اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه

صفر تا صد تحصیل در ترکیه 2021

صفر تا صد تحصیل در ترکیه 2021

تحصیل در ترکیه

یکی از مواردی که خانواده ها پیش از مهاجرت به ترکیه می خواهند از آن مطلع شوند شرایط تحصیل در ترکیه است به خصوص آنان که دارای فرزندان زیر 18 سال هستند. بسیاری از دانشجویان کارشناسی نیز در کشور ایران تصمیم میگریند دوره کارشناسی ارشد و یا دکتری خود را در کشوری خارجی به دانشگاه های معتبر بگذرانند که معمولا کشور ترکیه به سبب نزدیکی به ایران و داشتن شرایطی مانند نداشتن شرط سنی و اهمیت نداشتن گپ تحصیلی جزء اولویت ها و گزینه های اول انتخابی است. در این مقاله قصد داریم صفر تا صد تحصیل در ترکیه 2021، هزینه تحصیل در ترکیه، تحصیل در ترکیه کارشناسی ارشد و یا دکتری، کار حین تحصیل در ترکیه، اخذ اقامت از طریق تحصیل در ترکیه و … بپردازیم و پاسخ سوالات زیر را بدهیم:

 • شرایط تحصیل در کشور ترکیه چیست؟
 • امکان دریافت بورس تحصیلی دانشگاه های ترکیه برای دانشجویان ایرانی وجود دارد؟
 • آیا می توان به طور رایگان در ترکیه تحصیل کرد؟
 • مهاجرت تحصیلی به ترکیه به چه صورت است؟

چنانچه پس از مطالعه متن همچنان موضوع تحصیل در ترکیه برایتان مبهم بود و سوالاتی در این زمینه داشتید در قسمت نظرات مطرح کنید همچنین در زمینه اخذ اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه و یا از طریق ویزای تحصیلی با ما تماس بگیرید.

به راستی که واقعیت خرید ملک در ترکیه چیست؟

شرایط تحصیل در کشور ترکیه
تحصیل در ترکیه

صفر تا صد تحصیل در ترکیه 2021

چرا کشور ترکیه را برای تحصیل انتخاب کنیم؟ بگذارید پیش از پرداختن به مبحث صفر تا صد تحصیل در ترکیه 2021، در رابطه با شرایط عمومی کشور ترکیه توضیحاتی را ارائه دهیم. ترکیه به سبب موقعیت استراتژیکی که دارد توانسته نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کنید، بخشی از این کشور در آسیا و برخی در اروپا قرار دارد و به همین سبب نامی تحت عنوان اوراسیا را به آن داده اند. جمعیت کشور ترکیه تقریبا همانند کشور ایران و در حدود 83 میلیون نفر است. این کشور با کشور هایی مانند ایران، ارمنستان، عراق و سوریه همسایه است و با کشور های بلغارستان و یونان دارای مرز مشترک است.

مردم در کشور ترکیه به زبان ترکی استانبول صحبت می کنند و واحد پولشان لیر ترکیه است. کشوری با آب و هوای مدیترانه ای و بارش باران بسیار که بسیار مطلوب و دل انگیز است. پایتخت این کشور آنکارا و بزرگترین شهر آن ها، که از قضا 8مین شهر بزرگ در جهان است، استانبول نام دارد. سیستم آموزشی در کشور ترکیه آنقدری مناسب است که سالانه میزان دانشجوهای بسیاری چه با بورس تحصیلی و چه به صورت آزاد در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری در دانشگاه های دولتی و خصوصی است. تحصیل در رشته های گوناگون در کشور ترکیه دارای شرایط متفاوتی است که در ادامه به مقاله به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.

تحصیل در مدارس ترکیه

بسیاری از خانواده هایی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند این سوال را می پرسند که آیا فرزندانشان می توانند به تحصیل در کشور ترکیه بپردازند یا خیر؟ دوره تحصیل در مدارس ترکیه همانند ایران 12 سال است که 4 سال آن مربوط به دوره ابتدایی، 4 سال متوسطه و 4 سال دبیرستان می شود. پیش از آن نیز می توان کودکان را به مهد کودک یا پیش دبستانی فرستاد که هم موسسات دولتی و هم خصوصی موجود هستند، برای هر دو آن ها باید هزینه پرداخت شود.

