اخذ اقامت از طریق خرید خانه در ترکیه را با گلدن کی تجربه کنید

مراحل گرفتن کیملیک ترکیه

مراحل گرفتن کیملیک ترکیه

کیملیک ترکیه چیست؟

کارت کیملیک ترکیه همان کارت اقامت فرد ساکن در کشور ترکیه است. به عبارت دیگر هنگامی که شما اقامت توریستی و یا دائم ترکیه را اخذ بفرمایید به شما کارتی ارائه می شود که تحت عنوان کارت اقامت و یا کارت کیملیک نامیده می شود. دریافت کیملیک ترکیه چه شرایطی دارد؟ مراحل گرفتن کیملیک ترکیه چه هستند؟ ادامه مطلب را مطالعه بفرمایید تا با مراحل و شرایط گرفتن کارت کیملیک ترکیه آشنا شوید.

کارت اقامت ترکیه
کارت کیملیک ترکیه

مراحل گرفتن کیملیک ترکیه

برای گرفتن کیملیک ترکیه می توانید از طریق اجاره خانه در ترکیه، خرید ملک در ترکیه، سرمایه گذاری، ثبت شرکت و … اقدام کنید. مهم است که راه انتخابی تان از نظر دولت ترکیه کاملا قانونی محسوب شود و از همان شهری که خانه تان در آن قرار دارد برای دریافت کارت کیملیک اقدام کنید تا آدرسی که می دهید با شهری که ادارات مربوطه در آن قرار دارند مرتبط باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با شرایط اجاره خانه در ترکیه مطلب مربوطه را مطالعه کنید.

اولین مرحله برای گرفتن کیملیک ترکیه فراهم آوردن تمامی مدارک مورد نیاز است. سعی کنید از مطالبی مانند همین مطلب و یا به کمک مشاورین املاک گلدن کی از مدارک مورد نظر آگاهی یافته و پیش از شروع کار ها، آن ها را آماده کنید. مدارک مورد نیاز جهت گرفتن کیملیک ترکیه به قرار زیر هستند:

 • اصل پاسپورت و کپی رنگی آن
 • پرینت رنگی فرم درخواست مجوز اقامت در ترکیه (فرم تکمیل شده را پرینت بگیرید.)
 • کپی رنگی از آخرین مهر ورود به ترکیه
 • شماره مالیاتی (با مراجعه به اداره مالیات ترکیه می توانید این شماره را دریافت کنید.)
 • اصل بیمه نامه به همراه کپی رنگی آن
 • 4 قطعه عکس 6 در 4
 • گواهی تمکن مالی (با مدارک و اسناد باید به ادارات ترکیه ثابت کنید که تمکن مالی برای زندگی در ترکیه را دارا هستید.)
 • اصل اجاره نامه یا سند خانه (در صورتی که از طریق اجاره خانه در ترکیه برای دریافت کارت کیملیک اقدام کرده اید باید اجاره نامه از صاحب ملک بگیرید.)
 • کپی اجاره نامه دارای مهر نوتر (نوتر به معنای دفتر اسناد رسمی ترکیه است)
 • تاییدیه دریافتی آدرس محل سکونت از شهرداری همان شهر
 • کپی کارت اقامت (این مورد برای افرادی است که قبلا کیملیک کارت خود را دریافت کرده اند و حال قصد تمدید آن را دارند.)
 • برگه عدم سوء پیشینه
 • برگه تاییدیه عدم دریافت کمک های مالی از هیچ ارگانی
 • اثبات حضانت فرزند(ان)
دریافت کیملیک کارت ترکیه
مدارک موردنیاز برای گرفتن کیملیک کارت

پس از فراهم آوردن تمامی مدارک موردنیاز در مراحل گرفتن کیملیک ترکیه، به ترتیب زیر عمل کنید:

