• خرید ملک و اقامت ترکیه، کلیدی برای آینده
افتتاح حساب در ترکیه
افتتاح حساب بانکی در ترکیه

افتتاح حساب بانکی در ترکیه

یکی از نیاز‌های ما برای انجام معاملات متفاوت و سرمایه گذاری در ترکیه، داشتن یک حساب بانکی در بانک‌ های ترکیه است. تمامی بانک ‌های معتبر در ترکیه موظف به رعایت قوانین بانکداری ترکیه هستند و افتتاح انواع حساب ‌های بانکی برای اتباع خارجی، شامل قوانین و شرایطی است که توسط بانک مرکزی ترکیه اعلام شده است. در این قوانین، شرایط خاصی برای دارندگان پاسپورت‌ های ایرانی در نظر گرفته شده است که تعداد بانک‌ های مجاز به افتتاح حساب در ترکیه برای این افراد را محدود می‌ کند. افتتاح حساب بانکی در ترکیه و تمامی امور مربوط به آن را از صفر تا صد به گروه گلدن کی بسپارید.

افتتاح حساب در ترکیه برای ایرانیان

بانک مرکزی ترکیه هرساله قوانین جدیدی را به بانک های دولتی و خصوصی این کشور ابلاغ می کند. بخشی از این قوانین مربوط به افتتاح حساب در ترکیه برای مشتریان خارجی می باشد. در سال 2019  و2020  برای افتتاح حساب ایرانیان در ترکیه تدابیری اندیشیده شده است. این قوانین نسبت به سال های گذشته و علی رغم تحریم های آمریکا، فرآیند باز کردن حساب را برای ایرانیان تسهیل بخشیده است. بدین صورت که بانک های زراعت، ایش و چند بانک دیگر مجوز باز کردن حساب برای ایرانیان را به طور رسمی اخذ کرده اند. یعنی هر فرد ایرانی می تواند در کمتر از چند ساعت دارای حساب سوئیفت دار و جهانی شود.

چگونگی افتتاح حساب در ترکیه  

اگر پاسپورت ایرانی دارید و قصد دارید که یک حساب بانکی در ترکیه داشته باشید، باید سراغ یکی از بانک ‌های زراعت بانک و یا ایش بانک بروید. این بانک‌ ها تماما سرمایه گذاران ترک دارند و برای افتتاح حساب در ترکیه با پاسپورت ایرانی، هیچ مشکلی وجود ندارد. افتتاح حساب در این بانک‌ ها به هیچ وجه پیچیده نیست و معمولا بسیار سریع انجام می ‌شود. برای افتتاح حساب شما به اصل پاسپورت، کارت اقامت در ترکیه و کد مالیاتی نیاز دارید. درصورت نداشتن شماره مالیاتی با مراجعه به اداره کل مالیات، در کمترین زمان و حدود ده دقیقه، شماره مالیاتی خود را دریافت خواهید کرد. مدارک مورد نیاز برای دریافت شماره مالیاتی، شامل اصل پاسپورت، کپی از صفحه عکس‌ دار و کپی از صفحه ‌ای که آخرین مهر ورودتان به ترکیه در آن وجود دارد، می ‌شود. با داشتن تمامی این مدارک و دارا بودن شرایط، می‌توانید حساب بانکی بر مبنای دلار، یورو و لیر ترکیه داشته باشید. یک هفته پس از افتتاح حساب در ترکیه نیز برایتان کارت بانکی صادر می‌شود که «ویزا کارت» یا «مسترکارت» خواهد بود.

افتتاح حساب در ترکیه
افتتاح حساب

افتتاح حساب در ترکیه برای افراد غیر مقیم

امروزه افتتاح حساب در بانک‌ های ترکیه برای افراد غیر مقیم، بسیار راحت شده است. تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی خارجی می‌ توانند به راحت ‌ترین شکل ممکن در ترکیه، حساب بانکی داشته باشند و سرمایه خود را به ترکیه منتقل نمایند. در شرایط کنونی و به خصوص به دلیل شرایط نا آرام و جنگ‌ های خاور میانه، سرمایه ‌های بسیاری مخصوصا از اعراب به سمت بانک‌ های ترکیه منتقل شده که نشان از موفقیت این بانک ‌ها در جلب اعتماد و جذب سرمایه خارجی است.

