اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه

اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

بررسی راه های سرمایه گذاری در ترکیه

در مقالات پیشین، به توضیح یکی از مهم ترین و بهترین راه های سرمایه گذاری در ترکیه یعنی خرید ملک در ترکیه پرداخته ایم. در این مقاله قصد داریم به توضیح سرمایه گذاری در کشور ترکیه، مراحل و شرایط آن مطابق با سال 2020، قوانین مربوطه، اخذ اقامت ترکیه با سرمایه گذاری و … بپردازیم. همچنین قصد داریم به سوالاتی مانند حداقل بودجه برای سرمایه گذاری در کشور ترکیه چقدر است؟ حداقل سرمایه برای اخذ اقامت ترکیه چقدر است؟ آیا با سرمایه گذاری می توان تابعیت ترکیه را به دست آورد؟ سرمایه گذاری در ترکیه چه روش هایی دارد و بهترین آن ها کدام است؟ سرمایه گذاری در ترکیه چه مزایایی دارد؟ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری امکان پذیر است؟ سرمایه گذاری در ترکیه یک موقعیت برد برد هم برای سرمایه گذار و هم دولت ترکیه است، در ادامه توضیح خواهیم داد که دلیل این امر چیست.

به کار گیری سرمایه در کشور ترکیه
سرمایه گذاری در ترکیه

اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

قطعا با چشم بسته نمی توان در یک کشور سرمایه گذاری کرد و پیش از اقدام به هر عملی باید تمامی جوانب آن، از منافع گرفته تا خطرات آن را در نظر گرفت و مورد بررسی قرار داد. مطابق با قوانین گذشته ترکیه در خصوص سرمایه گذاری و اخذ تابعیت ترکیه، شما بایستی میلیون ها دلار را وارد کشور ترکیه می کردید تا می توانستید اقامت و شهروندی این کشور را به دست آورید. اما این قانون مربوط به سال های پیش از 2018 است، در سال جاری شما می توانید با حداقل سرمایه 250 هزار دلار تا 500 هزار دلار آمریکا اقامت و تابعیت کشور ترکیه را اخذ بفرمایید. پیشتر نیز ذکر کردیم که سرمایه گذاری شما می تواند از طریق خرید ملک و یا خانه در ترکیه باشد اما در کل روش های متعددی برای انجام این کار وجود دارند که در ادامه در رابطه با آن ها توضیح خواهیم داد. اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری امکان پذیر است، جهت دریافت اطلاعات تکمیلی در این خصوص تا انتهای مطلب با ما همراه باشید. شما همچنین می توانید مقاله حداقل سرمایه برای اقامت ترکیه را مطالعه بفرمایید.

مزایای سرمایه گذاری در ترکیه

چرا باید به سرمایه گذاری در کشور ترکیه بپردازیم؟ چرا سرمایه گذاری در کشور قبرس نه؟ به کارگیری سرمایه تان در کشور ترکیه قطعا برای شما و خانواده تان مزایای در بر خواهد داشت، این موضوع را تعداد روزافزون سرمایه گذاران خارجی در ترکیه تایید می کنند، در زیر به برخی از این مزایا اشاره کرده ایم:

 • با سرمایه گذاری در ترکیه بین 3 تا 6 ماه به پاسپورت و تابعیت ترکیه دست می یابید.
 • می توانید بدون نیاز به ویزا به 148 کشور سفر کنید.
 • برای سرمایه گذاری در کشور ترکیه لزومی بر حضور شما در ترکیه وجود ندارد.
 • پاپسورت ترکیه جز 30 پاسپورت معتبر و برتر دنیا محسوب می شود.
 • پاپسورت کشور ترکیه را می توانید تا آخر عمرتان تمدید کنید و به صورت همیشگی مورداستفاده قرار دهید.
 • نه تنها برای خودتان بلکه خانواده تان از خدمات درمانی رایگان در ترکیه بهره مند خواهند شد.
 • می توانید تابعیت قبلی خود را حفظ کنید.
 • کسانی که تابعیت ترکیه را با سرمایه گذاری در این کشور به دست می آورند، اجباری در خدمات سربازیشان وجود ندارد.
 • کودکان شما می توانند به صورت رایگان در مدارس ترکیه تحصیل کنند.
 • با وارد کردن سرمایه تان در ترکیه، با سود فراوان آن مواجه شده و حتی می توانید پس از مدتی به این کشور مهاجرت کنید.
 • شما از تمامی حقوقی که شهروندان ترک برخوردار هستند، برخوردار خواهید شد.
مزایای سرمایه گذاری در ترکیه
سرمایه گذاری در کشور ترکیه