زبان تحصیل در مدارس ترکیه چیست؟  زبان اصلی که در مدارس به کار گرفته می شود، زبان ترکی است تا سال 4 مدرسه که زبان انگلیسی آموزش داده می شود. در موسسات آموزشی بین المللی و خارجی زبان اول انگلیسی است و زبان دوم ترکی است.

نکته: دانش آموزان غیر ترک جهت تحصیل در مدارس ترکیه باید دارای مجوز اقامت باشند؛ این اقامت را خود می توانند از طریق ویزای تحصیلی کسب کنند و یا از طریق خانواده شان دریافت کنند.

کلاس درس یکی از مدارس ترکیه
تحصیل در مدارس ترکیه

تحصیل در ترکیه کارشناسی

برای تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی مطابق با صفر تا صد تحصیل در ترکیه 2021 دانشجویان خارجی بایستی مدرک دیپلمشان را دریافت کرده و در دست داشته باشند همچنین به زبان ترکی تسلط داشته باشند، هرچند آن دسته از دانشجویانی که به زبان ترکی تسلط ندارند هم می توانند دوره های آموزش زبان ترکی را بگذرانند. برای ورود به دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی راه سختی پیش رویتان نیست، شما کافیست که مدرک دیپلم همراه داشته و در آزمون ورودی دانشگاه مربوط به رشته ای که می خواهید در آن تحصیل کنید شرکت کرده و نمره قبولی را به دست آورید. طول دوره کارشناسی در ترکیه 4 سال و در رشته پزشکی 6 سال است.

هزینه تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی چقدر است؟ در صورتی که اقامت ترکیه را اخذ کنید و در دانشگاه دولتی تحصیل کنید، هزینه تحصیلتان 100 تا 300 دلار در سال می شود. هزینه تحصیل در دانشگاه های غیردولتی و خصوصی ترکیه حدود 8 تا 25 هزار دلار در سال است. این هزینه متناسب با رشته و دانشگاه متفاوت خواهد بود.

امکان کار حین تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی وجود دارد؟ بله. دانشجویان در مقطع کارشناسی در ترکیه می توانند 10 ساعت در هفته را کار کنند.

تحصیل در ترکیه کارشناسی ارشد

برای تحصیل در ترکیه در مقطع فوق لیسانس شرایط به نظر راحت تر می آید. برخلاف شرایط تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی که باید آزمون ورودی بدهید، دانشگاه های ترکیه در مقطع ارشد یک آزمون کلی ندارند و برخی دانشگاه ها ممکن است 2 بار در سال آزمون هایی را برای رشته های موردنظرشان برگزار و به این ترتیب دانشجو بپذیرند. دانشگاه ها برای مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه به دو دسته ترکی زبان و انگلیسی زبان تقسیم می شوند. هزینه تحصیل در هر یک از این دانشگاه ها متفاوت است.

هزینه تحصیل در ترکیه کارشناسی ارشد چقدر است؟ شهریه تحصیل در ترکیه در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های ترکی زبان حدود 500 الی 1000 دلار است و در دانشگاه های انگلیسی زبان 1000 تا 3000 دلار است.

آیا امکان کار حین تحصیل در مقطع فوق لیسانس ترکیه وجود دارد؟ بله. دانشجویان می توانند 20 ساعت به طور پاره وقت در این کشور کار کنند. که مسلما شانس کاریابی برای آن دسته از دانشجویانی که به زبان ترکی مسلط اند بیشتر است.

جمعی از فارغ التحصیلان در ترکیه
تحصیل در ترکیه کارشناسی ارشد

تحصیل در ترکیه دکتری

تحصیل دانشجویان در مقطع دکتری در دانشگاه های ترکیه امکان پذیر است اما چه شرایطی دارد؟ برای تحصیل در ترکیه در مقطع PhD همانند دیگر کشورها، دانشگاه ها در صورتی به دانشجویان اتباع خارجی پذیرش می دهند که نمره آیلتس 6.5 به بالا، نمرات بالا در مقاطع قبلی، دارای مقالات ISI و یک نامه قبولی و تاییدیه از یک استاد راهنما داشته باشند.

چنانچه این شرایط را دارا باشید می توانید در ترکیه در مقطع دکتری مشغول به تحصیل شوید. مقطع دکتری در ترکیه 4 سال است که 2 سال آن به صورت حضوری و 2 سال دیگر به صورت عمل و برای کار های تحقیقاتی صرف می شود. دانشجویان می توانند در حین تحصیل در این مقطع 30 ساعت در هفته به صورت پاره وقت کار کنند.

