اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه

حداقل حقوق در ترکیه

پیدا کردن شغلی مناسب در ترکیه که دارای حقوقی مکفی باشد، برای هر خارجی ای در این کشور امری چالش برانگیز است که سوالات زیادی را نیز برایشان به وجود می آورد. به همین سبب بر آن شدیم تا مقاله ای در رابطه با شرایط کاری و میزان حداقل حقوق در ترکیه گردآوری کرده و در اختیارتان قرار دهیم. با ما همراه باشید.

شرایط کار و حقوق در ترکیه

ابتدا بگذارید به بنیادی ترین سوال که “چگونه در ترکیه شغلی برای خود پیدا کنم؟” پاسخ دهیم:

جستجوی شغل شما به جایی که می خواهید در آن کار کنید، بستگی دارد. می توانید شغل های گردشگری پاره وقت را که بصورت آنلاین یا به صورت تراکتی پست شده اند را، بیابید. اگر می خواهید در ترکیه تدریس کنید، احتمالا بایستی به صورت حضوری به مدارس مراجعه کنید تا از زمان باز شدن و همچنین شرایطشان اطلاعاتی کسب کنید.

بهترین کار این است که قبل از ورود به ترکیه، شغل خود را پیدا کنید، نه تنها به خاطر آرامش خاطر خودتان، بلکه برای اینکه بتوانید ویزا و مجوزهای مربوطه را کسب کنید. اگر به دنبال تدریس زبان انگلیسی هستید، پورتال های آنلاین مانند TEFL و Dave´s ESL Cafe لیست های به روز از آموزشگاه ها موسسات باز را ارائه می دهند. روزنامه ها و مجلات بین المللی با بخش های طبقه بندی شده نیز ممکن است دارای لیست های شغلی باشند.

شرایط کاری ترکیه
شرایط حقوق و کاری ترکیه

کار نیمه وقت

کار نیمه وقت بویژه در جهانگردی (توریسم) به راحتی در سراسر ترکیه قابل دسترسی است. برای به حداکثر رساندن شانستان در پیدا کردن کار، هدف خود را ورود به ترکیه در ماه مارس یا آوریل قرار دهید. اگر در شهر های بزرگ به دنبال کار هستید، احتمالا می توانید در هتل ها، کافه ها، رستوران ها و کلوپ ها، در هر مکانی که فکر می کنید به کمک نیاز دارند، کاری برای خود پیدا کنید. حتی اگر یک تجارت به صورت همگانی اعلام استخدام نمی کند، مالک آن ممکن است تصادفا کارمندی خارجی را استخدام کند.

این نکته را در نظر بگیرید که در این کار ها پاداشی وجود ندارد و در نتیجه مناسب جوانانی هستند که به دنبال پس انداز و ذخیره پول نیستند.

همچنین توجه داشته باشید که بسیاری از مشاغل نیمه وقت به صورت نقدی حقوق را پرداخت می کنند و کارفرمایان از ویزاهای کاری حمایت نمی کنند. شما باید بدانید که در بسیاری از موارد به طور غیرقانونی کار خواهید کرد و نباید انتظار حمایت از کارفرمایان متقلب را داشته باشید.

آموزش زبان انگلیسی در ترکیه

بهترین موقعیت ها (از نظر مدارس و حقوق) به مدرک رسمی و گواهینامه های تدریس نیاز دارند، اما موقعیت های دیگری نیز در اختیار متقاضیان کم سابقه قرار می گیرند.

اگر مدرک رسمی ندارید، به مدارس خصوصی سری بزنید. اطمینان حاصل کنید که پاسپورت، کپی از مدارک، گواهی تدریس (درصورت کاربردی بودن)، رزومه کاری و عکسی به اندازه ای که مناسب پاسپورت است، همراه داشته باشید. مدارس خصوصی اغلب افراد بدون گواهینامه های رسمی تدریس را استخدام می کنند.

مانند کار پاره وقت، توجه داشته باشید که بسیاری از مدارس زبان ممکن است از ویزای کار حمایت مالی نکنند. به این ترتیب شما باید هر سه ماه یکبار ترکیه را ترک کرده و مجدداً وارد شوید تا بطور قانونی در این کشور بمانید.

