اخذ اقامت از طریق خرید خانه در ترکیه را با گلدن کی تجربه کنید

اقامت در ترکیه برای ایرانیان

اقامت در ترکیه برای ایرانیان

جهت اقامت در ترکیه باید مجور آن را دریافت کرد. مجوز اقامت ترکیه، اجازه ماندن اتباع خارجی در این کشور به مدت طولانی تر از 3 ماه در نیم سال، با هدف کار، تحصیل و تسویه حساب است. این مجوز شما را قادر می سازد که در ترکیه زندگی کنید، تحصیل کنید، ازدواج کنید، لایسنس رانندگی در ترکیه دریافت کنید، شماره مالیات بگیرید، حساب بانکی باز کنید، ملک خریداری کنید، سرمایه گذاری کنید و … .

هر چند بیان این نکته نیز لازم است که به جهت خرید ملک و خانه در ترکیه احتیاجی به دریافت اقامت دائم و یا توریستی ترکیه نیست. شما بدون اقامت هم می توانید به سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه مشغول شوید و از این امور به عنوان راهی برای دریافت اقامت دائم ترکیه استفاده کنید.

هرچند این نکته را هم در نظر بگیرید که دریافت اقامت در ترکیه برای ایرانیان بدون خرید ملک و خانه هم امکان پذیر است. شما می توانید در این کشور بدون داشتن اقامت خانه و ملک بخرید، به سرمایه گذاری مشغول شید و شرکتی را تاسیس کنید و حتی در نتیجه همه این ها اقامت دائم ترکیه را هم دریافت کنید.

اگر هدف شما از رفتن به ترکیه کار کردن باشد، تنها به یک مجوز کار احتیاج دارید، که به عنوان مجوز اقامت نیز خدمت می کند.

سوالات متداول مجوز اقامت ترکیه

 • اعتبار اقامت موقت در ترکیه چقدر است؟

شما تا دو سال می توانید از مجوز اقامت کوتاه مدت، توریستی و موقت خود استفاده کنید. اقامت موقت را پس از این دو سال می توان تمدید کرد.

 • گرفتن اقامت دائم ترکیه خیلی طول می کشه؟

در صورتی که ملک و یا خانه ای به ارزش 250 هزار دلار آمریکا در ترکیه خریداری کنید، بدون صرف زمان و به سرعت می توانید اقامت دائم را دریافت کنید. در غیر این صورت پس از 5 سال زندگی در ترکیه، بدون خروج، می تواندی اقامت و شهروندی این کشور را اخذ نمایید.

 • برای اینکه در ترکیه خانه بخرم باید مجوز اقامت داشتم باشم؟

خیر. شما بدون مجوز اقامت هم می توانید در ترکیه ملک، خانه، زمین و … خریداری بفرمایید و حتی به سرمایه گذاری در این کشور بپردازید.

چه کسی به مجوز اقامت در ترکیه احتیاج دارد؟

هر شخصی که قصد دارد بیش از سه ماه در این کشور بماند، باید هنگام ورود مجوز اقامت ترکیه را دریافت کند. بدون این مجوز، اقامت شما در ترکیه غیرقانونی تلقی خواهد شد. اگر یکی از موارد زیر در مورد شما صدق می کند، از این شرط معاف خواهید شد:

 • شما یک “گواهی ثبت نام” برای برنامه حفاظت بین المللی دارید.
 • شما طبق قراردادهای متقابل یا چند جانبه که جمهوری ترکیه نیز عضو آن است، از اجازه اقامت معاف هستید.
 • شما یک دیپلماسی یا کنسولگری هستید که در ترکیه منصب دارد.
 • شما در دفاتر نمایندگی مؤسسات بین المللی در ترکیه کار می کنید.
 • شناسنامه شما حاوی یکی از برچسب های زیر است:
 • “متقاضی حفاظت بین المللی”
 • “وضعیت حفاظت بین المللی”
 • “بی تابعیت”
 • شما دارای یک مجوز کار معتبر هستید.
تایید مجوز اقامت ترکیه
مجوز اقامت

انواع مجوز اقامت ترکیه برای ایرانیان

بسته به نوع ویزای شما، هدفتان از درخواست و مدت زمان اقامت مورد نظرتان در ترکیه، می توانید برای یکی از مجوز های اقامت ترکیه اقدام بفرمایید.

