اخذ اقامت از طریق خرید خانه در ترکیه را با گلدن کی تجربه کنید

همه چیز درباره ترکیه

همه چیز درباره ترکیه

همه-چیز-درباره-ترکیه.چنانچه که شما هم قصد مهاجرت یا سفر به کشور ترکیه را دارید لازم م است که اطلاعات مهمی راجع به کشور مقصد خود داشته باشید. ما در این مقاله تلاش کرده ایم تا همه چیز درباره ترکیه را به شما اطلاع دهیم. تا با خواندن آن تمام ابهامات و سوالات خود را برطرف کنید.

کشور ترکیه

ترکیه کشوری کوهستانی، پر باران و به شکل یک مستطیل است که از سمت شرق و غرب امتداد یافته و با قرار گرفتن در یکی از حساس ‌ترین و بهترین مناطق دنیا، موقعیت جغرافیایی عالی و بسیار خوبی را از آن خود کرده است و گذرگاه جنوب غرب آسیا و اروپا محسوب می شود و کشورهای متعددی به ویژه ایران از خاک ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی از این کشور استفاده می کنند. این کشور زیبا از آب و هوای بسیار خوب و جلگه ‌ای برخوردار است و مکان ‌های جالب و دیدنی بسیاری نیز دارد به دلیل همین سالانه تعداد زیادی مسافر از سراسر دنیا به آنجا سفر می کنند.

درباره کشور ترکیه
کشور ترکیه

زبان کشور ترکیه

زبان رسمی کشور ترکیه، ترکی استانبولی است ولی در کنار آن زبان‌ های کردی، ارمنی، زازاها، ترکی آذربایجانی در میان گروه ‌های قومی استفاده می‌ شود. گروه ‌های قومی کوچکتری مانند لازها، عرب ‌ها، گرجی‌ ها و چرکس ‌ها به تنوّع زبانی و فرهنگی این کشور افزوده ‌اند. زبان ترکی زبان رسمی و مادری ساکنان کشور ترکیه می باشد جالب است بدانید که یکی از قدیمی ترین زبان های دنیا زبان ترکی محسوب می شود. بخشی از مردم کشورهای مشترک المنافع و بعضی از نقاط جنوب شرقی اروپا و برخی از مناطق خاورمیانه به این زبان تکلم می نمایند. آذری (آذربایجان) ، قفقازی و ترکمنی نیز گروهی از زبان ترکی به شمار می رود.

دین مردم ترکیه

در کشور ترکیه 99.8 درصد مردم مسلمان (80 درصد سنی، 19.8 درصد شیعه) و 0.2 درصد مسیحی و یهودی هستند. بیشتر شیعیان در نزدیکی مرز ایران سکونت دارند و بسیاری از آنان از ایران به ترکیه مهاجرت کرده‌اند. استان قارص (Kars)، در شمال شرقی ترکیه، یکی از محله های شیعه نشین ترکیه است.

میزان جمعیت در ترکیه
جمعیت ترکیه

جمعیت ترکیه

جمعیت کشور در سال 2018 نسبت به سال قبل با رشد یک میلیون و 193 هزار و 357 نفری به 82 میلیون و 3 هزار و 882 نفر افزایش یافت. در حالی که رشد جمیعت سالانه در سال 2017 نرخ 12.4 در هزار را تجربه کرده و در سال 2018 به 14.7 در هزار رسید. جمعیت مردان 50.2 درصد ( 41 میلیون و 139 هزار و 980 نفر) و زنان نیز 49.8 درصد ( 40 میلیون و 863 هزار و 902) اعلام شده است. براساس گزارش جمعیت استانبول با 15 میلیون و 67 هزار و 724 نفر جمعیت٬ پرجمعیت ترین استان است. همچنین آنکارا با جمعیت 5.5 میلیون نفر و استان ازمیر با 4.3 میلیون نفر در ردیف دوم و سوم قرار گرفتند.

میزان میانگین درآمد ترکیه

حداقل حقوق کارگران در سال 2019در کشور ترکیه مشخص شد. حداقل حقوق کارگر در سال ۲۰۱۹ بصورت ناخالص ۲۵۵۸.۴۰ لیر(دو هزار و پانصد و پنجاه و هشت لیر و چهل کروش) شد.

