اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه

مزایای خرید خانه در ترکیه برای خارجیان

مزایای خرید خانه در ترکیه برای خارجیان

خرید خانه در ترکیه درست است؟

به دلیل نوسانات ارزی شدیدی که در کشور حاکم است بسیاری از افراد دیگر امیدی به خرید ملک در سایر کشور ها را ندارند و حتی به آن فکر هم نمی کنند! اما ما در این مطلب می خواهیم بگوییم که هنوز هم می توانید در کشوری خارجی با اقتصادی با ثبات و رو به رشد خانه بخرید و از مزایای آن نیز بهره مند شوید. طرف صحبت ما کشور ترکیه است که در همسایگی ما قرار دارد و سالانه میزبان تعداد زیادی از مسافران و البته مهاجران ایرانی است. اما سوالی که پیش می آید این است که این افراد چرا ترکیه را برای مهاجرت انتخاب کرده اند؟ آیا خرید خانه در ترکیه درست است؟ مزایای خرید خانه در ترکیه برای خارجیان چیست؟ اولین و واضح ترین دلیل اخذ اقامت و یا تابعیت کشور ترکیه است که برای اتباع خارجی فرصتی جدید برای گذران زندگی فراهم می آورد.

چه کسانی که در ترکیه خانه می خرند؟

در کل سه دسته از مالکان در ترکیه حضور دارند:

 • دسته اول گروهی هستند که سفرهایشان به ترکیه زیاد است و به همین دلیل خانه یا آپارتمانی خریده اند تا بدین سبب بتوانند هرگاه وارد این کشور شدند به جای صرف هزینه های گزاف برای هتل، به خانه خود بروند.
 • دسته دوم گروهی هستند که به ترکیه مهاجرت کرده اند. یا می توان گفت بازنشسته هایی هستند که تصمیم گرفتند دوران پس از بازنشستگی خود را در کشوری مانند ترکیه با شرایط اقتصادی خوب، آب و هوای مطلوب و خدمات درمانی و رفاهی عالی بگذرانند.
 • دسته سوم گروهی هستند که با خرید املاک و مستغلات در ترکیه به سرمایه گذاری می پردازند. این سرمایه گذاران پروژه های در حال ساخت را می خرند و بعدها با قیمت بالاتر می فروشند و یا زمین می خرند و به ساخت و ساز می پردازند.
خرید خانه در ترکیه
املاک ترکیه

مزایای خرید خانه در ترکیه برای خارجیان

خرید خانه در ترکیه برای اتباع خارجی چه مزیت هایی دارد؟ چرا به جای ترکیه در کانادا ملک نخریم؟ در ادامه برایتان تمامی مزایای خرید خانه در ترکیه برای خارجیان و دلایلی که بهتر است این کار را انجام دهند را ذکر کرده ایم.

قیمت خانه در ترکیه نسبت به ارزش آن

قیمت خانه در ترکیه ارزان نیست اما کجا ارزان است؟ قیمت خانه در هیچ کجای جهان ارزان نیست از آنجایی که روزانه اخبار متعددی می شنویم که بر تعداد بی خانمان ها در کشور های بزرگی مانند آمریکا افزوده می شود صحت این موضوع ثابت می شود. اما مهم این است که اگر دارید هزینه زیادی برای خرید خانه در کشوری خارجی می پردازید، ارزشش را هم دارد؟ در کشور ترکیه، قیمت خانه نسبت به کشور های همجوار ارزان تر و به صرفه تر است؛ شما در کشورهای اروپایی موظف هستید علاوه بر خرید خانه هزینه کارشناس ارزیابی، عوارضی، وکیل و هزینه های بازسازی خانه درصورت لزوم را بپردازید.

در ترکیه دیگر با این موارد مواجه نخواهید شد، اکثر خانه ها در این کشور نوساز هستند و خانه های قدیمی هم بافت خوبی دارند و به صورت مقاوم ساخته شده اند. شما می توانید با مبلغی که در یک کشور دیگر مانند انگلستان مناسب یک خانه کوچک یک خوابه است، خانه ای ویلایی و دو و یا سه خوابه بخرید!! قیمت خانه ای که شما می توانید در ترکیه بخرید با توجه به شرایط و امکانات موجود در کشور ترکیه، قطعا ارزش هزینه کردن را دارد.

آب و هوای مناسب کشور ترکیه

با توجه به آب و هوا و اقلیم مناسب ترکیه، بسیاری از افراد این کشور را برای زندگی بر میگزینند. شما می توانید در ترکیه فصول سال را با مطبوع ترین هوا بگذرانید و از زندگی خود لذت ببرید. البته در ترکیه هم با باران های سیل آسا مواجه خواهید شد اما زمستان ها آنقدر سرد نخواهد شد و تابستان ها آنقدر گرم نخواهد شد.

هزینه زندگی در ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه را اگر بخواهیم با ایران مقایسه کنیم، که اصلا قابل مقایسه نیست، شما می توانید شغلی با درآمد متوسط داشته باشید و با آن به تمامی نیازها و مایحتاجتان برسید. هزینه زندگی در ترکیه متناسب با درآمد افراد، مناسب و به صرفه است. در مقاله هزینه زندگی در ترکیه به لیر نمامی موارد مرتبط با خرج و مخارج زندگی اتباع خارجی در ترکیه به لیر را آورده ایم. در ایران شرایط به گونه ای است که حقوقتان متوسط نه، خوب هم باشد باز نمی رسید به آنچه که می خواهید اما در ترکیه اینطور نیست و شرایط متعادل تر است.

