعه و جویای کار باشند.

همچنین فرد می تواند مستقیما رزومه کاری خود را به کارفرمای موردنظرش در حیطه ای که تخصص دارد ارسال کند و منتظر پیشنهاد کاری از آن ها بماند. پس از دریافت پیشنهاد کار، فرد برای مصاحبه کاری اقدام کرده و اطلاعات لازم را در اختیارشان قرار می دهد. از جمله شرایط مناسب در رزومه کاری تسلط به زبان ترکی و داشتن سابقه کار کافی است. شما برای ارسال رزومه کاری خود به موسسات کاریابی معتبر می توانید به سایت هایی که دارای اعتبار بالایی در این زمینه هستند مراجعه کنید؛ در زیر به برخی از این سایت ها اشاره کرده ایم:

 • www.iskur.gov.tr
 • www.jobsinistanbul.com
 • www.secretcv.com
 • www.totaljobs.com

مهاجرت به ترکیه از طریق کار و اخذ اقامت

از اصلی ترین اهداف مهاجران به ترکیه اخذ اقامت و سپس تابعیت این کشور است. آیا اخذ اقامت ترکیه از طریق کار امکان پذیر است؟ شما در صورتی می توانید با مهاجرت کاری به ترکیه اقامت این کشور را دریافت کنید که به مدت 8 سال، بدون وقفه، در کشور ترکیه زندگی کرده و شغل خود را در این مدت حفظ کنید، پس از این مدت می توانید برای درخواست اقامت دائم ترکیه درخواست دهید. پس از یکسال که از دریافت اقامت دائم ترکیه گذشت متقاضی می تواند برای دریافت تابعیت یا شهروندی ترکیه درخواست دهد. لازم به ذکر است که پس از دریافت اقامت و یا تابعیت، خانواده شما هم شامل دریافت اقامت و تابعیت ترکیه می شوند.

اخذ اقامت کاری ترکیه
مهاجرت به ترکیه از طریق کار و اخذ اقامت

سخن پایانی مهاجرت کاری به ترکیه

امیدواریم توانسته باشیم در این مطلب به بخش زیادی از پرسش هایتان پاسخ داده باشیم، چنانچه سوال دیگری دارید در بخش نظرات مطرح بفرمایید تا در اسرع وقت پاسخ داده شود و یا می توانید با ما تماس بگیرید تا به سوالات شما در زمینه مهاجرت به ترکیه، خرید ملک در ترکیه، اخذ اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه، اخذ اقامت ترکیه از طریق کار و … پاسخ دهیم.

سوالات متداول مهاجرت به ترکیه از طریق کار

 • با مهاجرت به ترکیه از طریق کار می توان اقامت این کشور را دریافت کرد؟
  بله منتهی شرایطی دارد. برای دریافت اقامت کاری ترکیه، باید ویزای کار دریافت کنید، پس از یکسال می توانید جهت اخذ اقامت درخواست دهید. این اقامت به صورت کوتاه مدت خواهد بود. جهت اخذ اقامت دائم ترکیه بایستی به مدت 6 تا 8 سال بدون  وقفه در ترکیه اقامت داشته باشید.
 • آیا اشتغال در ترکیه برای مهاجران ایرانی امکانپذیر است؟
  بله. شما می توانید رزومه کاری خود را به موسسات مختلف از طریق سایت ها ارسال کنید و یا به لطف سفر به ترکیه بدون احتیاج به ویزا، به این کشور سفر کنید و کار موردنظر خود را بیابید.
 • ویزای کار به منزله ویزای اقامت ترکیه است؟
  چنانچه شما ویزای کوتاه مدت کاری ترکییه را دریافت کنید، می توانید به مدت یکسال در این کشور به کار بپردازید و سپس برای دریافت اقامت درخواست دهید. ویزای کار نامحدود ترکیه نیز به منزله اقامت دائم این کشور است.

دیدگاهتان را بنویسید

مقایسه آگهی ها

مقایسه