 • ۳۵۸.۱۸ لیر سهم بیمه- ۱۳۴.۳۲ لیر مالیات- ۱۹.۴۲ مالیات تمبر – ۲۵.۵۸ سهم بیمه بیکاری
 • جمع کل هزینه هایی که از حقوق کارگر بابت آنها کم می شود ولی کارگر خدمات آن را دریافت می کند در هر ماه ۵۳۷.۵ لیر می شود .
 • بنابراین خالص دریافتی حداقل حقوق در سال ۲۰۱۹ برای کارگری که هزینه های بالا را پرداخت می  کند و بیمه هم شده است برابر ۲۰۲۰.۹۰ لیر (دو هزار و بیست لیر و نود کروش) است .
 • این مزد برای ۳۰ روز است که از این ۳۰ روز را کارگر ۲۶ روز کار می کند و ۴ روز دیگر را کار نمی کند(یکشنبه ها) و حق تعطیلی این چهار روز را دارد اما پولی از مزدش کسر نمی شود.
 • لازم است بدانید که چنانچه کارگری بیمه نباشد و هزینه های که از حقوق کارگر بابت آنها کم می شود را پرداخت نکند و بصورت آزاد شاغل باشد، باید که حداقل ۲۵۵۸.۴۰ لیر مزد بگیرد .
 • اگر یک کارگر هزینه های که از حقوق کارگر بابت آنها کم می شود را پرداخت نمی کند(که اکثرا اینطور است و بدون قرارداد کار می کنند مثلا در تکستیل ها) و بیمه هم نیست آن زمان حداقل حقوق روزانه آن ۹۸.۴۰ لیر (نود و هشت لیر و چهل کروش) می شود .
 • اما اگر هزینه های که از حقوق کارگر بابت آنها کم می شود را پرداخت می کند و بیمه هم هست(یعنی قرار داد کار دارد و بطور رسمی شاغل است) آن زمان حداقل حقوق روزانه آن ۷۷.۷۳ لیر می شود . اگر کمتر از هفتاد و هفت لیر و هفتاد و سه کروش گرفتید، حق خودتان را دریافت نکردید .
 • این موضوع را هم بدانید که اگر شما شاغل با قرارداد کار رسمی نیستید و بیمه نمی شوید حداقل حقوق برای شما ۲۵۵۸.۴۰ لیر است، زیرا کارفرما باید جدای پرداخت حقوق، هزینه های دیگر برای کارگرش بکند که در سال ۲۰۱۹ از قرار زیر است .

میزان هزینه زندگی در ترکیه

طبیعتاً هزینه‌های زندگی در هر جایی از دنیا بستگی به نوع زندگی آن شخص، نوع خوراک، پوشاک، محل و منطقه زندگی و… دارد. اما میانگین هزینه ماهانه زندگی در کشور ترکیه حدوداً چیزی در بین ۲٫۵۰۰ تا ۳٫۰۰۰ لیر (تقریباً معادل ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلار) در ماه است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه رایگان است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه نیز سالانه در حدود ۱۰٫۰۰۰ تا ۳۰٫۰۰۰ لیر و هزینه تحصیل در دانشگاه‌های نیمه خصوصی، سالانه در حدود ۵٫۰۰۰ تا ۱۰٫۰۰۰ لیر می‌باشد. میزان هزینه‌های تحصیل بستگی به نوع رشته، مقطع تحصیلی و نوع دانشگاه دارد.

هزینه اجاره آپارتمان در ترکیه
هزینه اجاره آپارتمان

هزینه اجاره آپارتمان در کشور ترکیه

یکی از راه های آسان و راحت برای اخذ اقامت ترکیه خرید ملک در ترکیه می باشد. به دلیل مساحت زیاد استانبول و وجود محله های مناسب در تمام سطح شهر، همه ی افراد می توانند متناسب با وضعیت مالی خود ملک دلخواه خود را اجاره کنند. اما باید بدانید که برای اجاره آپارتمان در ترکیه تفاوت هایی با اجاره در ایران وجود دارد.