 1. درخواست وقت ملاقات (راندوو)
  ابتدا باید وارد سایت اداره امنیت ترکیه شوید و فرم موجود برای درخواست مجوز اقامت را پر کنید. این فرم هم به زبان انگلیسی و هم به زبان فارسی در دسترس است. سپس باید صبر کنید تا نوبتی برای درخواستتان دریافت کنید. نوبت دریافتی در حدود یک الی 3 ماه بعد از درخواست است.
 2. دریافت کد مالیاتی
  کاربرد کد مالیاتی همانند کد ملی است و در امور مختلفی به کارتان می آید. کسانی می توانند این کد را دریافت کنند که دارای گذرنامه باشند. دریافت کد مالیاتی هزینه ای ندارد. برای گرفتن کد خاص خود به نزدیک ترین اداره مالیاتی نزدیک به محل سکونتتان مراجعه کنید.
 3. نوتر کردن اجاره نامه
  همانطور که پیش تر گفتیم نوتر به معنای دفتر ثبت اسناد رسمی در ترکیه است. نوتر کردن به معنای زدن مهر بر روی سند مورد نظر است. چنانچه با اجاره آپارتمان در ترکیه قصد دریافت اقامت این کشور را دارید، با خود اجاره نامه و کپی آن و پاسپورتتان را باید همراه داشته باشید.
 4. بیمه نامه اعضای خانواده
  تفاوت بزرگی که مابین ایران و ترکیه وجود دارد بیمه بودن شهروندان است. در ترکیه هر کسی که قصد زندگی در این کشور را داشته باشید باید بیمه شده باشد. تمامی افراد 18 تا 65 سال باید دارای بیمه نامه باشند. حال هزینه این بیمه را یا خود فرد پرداخت می کند و یا از طریق محل کارش پرداخت می شود.
 5. راندوو
  هنگامی که نوبتتان تعیین شد، شعبه ای که باید به آن مراجعه کنید هم مشخص می شود و شما باید با تمامی مدارک خود به آن شعبه مراجعه کنید. چنانجه پس از ارائه مدارکتان متوجه شدید که هیچ مشکلی وجود ندارد و مدارک کامل هستند، حتما از اداره موردنظر رسید دریافت کنید. چنانجه در مدارکتان ناقصی وجود دارد می توانید تا 1 ماه آن ها را برطرف ساخته و سپس برای دریافت رسید اقدام کنید. پس از حدود 10 الی 90 روز پاسخ اداره مهاجرت در رابطه با درخواستتان برایتان ایمیل خواهد شد؛ چنانچه جواب مثبت بود تنها باید منتظر کارت کیملیک ترکیه خود باشید تا از طریق پست از راه برسد.

صدور کیملیک ترکیه برای اتباع خارجی

ایرانیانی که قصد سفر به کشور ترکیه را دارند در فرودگاه ویزای سه ماهه ای جهت حضور در ترکیه دریافت می کنند. اما افرادی که قصد اقامت بیشتر در خاک این کشور را دارند باید مجوز اقامت دریافت کنند؛ کارت کیملیک ترکیه در واقع همان کارت اقامت اتباع خارجی است که به هیچ عنوان نباید با شهروندی ترکیه اشتباه گرفته شود. دولت این کارت ها را به این دلیل ارائه می دهد که به اتباع خارجی ساکن در این کشور هویت بخشد.

توسط همین کارت است که می توانید برای دریافت مجوز کار اقدام کنید. شماره 11 رقمی که بر روی کارت وجود دارد حکم کد ملی خارجی فرد را دارد که توسط آن می توانند طبق اختیاراتی که قانون اساسی ترکیه از پیش تعیین کرده عمل کرده و از مزایای آن بهره مند شوند.

ویژگی های کارت کیملیک ترکیه

در عکس زیر می توانید رو و پشت کارت کیملیک ترکیه را ببینید. در بشخ رویی کارت عکس فرد در سمت پایین راست، نمای پرچم کشور ترکیه، شماره ای که با عدد 99 آغاز می شود، نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، ملیت  و شماره سریال کارت را می بینید. در بالای کارت نیز عنوان کارت مشاهده می شود.