آموزش و تدریس در ترکیه
تدریس در ترکیه

دیگر مشاغل در ترکیه

پس از ورود به ترکیه اشکال دیگر اشتغال سخت تر است. اگر قصد دارید به عنوان یک پرستار بچه یا au pair (شخصی که در ازای دریافت اتاق و تخت، از بچه نگهداری کرده و یا به انجام کار های خانه کمک می کند) کار کنید، پورتال های آنلاین مانند Anglo-Nannies می توانند به شما در یافتن یک مکان مناسب کمک کنند. به پرستار بچه ها حقوق خوبی پرداخت می شود (در مقایسه با کارمندان بار و رستوران ها) و اغلب توسط خانواده های ترک، به آن ها اتاق و تخت تحویل داده می شود، اگرچه انتظار می رود ساعات طولانی کار کنند. ساعت کاری متناسب با کارفرما متفاوت خواهد بود.

سوالات متداول کار و حقوق در ترکیه
  • با پیدا کردن شغلی در ترکیه، می توانم ویزای کار دریافت کنم؟

نه صرفا! ابتدا برای دریافت ویزای کار بایستی اقدام کنید. در صورتی که ویزای کار نداشته باشید، و توسط کارفرما نیز بیمه نشده باشید، بایستی هر سه ما ترکیه را ترک کنید و مجددا باز گردید.

  • چطور ویزای کار ترکیه را دریافت کنم؟

راه های متعددی وجود دارند که یکی از آن ها خرید ملکی به ارزش 250 هزار دلار آمریکا، دریافت اقامت دائم و متعاقبا دریافت ویزای کار در ترکیه است.

  • حداقل دستمزد کارمند و یا کارگر در ترکیه در سال 2020 چقدر است؟

مطابق با سال 2019، حداقل حقوق 2.558.40 لیر ترکیه است که در سال 2020 در حدود 26 درصد به آن افزوده می شود.

حداقل حقوق در ترکیه

میزان حقوق در ترکیه به سبب افزایش متقاضیان کار در ترکیه و همچنین افزایش سرمایه گذاری اتباع خارجی در این کشور تحت تاثیر قرار گرفته است. پس از این واقعه، دولت ترکیه، به عبارتی وزارت کار این کشور وادار به برقراری استاندارد های منظم تر و دقیق تری در رابطه با شرایط کاری و پرداخت حقوق کارمندان و کارگران شد.

در ادامه حداقل حقوق در ترکیه که توسط قانون کار ترکیه وضع شده، متناسب با آخرین آپدیت ها، که مربوط به سال 2019 می شود را آورده ایم:

  • حداقل حقوق افراد خارجی که به کار پرستاری در این کشور مشغولند معادل 2.558.40 لیر می باشد. (حقوق یک ماه)
  • افرادی که به کار در امور گردشگری و توریسم مسغول هستند، حقوقی به مبلغ 2.558.40 لیر ترکیه در یک ماه دریافت می کنند.
  • افرادی که به مشاغلی مانند کارشناسی فروش، فروشندگی، بازاریابی و مثلهم مشغول هستند حقوقی 1 و نیم برابر حقوق دو شغل قبلی یعنی 3.837.60 لیر دریافت می کنند.
  • افرادی که به مشاغل تخصصی مانند معلمی، پزشکی و … مشغول هستند، وضعشان نسبت به موارد قبلی نسبتا بهتر است و حداقل حقوقشان 7.675.20 لیر است.
  • حداقل حقوق مهندسین، معماران، مدیران واحد مربوطه و … 10،233،60 لیر ترکیه است.
  • حداقل حقوق خلبانان، مدیران ارشد، معماران اجرایی و … 16.629.60 لیر ترکیه است.

پس حداقل حقوق در ترکیه 2.558.40 لیر است که خود نیز شامل بخش های مختلفی می شود. در ادامه به جزئیات حداقل دستمزد کارمند یا کارگر در ترکیه پرداخته ایم:

همانطور که گفتیم حداقل حقوق 2.558.40 لیر، برای 30 روز کاری است. پس حداقل حقوق یک روز کاری معادل 85.27 می شود. در حدود ۳۵۸.۱۸ سهم بیمه،  ۱۳۴.۳۲ لیر سهم مالیات، ۱۹.۴۲مالیات تمبر، ۲۵.۵۸ سهم بیمه بیکاری است. بنابراین اگر از حداقل دستمزد ماهانه کارگر، موارد نامبرده را کم کنیم، نهایتا به ۲۰۲۰.۹۰ لیر می رسیم که حداقل حقوق کاری در ترکیه را تشکیل می دهد.

حداقل دستمزد کارمند در ترکیه
حداقل دستمزد کارگر در ترکیه

سخن آخر

هزینه های ذکر شده مطابق با هزینه های اعلام شده برای سال 2019 هستند و متعاقبا آپدیت خواهند شد. شما همچنین می توانید به مقاله هزینه زندگی در ترکیه به لیر مراجعه کنید تا از دیگر هزینه های مربوط به زندگی در این کشور اطلاع یابید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقایسه آگهی ها

مقایسه