اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه

امور مالیاتی کشور ترکیه

امور مالیاتی در ترکیه
مالیات خرید ملک در ترکیه

کد مالیاتی ترکیه

مهمترین نکته درباره انجام کارهای اداری و امور مالیاتی در ترکیه در کشور ترکیه کد مالیاتی است. این کد در ادارجات و کارهای اداری بسیار مهم است، طوری که می توان آن را به عنوان کد ملی در ایران دانست که برای انجام هر کار اداری در ترکیه به آن نیاز دارید. کد مالیاتی ترکیه یا همان Vergi Numara  یک کد ۱۰ رقمی است که مانند یک کد شناسایی در تمام سیستم‌ های اداری مورد استفاده قرار می‌گیرد. فرقی ندارد که خارجی باشید یا شهروند ترکیه، در هر حال، برای انجام هر کار اداری باید کد مالیاتی ترکیه را داشته باشید.

کد مالیاتی ترکیه برای خارجیان

اگر بخواهید به عنوان یک خارجی اقامت طولانی مدت در ترکیه یا اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه داشته باشید، قطعا برای انجام برخی امور اداری‌ و امور مالیاتی در ترکیه نیاز به این کد خواهید داشت. برای مثال، افتتاح حساب بانکی، اجاره خانه یا خرید خودرو از جمله مواردی هستند که نیاز به کد مالیاتی ترکیه دارند. حتی اگر نخواهید هیچ کدام از این موارد را هم انجام دهید، برای خرید یک سیم‌ کارت ساده باید کد مالیاتی داشته باشید. پس اگر می ‌خواهید برای مدتی در ترکیه بمانید، پیش از هر اقدام دیگری برای گرفتن کد مالیاتی‌ اقدام کنید.

دریافت کد مالیاتی ترکیه

تنها مرجع صادرکننده کد مالیاتی در ترکیه اداره مالیات این کشور است. شما برای دریافت کد مالیاتی‌ باید به یکی از نزدیک ‌ترین اداره‌ های مالیات مراجعه کنید. تنها مدارک لازم برای گرفتن این کد اصل پاسپورت و یک عدد کپی از صفحه اول آن است. البته کارکنان اداره مالیات آدرس محل سکونتتان در ترکیه را نیز از شما می‌خواهند. در واقع با داشتن پاسپورت و یک آدرس معتبر می‌ توانید به راحتی کد مالیاتی ترکیه را دریافت کنید. لازم به ذکر است که گرفتن این کد نیاز به پرداخت هیچ‌ گونه مبلغی ندارد.

مالیات کشور ترکیه
مالیات ترکیه

انواع مالیات و امور مالیاتی در ترکیه

در اولین گام باید انواع مالیات در ترکیه را معرفی نمود، سپس به بررسی هرکدام پرداخت. انواع مالیات در این در سه گروه زیر جای می گیرند:

  • مالیات بر دارایی
  • مالیات بر درآمد
  • مالیات بر هزینه
  • مالیات بر دارایی در ترکیه

حوزه تحت تاثیر مالیات بر دارایی، املاک و مستغلات است. نرخ این دسته از مالیات ها به نوع ملک بستگی داشته و بین ۱/۰ تا ۶/۰ درصد خواهد بود. اما اگر ملک در نزدیکی مترو قرار گرفته باشد و یا به عبارتی در محدوده شهرداری منطقه باشد، مالیاتی دو برابر برایش تعیین خواهد شد. به طور خلاصه مالیات بر دارایی را می توان شامل موارد رو به رو دانست: املاک، ارث و وقف.

مالیات بر درآمد در ترکیه

این نوع دارایی که تنها تمرکزش بر درآمد افراد است، افراد مقیم و غیر مقیم را موظف به پرداخت می کند. این بدین معناست که کلیه درآمدهای داخلی و خارجی افراد حقیقی و حقوقی مقیم این کشور و افراد غیر مقیم که در این کشور درآمد دارند (استخدام شده اند، مالک هستند و یا کسب و کاری راه انداخته اند)، وظیفه دارند این مالیات را بپردازند.