پشت کارت می توانید نوع اقامت دریافتی، تاریخ صدور کارت و تاریخ منقضی شدن آن و شهری که در آن برای دریافت کارت اقامت ترکیه درخواست داده اید را مشاهده بفرمایید.

kimlik kart
کیملیک کارت

مزایای کارت کیملیک ترکیه

از مزایای این کارت می توان امکان پذیری حضور شما در ترکیه بدون احتیاج به افتتاح حساب، سرمایه گذاری کلان و یا ثبت شرکت را نام برد. شما تنها با اجاره خانه ای قادر خواهید بود که کارت اقامت ترکیه را دریافت کنید. با کیملیک ترکیه شما می توایند از خدمات درمانی در این کشور بهره مند شوید، نوع مجوز اقامتتان را به مجوز کار تغییر دهید و یا توسط آن مجوز کار جداگانه ای دریافت کنید.

نکته: در صورتی که بیشتر از 90 روز در خاک ترکیه بمانید و کارت کیملیک ترکیه را دریافت نکنید باید جریمه بپردازید و یا حتی ممکن است ممنوع الورود به خاک ترکیه شوید. 

هزینه گرفتن کیملیک ترکیه

کیملیک ترکیه نیز مانند هر چیز دیگری دریافتش بدون هزینه و به صورت رایگان نیست و بدین صورت نیست که یک کارت اقامت به خانواده ای تعلق گیرد. هر شخصی باید کارت خود را دریافت کنید که هزینه آن برای هر نفر 200 دلار است. جمع هزینه های زیر نهایتا 200 دلار می شود:

 • هزینه ترجمه پاسپورت
 • مالیات اقامت یکساله
 • هزینه نوتر کردن اسناد
 • هزینه بیمه درمانی
 • هزینه اجاره خانه
 • هزینه دفتار اسناد رسمی در ترکیه
 • هزینه تست های آزمایشگاه و پزشکی
 • هزینه سفارت برای تایید مدارک
هزینه گرفتن کیملیک ترکیه
هزینه کارت کیملیک

گم کردن کارت کیملیک ترکیه

لازم به ذکر است که تا حد امکان در حفظ و نگهداری کیملیک کارت خود کوشا باشید، زیرا دریافت المثنی این کارت کار ساده ای در ترکیه نیست! اما در صورتی که آن را گم کردید مطابق با مراحل زیر عمل کنید:

 1. در اولین مرحله به اداره پلیش مراجعه کنید و اعلام کنید که مدارکتان دزدیده شده اند. چنانچه بگویید گم کرده اید آن ها اهمیتی به درخواستتان نخواهند داد.
 2. به اداره نفوس محل سکونت خود در ترکیه مراجعه کنید و با کپی کارت کیملیک یکی از اعضای خانواده و همچنین سند خانه اقدام به دریافت برگه ثبت آدرس منزل خود کنید.
 3. گزارش دریافتی از پلیس، برگه ثبت آدرس، یک قطعه عکس، کپی گذرنامه تمامی اعضای خانواده را به اداره مهاجرت ببرید.
 4. پس از مراجعه به اداره و بررسی شدن مدارکتان، به شعبه بانکی موجود در همان اداره 80 دلار آمریکا و 72 لیر بپردازید.
 5. مدارک و قبوض پرداختی را به اداره مهاجرت یا گوچ ادارسی تحویل دهید.
 6. در حدود یک ماه بعد کارت اقامتان برایتان صادر خواهد شد.
سوالات متداول مراحل گرفتن کیملیک ترکیه
 • کیملیک ترکیه چیست؟
  کارت کیملیک ترکیه همان کارت اقامت اتباع خارجی در این کشور است که هم می تواند به صورت کوتاه مدت یا توریستی و هم به صورت بلندمدت یا دائم باشد.
 • از ایران می توانیم برای دریافت کیملیک ترکیه اقدام کنیم؟
  برای دریافت اقامت ترکیه باید در این کشور حضور داشته باشید و آدرس خانه خود را در اداره نفوس ترکیه ثبت کرده باشید. مگر اینکه به شخص دیگری وکالت داده باشید تا به جای شما امور دریافت کارت اقامت را انجام دهد.
 • هزینه کیملیک ترکیه چقدر است؟
  هزینه دریافت کارت کیملیک ترکیه برای هر یک از اعضای خانواده حدودا 200 دلار است.
ویدئو شهر بورسا ترکیه

در ویدئو زیر می توانید جاذبه های طبیعی و گردشگری شهر بورسا ترکیه را ببینید:

دیدگاهتان را بنویسید

مقایسه آگهی ها

مقایسه