افتتاح حساب برای اشخاص حقیقی

در قدم اول، باید یک آدرس در ترکیه تعیین شده باشد تا ابلاغیه مربوط به حساب شما، به آن ارسال شود. این آدرس می‌ تواند آدرس یک دوست یا آشنا باشد و لزومی ندارد که متعلق به خود شما باشد.

در مرحله بعدی، باید به اداره دارائی در ترکیه مراجعه کرده و کد مالیاتی مختص به افراد غیر مقیم یا خارجی را دریافت کنید. برای این مرحله نیز باید حتما پاسپورت خود را به همراه داشته باشید. دریافت شماره مالیاتی در تمام ادارات مالیاتی ترکیه نیز به صورت کاملا رایگان انجام می‌شود.

حالا شما با به همراه داشتن شماره مالیاتی، قادر خواهد بود در بانک ‌های «زراعت بانک» و «ایش بانک»، اقدام به افتتاح حساب بانکی کنید. سپس می ‌توانید با انتقال پول به حساب خود، از خدمات بانکی خود استفاده کنید. همچنین شما می‌ توانید در این بانک ‌ها، حساب‌ های ارزی بر پایه یورو دلار نیز داشته باشید.

افتتاح حساب بانکی برای اشخاص حقوقی یا شرکت‌ ها

افتتاح حساب حقوقی کمی متفاوت است و تنها مدیر مسئول شرکت که صلاحیت امضاء دارد، اجازه افتتاح حساب خواهد داشت. ابتدا باید ترجمه مدارک و اسناد شرکت را برای دریافت شماره مالیات در اختیار اداره مالیات ترکیه قرار دهید. شماره مالیاتی به راحتی به شما اعطا خواهد شد و نیازی به دفتر کار، نمایندگی و فعالیت تجاری در ترکیه ندارید وتنها آدرسی برای ارسال ابلاغیه‌ها، کفایت می‌ کند.

با دریافت کد مالیاتی و مراجعه به بانک، از شما اسناد ترجمه شده رسمی یا تائیدیه سرکنسولگری ترکیه مربوط به شرکت اعم از اساسنامه شرکت، مدارک مربوط به عضویت در اتاق بازرگانی، اسناد تاسیس و مدارک فعالیت را مطالبه می‌ کنند. همچنین در صورت داشتن مدرک لیسانس، آن را نیز از شما دریافت می ‌شود. در پایان، افتتاح حساب برای شرکت‌ ها نیز روند مشابهی دارد و شرکت ‌ها هم می توانند با افتتاح حساب درخواستی، تمامی خدمات بانک را از طریق اینترنت دریافت کنند. بانک ‌های ترکیه سعی بر این دارند تا مثل بانک‌ های سوئیس، برای سرمایه گذاران از تمام دنیا محیط امنی فراهم نمایند.

افتتاح حساب بانکی ترکیه
افتتاح حساب بانکی

مزایای افتتاح حساب در ترکیه

  • صدور ویزا کارت و مسترکارت فیزیکی و به نام شخص
  • خرید های آنلاین و اعتباری از سایت های خارجی و ترکی
  • بهره مندی از سود بانکی تضمین شده با سودهای بین ۱۳ تا ۱۷ درصد برای سپرده های لیر
  • اتصال حساب به شبکه بانکداری جهانی و سوئیفت ( (SWIFT و دریافت IBAN
  • خریدهای قسطی خودرو و خرید ملک در ترکیه از شرکت های بین المللی با استفاده از کردیت کارت
  • کسب درآمدهای خارجی و واریز به حساب شما
United Arabic EmiratesTurkeyEnglishIran