هزینه تحصیل در ترکیه در مقطه دکتری چقدر است؟ شهریه تحصیل در ترکیه در مقطع PhD حدودد 40000 دلار در سال است.

شرایط تحصیل در ترکیه با بورسیه تحصیلی

آیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای تحصیل در ترکیه وجود دارد؟ بله، منتهی باید شرایط خاصی فراهم باشد تا بورسیه به دانشجو تعلق گیرد شرایطی مانند موارد زیر:

 • رزومه علمی خوب
 • پروپوزال قوی
 • داشتن نمرات و معدل بالا در مقاطع قبلی
 • داشتن مدرک تحصیل مقطع قبلی از دانشگاه معتبر
 • نمره آیلتس حداقل 7
 • داشتن مقالات ISI
 • داشتن توصیه نامه

انواع مختلف بورسیه تحصیلی وجود دارند که حتما باید از آن ها اطلاع داشته باشید، برخی از این بورسیه ها به صورت فول بوده و تمامی شهریه تحصیل را ساپورت می کنند و برخی فقط بخشی از آن را. درکل دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری در ترکیه راحت تر از دریافت آن برای مقطع کارشناسی ارشد است.

بورسیه تحصیلی ترکیه
شرایط تحصیل در ترکیه با بورسیه تحصیلی

هزینه تحصیل در ترکیه 2021

هزینه تحصیل در ترکیه 2021 تنها شامل هزینه دانشگاه و شهریه مربوطه نمی شود، دانشجویان باید به هزینه های مربوط به زندگی در ترکیه هم توجه داشته باشند. درکل زندگی در ترکیه آن طور نیست که نسبت به زندگی در ایران کم خرج تر باشد به خصوص در شهر استانبول که هزینه ها در حد 95 درصد از هزینه های زندگی در تهران بیشتر است. دانشجویان می توانند به خوابگاه مراجعه کنند که برخی دانشگاه ها دارند و برخی ندارند. دانشجویان با تبعه خارجی هم می توانند از این خوابگاه ها استفاده کنند. برای کسب اطلاع بیشتر در رابطه با هزینه زندگی در ترکیه به لیر و تومان مقاله مربوطه را مطالعه بفرمایید.

هزینه تحصیل در ترکیه به تومان

هزینه تحصیل در ترکیه به لیر را پیشتر ذکر کریم، معادل آن ها به تومان مطابق زیر خواهد بود:

 • کارشناسی: دانشگاه های دولتی 331 تا 993 هزار تومان و دانشگاه های خصوصی 26,480,000 تا 92,680,000 تومان 
 • کارشناسی ارشد: دانشگاه های ترک زبان 1,655,000 تا 3,310,000 تومان و دانشگاه های انگلیسی زبان 3,310,000 تا 9,930,000 تومان 
 • دکتری: 132,400,000 تومان
تحصیل در ترکیه
هزینه تحصیل در ترکیه به تومان

کار حین تحصیل در ترکیه

از جمله دغدغه های بسیاری از دانشجویان در رابطه با تحصیل در ترکیه، کار حین تحصیل است. بسیاری از دانشجویان که وضع مالی معمولی ای دارند برای اینکه بتوانند از پس خرج و مخارج بر بیایند باید حین تحصیلشان به کار مشغول شوند. این دانشجویان می توانند در مقطع کارشناسی 10 ساعت، ارشد 20 ساعت و دکترا 30 ساعت کار کنند. کاریابی در ترکیه برای دانشجویانی راحت خواهد بود که به زبان ترکی تسلط داشته باشند؛ آن دسته از دانشجویانی که به زبان ترکی تسلط ندارند ممکن است با مشکل مواجه شوند مگر اینکه در دوره های آموزشی زبان ترکی شرکت کرده و این زبان را فراگیرند.

در کشور ترکیه هم همانند برخی از دیگر کشور ها افراد بیکار زیاد هستند و کسانی می توانند موفق عمل کنند که زرنگ بوده و فرصت های کاری موجود را با توانایی و علم خود در زمینه مربوطه شکار کنند.