تفاوت اجاره در ایران و ترکیه

تفاوت اجاره‌های استانبول به نسبت تهران، هم در قیمت اجاره است و هم در دریافت  هزینه ی رهن در استانبول. برای اجاره آپارتمان در استانبول، شما به اندازه یک ماه اجاره خود دپوزیت پرداخت می کنید و در صورتی که خسارتی به خانه وارد نشود همان مبلغ در زمان تخلیه خانه از طرف صاحب ملک عودت داده می شود. اجاره‌ها در استانبول از  1000لیر ماهیانه شروع می‌شود.
نرخ اجاره منزل در استانبول نسبت به هر محله متفاوت است و عموما محله های بالای استانبول سه یا جهار برابر بیشتر از محله های متوسط استانبول اجاره بها دارند. مثلاً نرخ اجاره ماهیانه آپارتمان دو خوابه در آکسارای بدون وسیله 1000 لیر،در شیشلی 1800 لیر و در نیشان تاشی 5000لیر است.
اجاره روزانه،‌ هفتگی و ماهانه سوئیت‌های ارزان استانبول در مناطق متوسط، توسط دانشجویان و مسافران بسیار رایج است. مثلاً هزینه اجاره روزانه یا هفتگی سوئیت در تاکسیم در حدود شبی 100 الی 150 لیر است و باتوجه به امکانات سوئیت و زمانی از سال که قصد اجاره دارید هزینه‌ها متفاوت است. اجاره سوئیت یا آپارتمان ارزان در استانبول و مناطق خاصی مانند آکسارای یا بیلیکدوزو به راحتی امکان پذیر است و حتی در منطقه‌ی نوساز بیلیکدوزو امکان خرید آپارتمان ارزان در استانبول نیز فراهم است. برای اقامت های بیشتر از یک هفته،گاهی اجاره یک سوئیت یا آپارتمان در استانبول به صرفه تر از سکونت در هتل است چراکه امکان صرفه جویی بیشتر در هزینه‌های وجود دارد.

نرخ امید به زندگی در ترکیه
نرخ امید به زندگی

نرخ امید به زندگی

امید به زندگی یک شاخص آماری است که نشان می دهد متوسط طول عمر در یک جامعه چقدر است یا به عبارت دیگر هر عضو آن جامعه چند سال می تواند توقع داشته باشد که عمر کند. همین شاخص است که می تواند نشان دهنده میزان رضایت از زندگی سطح بیماری ها از جمله افسردگی را مشخص می کند. نرخ امید به زندگی میان مردان ترکیه 75.3 سال و میان زنان نیز 80.7 سال محاسبه شده است. به طور کلی میانگین عمر زنان در ترکیه بیشتر از مردان و شاخص امید به زندگی آنان نیز 5.4 سال بیشتر است.

طول عمر افراد 15 ساله در میان مردان 61.5 و زنان 64.2 سال اعلام شده است. متوسط امید به زندگی یک فرد 30 ساله در ترکیه 49.6 سال است که این رقم برای مردان 47.1 و برای زنان 52.1 سال محاسبه شده است. برای این سن اختلاف شاخص امید به زندگی میان مردان و زنان 5 سال اعلام شده است.

امید به زندگی یک فرد 50 ساله نیز در ترکیه 30.5 سال است که این رقم برای مردان 28.2 و برای زنان 32.7 سال محاسبه شده است. امید به زندگی یک فرد 65 ساله نیز در سراسر ترکیه 17.8 سال محاسبه شده که این رقم برای مردان 16.1 و برای زنان 19.3 سال است. بر این اساس انتظار می رود یک زن 65 ساله به طور متوسط 3.2 سال بیش از یک مرد در همین سال عمر کند.

هزینه زندگی در استانبول
هزینه زندگی

درآمد سرانه و سطح رفاه زندگی مردم ترکیه

درآمد ملی سرانه یک مفهومی است که میانگین سطح رفاه مردم یک کشور را بیان می کند. درآمد ملی سرانه تنها نشان دهنده یک میزان میانگین می باشد . این درآمد، درآمد واقعی دریافتی افرادی که در یک کشور زندگی می کنند را  نشان نمی دهد . درآمد ملی سرانه به ازای هر فرد، با تقسیم ارزش درآمد ملی موجود کشور به جمعیت آن محاسبه می شود

درآمد سرانه ملی در استان های مختلف یک کشور می تواند متغیر باشد . برای مثال در کلان شهرهایی نظیر استانبول، آنکارا و ازمیر درآمد سرانه ملی از میانگین کل کشوری بیشتر می باشد . نه تنها در کلان شهرها بلکه در شهرهایی که صنایع آن پیشرفت کرده اند مثل بورسا، کوجا الی، مانیسا هم این میزان از میانگین کشوری بالا می باشد . بدیهی است استان های با فعالیت اقتصادی کمتر نیز درآمد زیر میزان میانگین را خواهند داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

یک دیدگاه در “همه چیز درباره ترکیه”

 • اردلان غلامی

  هر کسی بخواد میتونه بره اونجا زندگی کنه؟

  پاسخ
  • ریحانه توانایی

   شهروندان ایرانی برای مراجعه به ترکیه و زندگی در این کشور، محدودیتی ندارند و مجاز به دریافت اقامت و تابعیت این کشور نیز هستند.

   پاسخ
 • مهرنوش پارسا

  ۹۹٪ مسلمان یعنی بدون دین اصلا ندارند؟ فکر نمیکردم انقدر مسلمون داشته باشه

  پاسخ

مقایسه آگهی ها

مقایسه