توافق نامه های تجاری ایران و ترکیه به جهت سرمایه گذاری

از دیگر نکات مهم در رابطه با سرمایه گذاری در کشوری خارجی، میزان امنیت آن است، به خصوص اگر سرمایه ای که وارد این کشور می کنید مقدار زیاد و قابل توجهی است، در این صورت مهم است که اطمینان حاصل کنید سرمایه اولیه تان را از دست نخواهید داد. از دیگر مزایای سرمایه گذاری در کشور ترکیه، توافق نامه ای است که بین ایران و ترکیه منعقد و امضا شده است، این توافق نامه تجاری امنیت سرمایه گذاری در ترکیه را تضمین می کند. مفاد این توافق نامه چه مواردی هستند؟

 1. توافق نامه ارتقا و حفاظت از سرمایه
  مطابق با این توافق نامه شما محیطی امن برای سرمایه گذاری در اختیار خواهید داشت و اموالتان توسط دولت ترکیه مصادره نخواهد شد، مگر اینکه مواد استثنایی پیش بیاید که با طی پروسه های لازم، احتمال مصادره امول سرمایه گذار خارجی وجود دارد.
 2. توافق نامه پیشگیری دوگانه مالیاتی
  همانطور که از نام این توافق نامه بر می آید، شما در دو کشور ایران و ترکیه موظف به پرداخت مالیات نخواهید بود و می توانید پرداخت مالیات را تنها در یکی از این کشور ها انجام دهید.
توافق نامه کشور های ایران و ترکیه
توافق نامه ایران و ترکیه برای سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ تابعیت

شما می توانید از زمینه ها و روش های مختلف سرمایه گذاری در کشور ترکیه استفاده کرده و تابعیت و شهروندی این کشور را برای خود و خانواده تان اخذ کنید. توجه: منظور از خانواده همسر و فرزندان زیر 18 سال هستند؛ چنانچه فرزندی بالای 18 سال دارید، او خود باید از روش های دیگر جهت اخذ تابعیت ترکیه اقدام فرماید.

اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری و یا اخذ تابعیت آن، مستلزم رعایت قوانین و شرایط وضع شده توسط دولت ترکیه است، شما باید از روش های موجود استفاده کنید و حداقل مبلغ تعیین شده برای دریافت تابعیت ترکیه را نیز داشته باشید. فرایند اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری و اخذ تابعیت و پاسپورت این کشور حدود 3 الی 6 ماه طول می کشد. هرچند این زمان به صورت کلی و میانگین بیان شده وگرنه کمتر از این مدت هم انجام می شود. همچنین نکته مهم دیگر این است که شما می توانید تابعیت قبلی خود را حفظ کنید و با دریافت تابعیت ترکیه، دو تابعیتی شوید.

روش های سرمایه گذاری در ترکیه

شما به طرق زیر می توانید سرمایه و بودجه تان را در کشور ترکیه به کار بگیرید:

 • سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در ترکیه
  از بهترین و مطمئن ترین روش ها برای سرمایه گذاری در کشور ترکیه خرید ملک است. چنانچه به دنبال اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری هستید، محدودیتی در مبلغ ملکی که می خرید وجود ندارد اما اگر به دنبال اخذ تابعیت هستید باید حداقل 250 هزار دلار آمریکا که به پول ما حدود 7 میلیارد می شود ملکتان ارزش داشته باشد. توجه کنید که این مبلغ سابقا 1 میلیون دلار بود و دولت ترکیه برای جذب سرمایه گذاران خارجی این مبلغ را کاهش داد. از جمله قوانینی که در این خصوص وجود دارد نگهداری ملک خریداری شده تا 3 سال به جهت اخذ تابعیت ترکیه است.
 • سرمایه گذاری در ترکیه از طریق سپرده بانکی
  از دیگر روش ها سپرده گذاری در بانک های ترکیه است. چنانچه این روش را پیش بگیرید دیگر به سرمایه گذاری از طریق روش های دیگر احتیاجی نخواهید داشت. برای اینکه بتوانید از این روش عمل کنید بایستی سپرده ای با حداقل مبلغ 500 هزار دلار آمریکا در بانک ترکیه قرار دهید و تا 3 سال نیز به آن دست نزنید. این مبلغ سابقا 3 میلیون دلار بود که همانطور که گفتیم مطابق با قوانین جدید کاهش پیدا کرد.
 • سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید سهام
  از دیگر روش های اخذ تابعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری خرید سهام در این کشور است. حداقل مبلغی به ارزش 500 هزار دلار آمریکا را طرف خرید سهام کنید و تابعیت ترکیه را به دست آورید. مبلغ خرید سهام برای اخذ شهروندی ترکیه سابقا 2 میلیون دلار بوده است. از جمله شرایطی که برای این روش سرمایه گذاری ذکر شده است این است که سرمایه گذاری شما را باید وزارت صنایع و فناوری ترکیه تایید نماید.
 • سرمایه گذاری از طریق خرید اوراق قرضه دولتی
  این مورد نیز یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری است که مطابق با قوانین مربوط به آن بایستی اوراق قرضه خود را تا 3 سال نگه دارید و سرمایه گذاری تان را به تایید وزارت خزانه داری و دارایی ترکیه برسانید.
 • سرمایه گذاری در شرکت های فعال در زمینه املاک و مستغلات
  شرکت هایی هستند که در زمینه املاک و مستغلات سرمایه گذاری هایی انجام می دهند، شما می توانید سرمایه تان را وارد این شرکت ها کنید که حداقل مبلغ برای انجام آن 500 هزار دلار آمریکا است.
 • سرمایه گذاری در ترکیه از طریق کارآفرینی
  منظور از کارآفرینی می تواند همان ثبت شرکت هم باشد. سابقا اگر یک تبعه خارجی شرکتی ثبت می کرد و یا شغلی ایجاد می کرد برای آنکه بتواند تابعیت ترکیه را به دست آورد باید 100 شهروند ترک را به کار می گرفت و استخدام می کرد. اما مطابق با قوانین جدید کشور ترکیه، کارفرمایان خارجی می توانند 50 شهروند ترک را استخدام و تابعیت ترکیه را از آن خود کنند.
انواع روش به کار گیری سرمایه در ترکیه
روش های سرمایه گذاری در ترکیه

اخذ پاسپورت ترکیه با سرمایه گذاری

مطابق با روش های مذکور که عمل کنید می توانید ابتدا برای دریافت اقامت ترکیه درخواست دهید، سپس با استفاده از مجوز اقامتتان برای دریافت تابعیت ترکیه اقدام کنید. شما پس از دریافت تابعیت می توانید مراحل دریافت پاسپورت ترکیه را انجام داده و به راحتی گذرنامه این کشور را به دست آورید. مراحل دریافت تابعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری چه هستند؟

 1. ابتدا سرمایه گذار بایستی حسابی با نام خودش در ترکیه باز کند.
 2. سپس روش سرمایه گذاری موردنظرش را انتخاب کند و آن را انجام دهد.
 3. برای دریافت مجوز اقامت باید درخواست دهد، زیرا همانطور که گفتیم هنگامی که برای تابعیت درخواست می دهید باید مجوز اقامت داشته باشید.
 4. به محض دریافت اقامت، می توانید برای شهروندی درخواست دهید. (این پروسه به حضور فیزیکی سرمایه گذار و یا مصاحبه احتیاجی ندارد.)
گذرنامه ترکیه با سرمایه گذاری
اخذ پاسپورت ترکیه با سرمایه گذاری

سوالات متداول اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

 • پروسه دریافت پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری چقدر به طول می انجامد؟
  سابقا این پس از انجام پروسه و آماده بودن تمامی مدارک، پاسپورت پس از 3 الی 6 ماه صادر می شود. اما از سال 2019 این زمان به حدود 2 ماه کاهش یافته است.
 • برای اخذ اقامت سرمایه گذاری بهتر است یا خرید ملک؟
  این موضوع بستگی به اهداف آینده شما دارد؛ اگر می خواهید در ترکیه زندگی کنید طبیعتا بهترین راه اخذ اقامت از طریق خرید خانه در ترکیه است. اما اگر می خواهید از راه دور و از کشور خودتان سرمایه تان را مدیریت کنید می توانید از یکی از راه های سرمایه گذاری در ترکیه اقدام کنید.
 • برای سرمایه گذاری در ترکیه باید در کشور ترکیه حضور داشته باشیم؟
  برای انجام خیلی از پروسه ها به حضور شما احتیاجی نیست، اما برای انجام برخی امور مانند باز کردن حساب بانکی و … بهتر است که حضوری کارهایتان را به انجام برسانید و سپس به کشور خودتان بازگردید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقایسه آگهی ها

مقایسه