اجازه اقامت کوتاه مدت

اجازه اقامت کوتاه مدت ترکیه برای ایرانیان در بین سایر مجوزهای اقامت بیشترین درخواست را دارد. این اجازه اقامت را می توانید برای هر یک از موارد زیر دریافت کنید:

 1. برای تحقیقات علمی
 2. برای ایجاد ارتباطات تجاری یا تجارت
 3. برای شرکت در یک برنامه آموزشی ضمن خدمت
 4. برای اهداف آموزشی یا مشابه در چارچوب برنامه های تبادل دانشجویی
 5. برای اهداف گردشگری
 6. برای دریافت اقدامات درمانی با توجه به اينكه شما يكي از بيماري هايي را كه تهديدي براي بهداشت عمومي محسوب مي كنيد ندارید.
 7. برای شرکت در دوره های آموزش ترکی
 8. شما شهروند جمهوری ترکیه قبرس شمالی هستید
اقامت کوتاه مدت ترکیه
اجازه اقامت کوتاه مدت

مجوز اقامت خانواده در ترکیه

مجوز اقامت در ترکیه را می توان به همسر خارجی یک تبعه ترکی،  فرزندان خردسال و فرزند خارجی وابسته به وی اعطا کرد. حامی باید از درآمد کافی برای پشتیبانی از افرادی که متقاضی دریافت اقامت ترکیه هستند برخوردار باشد تا بتواند مجوز را دریافت کند.

مجوز اقامت ترکیه برای دانش آموزان

اگر با هدف ثبت نام در آموزش ابتدایی یا متوسطه در ترکیه هستید، می توانید مجوز اقامت دانشجویی را دریافت کنید. ابته توجه کنید که اگر در حال حاضر مجوز اقامت خانواده را دارید، نیازی به دریافت مجوز اقامت دانش آموزی ندارید.

در صورتی که قصد تحصیل در مقاطع تحصیلات کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری، آموزش تخصصی در پزشکی (TUS) و آموزش تخصصی در دندانپزشکی (DUS) را در موسسه آموزش در ترکیه نیز دارید، واجد شرایط درخواست برای دریافت این نوع اقامت خواهید بود.

مجوز اقامت دائم ترکیه برای ایرانیان

اگر حداقل پنج سال بدون وقفه در ترکیه اقامت داشته باشید، تحت مجوز اقامت صادر شده توسط مقامات ترکیه، می توانید درخواست مجوز طولانی مدت ترکیه را بدهید که دارای اعتبار نامحدود می باشد.

توجه داشته باشید که اگر در مدت زمانی مشخص در ترکیه به عنوان پناهنده، پناهنده مشروط و دارنده وضعیت حمایت ثانویه، دارندگان اجازه اقامت بشردوستانه و محافظت موقت اقامت داشته باشید، واجد شرایط نیستید که درخواست اقامت دهید.

مجوز اقامت دائم ترکیه
اقامت دائم ترکیه

اجازه اقامت بشر دوستانه

شما می توانید در صورتی که در ترکیه بدون ویزای معتبر یا اجازه اقامت معتبر هستید، اما علیه شما تصمیمی برای اخراج صادر نشده است، شما منتظر اعزام خود هستید یا به دلایل اضطراری نمی توانید به کشور محل اقامت خود برگردید، درخواست این اجازه اقامت را بدهید.

اجازه اقامت برای قربانیان قاچاق انسان

اگر قربانی قاچاق انسان هستید و در ترکیه هستید، می توانید برای این اجازه اقامت اقدام کنید.