لازم به ذکر است تشخیص این که یک شرکت چه میزان از مالیات ها را باید پرداخت کند باید گفت شرکت‌ هایی که به طور قانونی محل فعالیت‌ اداریشان در ترکیه ثبت شده است موظف به پرداخت تمامی انواع مالیات‌ ها هستند. اما شرکت هایی که تنها شعبه ای از شرکت های خارج از ترکیه هستند، پرداخت بخشی از مالیات ها کفایت می کند.

مالیات بر هزینه در ترکیه

جهت ارائه مثالی از مالیات بر هزینه در کشور ترکیه می توان مالیات ارزش افزوده، مالیات معاملات بانکی و بیمه‌ ای و مالیات تمبر (حق تمبر) را عنوان کرد که در مهم ترین آن مالیات بر ارزش افزوده است. نرخ این مالیات از ۱ تا ۱۸ درصد متغیر است که در اکثر موارد همان ۱۸درصد محاسبه می شود. در خریدهایی که بانک‌ ها و شرکت ‌های بیمه انجام می ‌دهند مالیات بر ارزش افزوده نیز لحاظ می‌ گردد، در غیر این صورت نوعی دیگری از مالیات برایشان در نظر گرفته خواهد شد که شامل ۵ درصد از وام‌ ها و مبالغ بیمه ‌ای است.

پرداخت مالیات املاک
مالیات املاک ترکیه

پرداخت مالیات املاک و مستغلات

صاحبان املاک و مستغلات موظف هستند بدین صورت مالیات پرداخت کنند: زمین 0.1 درصد، واحد مسکونی 0.1 درصد، سایر واحدها 0.2 درصد، زمین آزادی که به ساخت و ساز اختصاص داده شده باشد 0.3 درصد و در نهایت زمین های کشاورزی نیازی به پرداخت مالیات ندارند.

مالیات بر دارایی اتباع خارجی ترکیه

شهروندانی که دارای املاک و مستغلات هستند در زمان های مشخصی از سال ملزم به پرداخت برخی مالیات ها هستند. مالیات بر دارایی نیز جزو یکی از این مالیات ها است. پرداخت های مربوط به مالیات املاک که برای اموال غیر منقول واقع در مرز ترکیه صورت می گیرد، براساس ارزش منصفانه اموال غیر منقول، با نرخ مالیات تعیین شده املاک و مستغلات محاسبه می شود . زمان پرداخت مالیات املاک هر سال بر حسب تقویم مالیاتی جدید اطلاع رسانی می شود. مطابق آن پرداخت قسط اول در ماه های مارس، آوریل، مه و زمان قسط دوم ماه نوامبر است. پرداخت مالیات بر دارایی به شعبه ای از شهرداری که ملک در محدوده آن قرار دارد صورت می پذیرد. چنانچه ملک مذکور در خارج شهر قرار گرفته باشد و شهرداری مربوطه از سیستم الکترونیکی بهره مند نباشد، در این صورت پرداخت مالیاتی از طریق حواله پستی در تمام شهرداری ها و یا به حساب بانکی شهرداری ها به شرط قید شماره مالیاتی املاک می تواند صورت گیرد.

پرداخت مالیات بر دارایی اتباع خارجی

پرداخت و یا عدم پرداخت مالیات بر دارایی توسط اتباع خارجی یکی از موضوعاتی است که مورد کنجکاوی است. اتباع خارجی در ترکیه می توانند صاحب ملک شوند و بالطبع باید مسئولیت های متعاقب را نیز به عهده بگیرند. برای اتباع خارجی معافیت از مالیات وجود ندارد.

*تمامی امور مالیاتی، اعم از اخذ کد مالیاتی و امور مربوط به انواع مالیات در ترکیه را با اطمینان به گروه گلدن کی بسپارید.

مقایسه آگهی ها

مقایسه