خرج و مخارج زندگی در ترکیه
هزینه زندگی در ترکیه

دسترسی آسان به حمل و نقل

در ترکیه چندین فرودگاه وجود دارند که هم پرواز های بین المللی و هم داخلی ارزان و منظمی دارند. شما در شهر ها به راحتی می توانید به قطار، مترو، اتوبوس و تاکسی ها دست یابید. هزینه حمل و نقل در ترکیه تقریبا مشابه با ایران است.

اخذ اقامت با خرید خانه در ترکیه

از برترین مزایای خرید خانه در ترکیه، می توانید به امکان اخذ اقامت از طریق خرید خانه در ترکیه اشاره کرد. خوشبختانه با توجه به سیاست هایی که دولت ترکیه حال حاضر در خصوص سرمایه گذاری اتباع خارجی اتخاذ کرده، ایرانیان می توانند خانه ای با هر میزان متراژ در ترکیه خریداری و یا حتی اجاره کنند و اقامت این کشور را به دست آوردند. شما می توانید اقامت این کشور را بگیرید و این موقعیت را برای فرزندانتان فراهم آورید که به تحصیل در ترکیه بپردازند. در رابطه با شرایط اخذ اقامت به مقاله اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه مراجعه بفرمایید.

اخذ تابعیت با خرید خانه در ترکیه

با خرید ملک در ترکیه تنها می توانید اقامت این کشور را دریافت کنید مگر اینکه خانه ای که خریداری کرده اید حداقل 250 هزار دلار آمریکا ارزش داشته باشد؛ در این صورت می توانید تابعیت یا شهروندی ترکیه را به دست آورید. راه های دیگری هم برای اخذ شهروندی ترکیه غیر از خرید خانه وجود دارند که می توانید در مقاله چگونه شهروند ترکیه شویم؟ از آن ها مطلع شوید.

تابعیت با خرید ملک در ترکیه
اخذ تابعیت با خرید خانه در ترکیه

مالیات بر ارث

در ترکیه هم مانند ایران، مالیات بر ارث وجود ندارد. یعنی زمانی که شما بخواهید ماکلیت خانه تان را به شخص دیگری واگذار کنید نیازی به پرداخت مالیات نخواهید داشت، در کشور هایی مانند انگلستان بایستی 20 درصد مبلغ ملک را به عنوان مالیات بپردازید.

مالکیت تام خانه خریداری شده

شما در کشور ترکیه از زمین گرفته تا ملک، با هر میزان متراژ، بخرید مالک تمام و کمال آن خواهید بود. مزیت این مورد زمانی آشکار می شود که بخواهید ملک یا زمینتان را بفروشید و یا ساخت و سازی انجام دهید. در این مواقع آزادی عمل زیادی در اختیار خواهید داشت.

بهره بردن از غذاهای خوشمزه ترکیه

در کشور ترکیه انواع و اقسام غذاها با تنوع بسیاری موجود هستند که می توانند هر آدم سیری را نیز به سمت خود فرا بخوانند. رستوران هایی از ارزان گرفته تا گران، اکثرا با غذاهای سنتی و طبخ مناسب ترک ها، در اقسی نقاط ترکیه وجود دارند. این مورد می تواند برای خیلی ها یک دلیلی منطقی علاوه بر دیگر دلایل برای مهاجرت به ترکیه باشد.

بهره بردن از غذاهای خوشمزه ترکیه
غذاهای خوشمزه ترکیه

محدودیت خرید خانه در ترکیه برای خارجیان

خرید خانه در ترکیه توسط خارجیان امکان پذی است اما محدودیت هایی دارد. از جمله این محدودیت ها می توان به محدودیت خرید زمین بیش از 30 هکتار غیرمنقول، خرید املاک و مستغلات در زمین های نظامی، خرید خانه در روستاها و شهرستان ها، خرید زمین و شروع ساخت ساز تا 2 سال و … اشاره کرد.

مراحل خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه دارای مراحلی اعم از یافتن ملک موردنظر، نوشتن قرارداد، امضا توسط هر دو طرف معامله، کار های مربوط به انتقال سند و … است که تمامی نکات مربوط به آن و مدارکی که باید همراه خود داشته باشید را در مقاله خرید ملک در ترکیه توضیح داده ایم.

سوالات متداول مزایای خرید خانه در ترکیه برای خارجیان

 1. حداقل مبلغ موردنیاز برای خرید خانه در ترکیه چقدر است؟
  حداقل مبلغی برای خرید خانه در ترکیه توسط خارجیان وجود ندارد؛ شما می توانید با کمترین مبلغ نیز خانه ای را اجاره کنید و با اجاره نامه آن اقامت توریستی ترکیه را دریافت بفرمایید.
 2. برای خرید خانه، حتما باید در ترکیه حضور داشته باشیم؟
  بهتر است که حضور داشته باشید. شما می توانید به وکیلی وکالت دهید و امور خرید خانه را به او بسپارید منتهی بهترین حالت حضور خود شما در ترکیه، دیدن ملک و طی کردن پروسه خرید ملک است.
 3. با حداقل چقدر مبلغ می توانم شهروندی ترکیه را با خرید ملک به دست آوردم؟
  شما حداقل 250 هزار دلار آمریکا و یا به پول ایران حدود 7 میلیارد احتیاج دارید. راه های دیگری هم برای دریافت شهروندی ترکیه وجود دارند که باز هم حداقل مبلغ همان 250 هزار دلار است.

دیدگاهتان را بنویسید

مقایسه آگهی ها

مقایسه