نحوه درخواست مجوز اقامت ترکیه برای ایرانیان

چندین روش برای دریافت اقامت ترکیه وجود دارد. اولین چیزی که باید بدانید این است که باید طی یک ماه پس از ورود به ترکیه برای اجازه اقامت درخواست کنید. تصمیم بگیرید که مدام نوع اقامت مناسب شما و شرایطتان است و سپس درخواست آنلاین را در وب سایت وزارت کشور ترکیه https://e-ikamet.goc.gov.tr تکمیل کنید. شما باید نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، نام والدین، ​​ملیت و اطلاعات تماس را وارد کنید.

سپس باید به وب سایت “سیستم انتصاب مرکزی” بروید و در نزدیکترین دفتر مدیر کل با مدیریت مهاجرت قرار ملاقات بگذارید. در حقیقت، شما نیاز به تکمیل یک فرم، با اطلاعات و آدرس خود در ترکیه دارید.

سپس آدرس نزدیکترین دفتر DGMM و لیست مدارک مورد نیاز، تاریخ ها و زمان های موجود برای قرار ملاقات و برنامه و هزینه کارتی که باید بپردازید به شما ارائه می شود.

مدارک لازم برای دریافت مجوز اقامت ترکیه

در روز تعیین وقت خود، لازم است چندین سند را به نزدیکترین دفتر اداره کل مدیریت مهاجرت ارسال کنید. مدارک لازم برای اجازه اقامت ترکیه به شرح زیر است:

 • فرم درخواست اجازه اقامت
 • چهار عکس بیومتریک
 • گذرنامه اصلی
 • کپی پاسپورت یا سند مسافرتی معتبر
 • اثبات منابع مالی کافی و پایدار برای مدت اقامت: شما باید ثابت کنید که حداقل برای هر ماه که در ترکیه می گذرانید 500 یورو در حسابتان دارید، یا اثبات این که ماهانه این مبلغ را دریافت میکنید.
 • شواهد بیمه درمانی

توجه داشته باشید که با توجه به وضعیت شما، نوع اقامت مورد نظر و تابعیتتان، ممکن است مجبور شوید مدارک دیگری را ارسال کنید. اطمینان حاصل کنید که همه آنها را مطابق نیاز به موقع ارسال کنید.

مدارک لازم برای دریافت اقامت ترکیه
اخذ اقامت ترکیه

اعتبار اجازه اقامت

اعتبار مجوز اقامت در ترکیه برای اتباع خارجی بسته به نوع مجوزی که در اختیار دارید، به شرح زیر است:

 • مجوز اقامت کوتاه مدت می تواند حداکثر دو سال به طور همزمان صادر شود.
 • مجوز اقامت طولانی مدت با اعتبار نامحدود صادر می شود.
 • مجوز اقامت دانشجویی بستگی به طول مدت تحصیل دارد. اگر دوره تحصیلات شما کمتر از یک سال باشد، دوره اجازه اقامت نمی تواند بیش از مدت زمان تحصیل باشد.
 • مجوز اقامت خانواده ممکن است برای مدت زمانی بیشتر از سه سال صادر شود.
 • مجوز اقامت بشردوستانه حداکثر برای یک سال مجاز است و تمدید می شود.
 • اجازه اقامت برای قربانیان قاچاق انسان به مدت سی روز صادر می شود.
سخن آخر

اقامت در ترکیه برای ایرانیان هم مانند هر کشور دیگری به استثنای برخی، امکان پذیر است. شما می توانید با خرید ملکی به ارزش 250 هزار دلار، اقامت دائم ترکیه را دریافت کنید. چنین هزینه ای ندارید؟ ایرادی ندارد، با هزینه ای کمتر خانه ای در ترکیه بخرید، اقامت توریستی یا همان کوتاه مدت دریافت کنید، با تمدید این اقامت و ماندن در ترکیه بدون وقفه تا 5 سال، اقامت دائم را بگیرید. به مشاوره بیشتر احتیاج دارید؟ با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقایسه آگهی ها

مقایسه