دریافت ویزای همراه برای تحصیل در ترکیه

اگر دانشجویان بخواهند به تنهایی به کشور ترکیه برای تحصیل مهاجرت کنند به ویزای همراه احتیاج نخواهند داشت اما برای همراه بردن خانواده که شامل همسر و فرزند زیر 18 سال می شود، بایستی ویزای همراه تهیه شود؛ ایرانیان بدون دریافت ویزا می توانند تا سه ماه در خاک ترکیه بمانند، اما برای بیشتر از آن به مجوز اقامت احتیاج دارند. به همراهان شخص دانشجو در کشور ترکیه مجوز اقامت 2 ساله (بسته به مدت زمان تحصیل دانشجو) اعطا می شود.

ویزای همراه متقاضی تحصیل در ترکیه
دریافت ویزای همراه برای تحصیل در ترکیه

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه

برای اینکه بتوانید به تحصیل در کشور ترکیه بپردازید باید ابتدا دانشگاه مدنظر خود را بیابید و پذیرش آن را دریافت کنید؛ پس از ثبت نام باید برای درخواست ویزا اقدام کنید. از جمله مدارک موردنیاز برای انجام این کار به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 1. اصل و کپی گذرنام متقاضی (با اعتبار حداقل 6 ماه)
 2. نامه پذیرش دانشگاه
 3. انگیزه نامه متقاضی و ارائه دلایل هدف و مقصود از درخواست تحصیل در ترکیه
 4. 4 قطعه عکس جدید
 5. اثبات تمکن مالی
 6. بیمه نامه دانشجویی

موقعیت کار پس از تحصیل در ترکیه

پیشتر نیز عنوان کردیم که با صفر تا صد تحصیل در ترکیه 2021 نمی توانید موقعیت کاری آینده خود را تضمین کنید، مگر اینکه زبان ترکی را فراگیرید و یا در مشاغل انگلیسی زبان مشغول شوید. شما پس از اتمام تحصیلتان در ترکیه به مدت 6 ماه فرصت خواهید داشت تا ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نمایید و بتوانید آینده و زندگی خود در ترکیه را تضمین کنید. با پیدا کردن کار مناسب و بیمه شدن از طرف صاحب کار شهروند ترک می توانید به راحتی ویزای کار دریافت کرده و پس از گذشت مدت زمانی مجوز اقامت خود را به حالت دائم درآورده و دیگر مشکلی با حضور در خاک ترکیه نداشته باشید.

کار در ترکیه
موقعیت کار پس از تحصیل در ترکیه

اخذ اقامت و تابعیت از طریق تحصیل در ترکیه

چنانچه به تحصیل در ترکیه به عنوان روشی برای دریافت اقامت این کشور می نگرید باید بگوییم که اشتباه می کنید. روش تحصیل در ترکیه روشی برای دریافت اقامت و تابعیت ترکیه محسوب نمی شود و اصلا مهم نیست که شما چند سال را در این کشور بگذرانید؛ برای دریافت اقامت و یا تابعیت ترکیه باید از راه هایی مانند ازدواج، سرمایه گذاری و کار کردن اقدام کنید. هرچند خرید خانه در ترکیه هم جز راه های پیشنهادی نامبر وان جهت اخذ اقامت، تابعیت و پاسپورت کشور ترکیه است.

سوالات متداول صفر تا صد تحصیل در ترکیه 2021

 • آیا ایرانیان نیز می توانند به تحصیل در ترکیه بپردازند؟
  بله. تفاوتی میان شهروندان ایرانی با دیگر شهروندان خارجی برای تحصیل در ترکیه وجود ندارد. ایرانیان می توانند آزادانه در کشور ترکیه در مقاطع مختلف تحصیل کنند.
 • تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه امکان پذیر است؟
  بله. در صورتی که بتوانید در آزمون ورودی دانشگاه ترکیه قبول شوید و دارای سطح زبان مناسبی باشید می توانید به تحصیل در ترکیه در رشته پزشکی و یا دندانپزشکی امیدوار باشید.
 • کدام رشته ها در ترکیه دارای بازار کار مناسبی هستند؟
  درکل نرخ بیکاری در کشور ترکیه چندان پایین نیست اما رشته هایی مانند پزشکی، مهندسی، مدیریت، رشته های فنی و کامپیوتری بازار کار مناسبی در ترکیه دارند.
 • آیا تحصیل رایگان در ترکیه امکان پذیر است؟
  درصورتی که به زبان ترکی تسلط داشته باشید، اقامت این کشور را کسب کرده و بورسیه تحصیلی دریافت کنید می توانید به تحصیل رایگان در ترکیه بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقایسه آگهی ها

مقایسه